Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ja nepouzivam momentalne nic. Jen jsem jednou testoval ten zabbix. Jako backend jsem zvolil MySQL. No asi 14 dni me bavilo si s nim hrat (preci jen s 3mi pocitacy, jednim adsl modemem a wifi routerem toho clovek moc nevymysli). No a ne ze bych ho odinstaloval, ale proste jsem ho nejak nechal vyhnit. Asi po 3 mesicich jsem pri startu toho monitoravaciho "servru" na kterem ten zabbix bezel zaclo vypisovat spousta chyb. No proste se rozsypalo mysql do takoveho stavu, ze jsem nebyl schopen tu databazi ani zrusit. /var/mysql melo asi 1 GB. Je mi jasny ze to neni velikost dat, ale dat+db metadat+?. No nejsem zadnej odbornik na db.
Tim prozatim moje hratky se zabbixem skoncili. jinak do te doby bezel bez jakekoliv asistence bez problemu. Vubec bych se ho nebal realne pouzivat. Jen bych si dal vetsi pozor na to co a jak casto se loguje (tedy nejen zkousi). Jo a mozna bych se pohlid po jine db .
navic alespon umi krasne upozornovat mailem a SMS. ty me kolikrat ser..., kdyz jich za noc prijde i 50A mas dobre nastavenou hierarchii, napr. chcipne nejakej router/switch smerem k vetsi siti, tak se na nastavit pro ty hosty v siti, ze parent je ten router/switch a pri vypadku pak upozorni jenom na ten router. Nebo muzes vypnout opakovany hlaseni. Nebo zapnout vetsi pocet opakovani testu, aby bylo skutecne jiste, ze jde o problem a ne o docasny vypadek, kdyz mas jenom jeden test a nahodou ten test selze. Tohle ma vsechno nagios dobre vyreseny, jak jsem psal, interni logika je super. Zpravy, testy a pripadne event scripty si clovek napise sam jednoduse.
Tiskni
Sdílej: