Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Konkrétne ma zaujíma to, či Debian nemá grafický inštalátor. Disk mám rozdelený na /swap, linux reiser na / a na /data1. Dúfam že rozdelenie disku necháva možnosť zachovať rozdelenie a len formátovať swap a /, nechcem prísť o /data1. Neviem čoho sa mám vyvarovať pri inštalácii a po nej. Či sú nutné pre beh aj nejaké špeciálne nastavenia. Samozrejme že som si už niečo posťahoval aj priamo z debian.cz, ale praktické skúsenosti od vás sú na nezaplatenie. Nebojím sa nových vecí len chcem mať zmapované územie pred vstupom na front.pokud nabootujete instalacni CD do modu "expert" (jak na to se dozvite z uvodni obrazovky), instalacni program se vase zepta na "kazdou kravinu", mimo jine dovoli podrobne specifikovat jak rozdelit disk(y), ktere oddily zformatovat a ktere ponechat netknute. specialni nastaveni se tykaji zejmena specialniho HW, s cimz vam bez dalsich informaci tezko nekdo poradi. obecna rada je rozjet nejdriv zakladni system (tj. na konci instalace nespecifikovat tasky ani pridavne balicky) a potrebny software po dokonceni instalace nainstalovat zvlast. (duvod - kdyz se neco poblba, tak je min veci z poblbani podezrelych).
Ešte ma napadlo, dá sa pri inštalácii zvoliť grafické prostredie? Na osdir.com som pozeral nejaké shoty ale bol tam len desktop s Gnome a ja preferujem KDE.
aptitude purge gnome
a potom aptitude install kde
.
Bohuzial, graficky instalator je zatial iba naplanovany.proc bohuzel ?
Problemy pri instalacii som mal iba so sata diskomSATA disk mam, zadne problemy nejsou.
Wikipediu som už v minulosti pozeral, mám pridané ako zdroje najmä Packmana a Guru. Ale aj tak sa stane že musím hľadať balíky pre SuSE aj na iných ftpčkach. Napríklad gFTP a GkrellM som našiel až na stránke pre OpenSuSE, čo je fakticky totožné aj pre SuSE 10 Eval.
Počúvaj ty nacionalistická buzna, keby som ťa chytil do rúk tiež by si chcel aby som ťahal na Slovensko a nie do Čiech. Kua takíto ko**ti ma vedia inak vytočiť. Si daj konečne implantovať mozog aby si si mohol rozmyslieť, čo napíšeš ty magor vypatlaný!!!
Tiskni
Sdílej: