Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ty, a ta Tva 'kvalita zivota' znamena, co? Ze o energetice a jadernych elektrarnach bude 'profesionalni' rozhodovat Jihoceska matka Kuchtova, placena z rakouskych penez? Nebo, ze o pozitivni diskriminaci cikanu za penize lidicek co plati dane bude rozhodovat trockista Uhl?Za prve, pro pristi volebni obdobi bude vyrazne pozitivni uz skutecnost, ze se urcita temata stanou vubec predmetem parlamentni politiky. At uz predkladanim zakonu nebo postojem a opozici k predkladanym zakonum. Naslednou pritomnost techto temat v mediich a jejich verejnou diskusi vcetne. Za druhe, ac se ti to asi bytostne prici, v demokraticke zemi poslanci formuluji politiku predkladanim zakonu nebo hlasovanim o zakonech v parlamentu, tudiz nerozhoduji jednotlivi clenove nejake strany, tim mene dosazeni diktatori, ale pomernym zpusobem zvoleni politicti zastupci obcanu, a to tak, ze sanci na prijeti ma konsensus vetsiny. Kvalita zivota pro me treba znamena, ze o energeticke politice v Cesku nebude rozhodovat management polostatni superfirmy CEZ s temer monopolnim postavenim (pricemz statni urednici a politici se vyslovne zrikaji moznosti tuto politiku ovlivnovat). K jednotlivym bodum:
jsou zasadne proti skolnemu - a skolne je tradicne liberalnim resenim (bylo u nas uz za prvni republiky), pricemz v rade zemi je jiz davno odzkousena jeho kompenzace statnimi pujckami, ktere se zacinaji splacet az po dosazeni jiste vyse platu. Navic v zemich kde je, funguji VS evidentne a meritelne lip, viz USA, Australie, Britanie. Proc tedy ne?Nectu nikde "zasadne proti skolnemu", ctu: "Nechceme školné na vysokých školách, problém financování neřeší, ale ztíží přístup ke vzdělání pro studenty z rodin s nižšími příjmy." Fakt je ten, ze zatim nikdo nepredlozil propracovany system kompenzace skolneho statnimi pujckami, pricemz pripadne zavedeni skolneho by se melo kryt se zavedenim takoveho systemu kompenzaci. Dosavadni pokusy o zavedeni skolneho na parlamentni pude se, pokud si vzpominam, tykaly pouze jedne stranky, s tim, ze ten ("nepodstatny"?) zbytek kompenzaci se "nejak" doresi... "Zatímco v průměru dosahují úspory výše 5,5 násobku čistého příjmu domácností, plné polovině populace by vystačily k zachování stejné životní úrovně pouze na jeden až tři měsíce a pouze čtvrtině občanů déle než na půl roku." zdroj: Factum Invenio Ostatne uz ted je de facto vyhodnejsi (i financne) studovat v Nemecku nebo ve Velke Britanii (bez skolneho!) nez v Cesku, po zavedeni skolneho bych ocekaval exodus schopnejsich zapadnim smerem, uz proto, ze jen zavedenim skolneho se kvalita skoly pres noc tezko zlepsi. Osobne nevidim problem v diskusi, ktera zohlednuje a resi problem financovani vysokych skol komplexne a pripadne znevyhodneni studentu bez tatinka s naditou penezenkou a nevidim, ze by ji program SZ nejak a priori vylucoval.
hystericky protijaderny postoj - V alternative fosilni paliva kontra atom je atomova energie zjevne ekologictejsi. Dokud tu bude fungovat jedina tepelna elektrarna, je kazdy protest proti tem atomovym krystalicky cistym pokrytectvim.Jenomze prave nejde o alternativu fosilni paliva vs. atom, ale o alternativu atom vs. obnovitelne zdroje energie. I tady jsou argumenty vyssi emisni zateze obnovitelnych zdroju, napr. vetrnych elektraren, prosty v pripade atomove energie zohledneni tezby a upravy uranu, stavby a likvidace elektraren, prepravy a tzv. "znovuzpracovani" paliva, vystavby ulozist vyhoreleho paliva (viz napr. databanku Probas). Ostatne tve "hystericky" vypada v programu takto: "Zelení odmítají snahy o pokračování v programu další výstavby jaderných elektráren na území České republiky. Důvodem je rozpor s principy udržitelného rozvoje. [...] Zelení budou systematicky odmítat návrhy na výstavbu dalších bloků jaderných elektráren a budou nadále sledovat jako střednědobý cíl vystoupení ČR z jaderné energetiky." K duvodum doporucuji take precist napr. tohle Krome jineho jde taky o konkurenceschopnost prumyslu a politiku zamestanosti, tam vypada rozvoj jaderne energetiky spise jako handicap. S "tepelnymi" elektrarny jsi uz uplne mimo, ono to totiz nefunguje tak jednoduse, jak by radi demagogove (jadro misto uhli), tepelne elektrarny jedou vesele dal, protoze vydelavaji energetickym firmam penize, i kdyby mely exportovat za dumpingove ceny do zahranici. Obecne trpi internetove diskuse na toto tema populismem a nedostatkem informaci, tvuj emotivni prispevek neni vyjimkou. Kazdy samozrejme voli takovy postoj, jak kvalitni ma informace. Uz proto je zadouci, aby se debata presunula do verejneho prostoru. Ja k tomu mohu rict aspon tolik, ze coby obcan (ktery nevlastni akcie CEZ) nevidim pro sebe zadny prinos v podpore vystavby dalsich jadernych elektraren.
jsou za regulovane najemne - Mluvit o regulovanych hornich mezich vyse najemneho je totez jako mluvit o hornich mezich cen luxusnich automobilu.Po kom jen tenhle bonmot papouskujes... Tak v programu je konkretne: "Strana zelených prosazuje stanovování výše nájmu na základě principů místně srovnatelného nájemného dle německého modelu. Konkrétní výše nájemného musí být stanovována na principu subsidiarity na úrovni krajů a obcí a co nejdříve musí být ukončena centrální regulace nájmů. Prosadíme změnu kompetencí v bytové oblasti pro kraje i obce. Stát bude určovat pouze metodiku, kraje stanoví konkrétní maximální hranice pro výši nájmů například na základě cenových map. Obce či města budou samostatně rozhodovat o přiřazení se k jednotlivým maximálním hranicím nájemného."
Jenomze prave nejde o alternativu fosilni paliva vs. atom, ale o alternativu atom vs. obnovitelne zdroje energie.ČR má průměrnou spotřebu el. energie 6,2GW. Instalovaný výkon tepelných elektráren je 5,9GW, instalovaný výkon jaderných elektráren je 1,7GW, což dělá tak 7,6GW. Mohl bys nám osvětlit, jak tuto energii vyrobit bez jaderných elektráren? A když se ti to nepodaří, bude stačit, když to najdeš v jejich volebním programu.
ČR má průměrnou spotřebu el. energie 6,2GW. Instalovaný výkon tepelných elektráren je 5,9GW, instalovaný výkon jaderných elektráren je 1,7GW, což dělá tak 7,6GW. Mohl bys nám osvětlit, jak tuto energii vyrobit bez jaderných elektráren?.Myslis ty 0,3 GW skutecne potrebne nebo ty 1,4 GW zbytecne produkovane? :P
Ktom toho já se ptám nejenom jak nahradit těch jaderných 1,7GW, ale i těch 5,9GW z tepelných - ty jsou taky neekologické a to mnohem víc.Trochu se divim, odkud cerpas svou pseudootazku (nevidim, ze ji nekdo krome tebe klade). Pokud chces principialni odpoved, tak mi prijde obecne vyhodnejsi sazet na vyssi efektivitu nez a priori zvysovat vyrobu energie. Viz posledni zprava OECD: " A new OECD report on the Czech Republic’s environmental performance notes that despite some recent progress, the country is one of the biggest polluters and least efficient users of energy in the OECD" Tolik fakta na rozdil od emoci. Stale mi nikdo nebyl schopen vysvetlit konkretni prinos, ktery spatruje pro svou osobu a svuj zivot ve vystavbe dalsich atomovych elektraren. Asi nejaky byt musi, kdyz se za to tak perete...
Co je na te otazce "pseudo"?To, ze si ji neklade nikdo krome odpurcu obnovitelnych zdroju, kteri ji pouzivaji jako killer argument v polemice tim, ze svym protivnikum podsunuji iluzi, ze na takove otazky svym postojem odpovidaji. Priznacne je vyhrocovani techto zdanlivych (proto pseudo) otazek ad absurdum a zaroven ignorace vsech ostatnich aspektu diskutovaneho problemu.
Ja uz bych radsi volil i bolsevika nez Zelene, bolsevik je aspon citelny a ferovy...Ja myslim, ze tve preference jsou z tveho zpusobu projevu uz davno jasne.
Jihoceska matka Kuchtova, placena z rakouskych penez?Ze tohle rikas zrovna ty, kterej jsi placenej z peněz ČEZu, na což mam dukazy, stejne jako ty o Jihočeských Matkách.
jsou za regulovane najemne - Mluvit o regulovanych hornich mezich vyse najemneho je totez jako mluvit o hornich mezich cen luxusnich automobilu.Trochu nestasne prirovnani, mozna v tom nemas uplne jasno, ale spis umyslne lzes, a srovnavas nesrovnatelne, aby ti to hralo do not.
Čkvůli takovýmhle na hlavu padlým názorům na atomovou energii jsou Zelení pro mě naprosto nevolitelní a považuji je za nebezpečí pro českou ekologii i ekonomiku vubec...Dobra, prozrad prosim tvuj pohled na tyto aspekty atomove energetiky:
Říkají ti něco ...?Zdroj: závěry Komise pro udržitelný rozvoj britské vlády - Sustainable Development Commission - napis Blairovi, ze vlada Velka Britanie se spoleha pri diskusi o sve energeticke politice budoucnosti na zmanipulovane blby a ze mu to vysvetlis lip. Totez ostatne muzes udelat pro vladu nemeckou...
Aha, takže když to tvrdí komise britské vlády, tak je to nepopiratelný fakt o kterém se nemůže diskutovat, bravo...No a kdyz jsem psal, ze je nutne vest verejnou (tj. ne za zavrenymi dvermi) diskusi, obvinujes me z demagogie. Kdyz neco tvrdi komise britske vlady nebo napr. ministerstvo vlady nemecke, tak je to znamka, ze se rozvinute zeme snazi na rozdil od Ceska s problemem poctive vyrovnat. Na tve strane napr. vidim emotivni a a priori zaujaty postoj, ktery navic spoleha na "kouzelne proutky" dosud neexistujicich technologii a vubec se nezabyva napr. obecnymi dopady rozvoje atomove energetiky na spolecnost, konkretne otazkou snizovani energeticke narocnosti energetiky a otazkou podpory zamestnanosti a investic do strednich a drobnych firem (coz provozovatele atomovych elektraren nejsou).
absence...Ano absence. Vyzkumny projekt neni porad ve stadiu nasazeni. Az to pojede, budu rad, zatim zadny komercni projekt pres veskere naklady neexistuje a jsou to jen pohadky
naklady a ekologoveSamozrejme. A kdo bude tvrdit neco jineho je debil a greenpisak. Ukazkova demagogie.
centralni zdrojeMuzu a s rustem ci poklesem spotreby to nijak nesouvisi. To je jak kdybych to dokazoval tim, ze kdyz vyhodim jablko do vzduchu tak obvykle spadne na zem. Zajimave, ale mimo misu.
Zvyseni efektivity=zahodit pcDemagogie.
teroristicke utokyAno, melo by se s tim pocitat a zapocitat to mezi ostatni naklady. Uz nekde jinde si argumentoval tim, ze ochrana neni vec provozovatele ale statu. To je ukazkova dotace. A nejde jen o utok na reaktor ale i o hlidani vyhoreleho paliva.
Přesně tak. A až za 50 - 100 (nevím, střílím od boku) let dojde uhlí, zbývají jen jaderné.A co teprve az za tech 50-100 let dojde uran (nikdo nevi, kdy, jistota je pouze, ze zasoby nejsou nekonecne), to teprve bude radosti :P Ono jde taky o to, jestli bude napriklad Cesko (nebo EU obecne) schopne pri zvyseni cen jak ropy tak uranu preplatit napr. Cinu. Viz treba Uranium Resource Availability ze zvyse zmineneho zdroje.
Opet bych ze zeptal jinak - cim nahradit jaderne elektrarny v perspektive nasledujicich 20 let? Jakymi jinymi zpusoby vyrobit par GW pro nasi potrebu?To jsou presne ty otazky, ktere se diky vstupu Strany zelenych do parlamentni politiky budou konecne diskutovat.
A co treba diskuze ohledne dostavby JE Temelin, to nebylo nic?To myslis tu zpravu vladni komise, ktera konstatovala, ze kapacita JETE je pro energetickou potrebu CR nepotrebna?
Asi jsme zili kazdy v jinem svete. Ja jsem videl HROMADU diskuznich i jinych poradu v televizi, ktery se JETE a JE obecne zabyval, hromadu novinovych clanku, hadek v parlamente apod. Co jineho je diskuze?Jo tak, ty povazujes tlachy novinaru a talkshow za diskuse... tim se hodne vysvetluje. Nakonec jeste bude nekdo vydavat i tuhle blogovou prestrelku za "verejnou diskusi o jaderne energetice" :P No, tak ja ti pomuzu: pri verejne odborne diskusi se zadavaji, vypracovavaji a diskutuji komplexne zamerene studie zabyvajici se pokud mozno co nejvice aspekty rozvoje jaderne energetiky, v kontextu rozvoje energetiky vubec. Viz napr. ta komise britske vlady nebo ted se v Nemecku pripravuje na zacatek dubna tzv. "Energie-Gipfel" - zasadni diskuse o smerovani nemecke energetiky do budoucna. Na tom ale pracuji a budou pracovat tymy odborniku (a vlada) a ne tlachat v televizi...
Ty ses uplne mimo. Tyto otazky jsou diskutovane uz hodne dlouho.Ja vidim, ze se diskutuje v Nemecku, ve Velke Britanii (na vladni urovni). Kde se diskutuje v Cesku? Na internetovych forech? Skoda, ze neuvedes nejake doklady pro sva tvrzeni, rad bych se na tu tvou "odpoved" podival.
Víte jistě, že jste chtěl reagovat na mě?Ano, protoze tohle je na rozdil od pohadek atomoveho Lukase realita.
V tom případě doporučuji přidat váš text i do diskuse pod daný článek, samotného by mě zajímala polemika mezi vámi a pohádkovým atomovým Lukášem.Me uz ale ne, protoze jsem mel nekolikrat tu cest na jinem foru. Krome nesmyslneho rozpocitavani vykonu jadernych elektraren na vetrne elektrarny pripadne plochu fotovoltaickych clanku moc jinych aspektu jaderne energetiky vyse zmineneho nezajima. Kdyz z teto bezplatne (doufejme) PR-cinnosti ve prospech energetickych koncernu neco ma, jeho vec. Ja nehodlam jeho webu zvysovat navstevnost ;)
Není spíš problém v tom, že britská vláda nedokázala odhadnout situaci, BNFL neumí hospodařit (Zamýšlené kontrakty na dodávky směsného paliva do Japonska, Kanady, Francie a Španělska nebyly uzavřeny. To snad svědčí o problémech jaderné energetiky? IMO spíš o neschopnosti managementu BNFL.To svedci o tom, ze je jaderna energetika bez masivnich statnich intervenci nerentabilni. Doporucuji precist i ten odkazovany material, podle ktereho se zda, ze "neschopnost managementu" atomoveho prumyslu je vseobecne rozsirenym fenomenem.
Ad zakon 18/1997 Sb. Nejsem si úplně jistý, co je na něm špatně,Ze se stat zavazuje zaskakovat z verejneho rozpoctu v pripade havarie, a krome toho ta smesna garantovana castka, dneska, kdy se hazi miliardami pri kazde prilezitosti.
ale proč tedy nikde neslyším proklamace např. ve stylu "Budeme se snažit prosadit zvýšení hranice povinného pojištění provozovatelů JE na hodnotu xy, protože podle té a té studie je pravděpodobnost způsobení škody ve výši xy následující …"?Nevim, proc neslysis, ale muzes si precist napr.: Je třeba s okamžitou platností přehodnotit přístup k vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Proces vyhledávání musí být transparentní, demokratický a hlavní zodpovědnost za vyhledávání musí převzít ČEZ nikoli stát. Obce musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti. Je třeba změnit tzv. atomový zákon a umožnit obcím účast v povolovacích řízeních u jaderných zařízení, včetně práva na odmítnutí takového zařízení. Do doby vyřešení problému vyhořelého jaderného paliva nelze uvažovat o stavbě dalších jaderných reaktorů. Naopak, je nutné co nejrychleji zastavit produkci dalšího vyhořelého jaderného paliva. Krome toho nejde o "pravdepodobnost zpusobeni skod", tady jde o statem poskytovane garance v udajne "trznim" prostredi - od toho jsou tu snad pojistovny? (Ktere se ovsem do pojistovani atomovych elektraren nejak nehrnou a jestli ano, tak proc ne.)
Jak vypadá obdobný zákon pro provoz chemiček a podobných věcí? S jak velkými škodami se počítá tam?Pokud vim, tak tam paradoxne zadna omezeni zakomponovana nejsou.
Ktere se ovsem do pojistovani atomovych elektraren nejak nehrnou a jestli ano, tak proc ne.Předpokládám, že za adekvátní cenu pojistného by těch několik miliard ručení navíc nemusel být problém. V článku se zmiňují pojišťovny v USA s tím, že problematická výše ručení je poněkud výše. Ta citace z volebního programu nic o ekonomice, pojištění apod. neříká. Říká víceméně jen to, že narozdíl od jiných obdobných staveb (dálnice, továrny, …), kde má defacto poslední slovo stát by to mělo být speciálně u JE a úložišť jinak. To mi přijde poněkud nesystémové. Hlavně proto, že typický člověk nechce mít blízko nic (elektrárnu, dálnici, skládku, továrnu, …), vždyť ona se ta elektřina/doprava/odpad/výroba nějak vyřeší i bez toho, aby otravovali zrovna jeho. Ad chemičky. OK, ale to IMO také znamená, že (asi) neexistuje žádné povinné pojištění, tedy firma defacto ručí jen do výše svého majetku a zbytek stejně zaplatí stát.
Otázka zněla jasně - co použít místo jádra? Bursíkovou odpovědí bylo ukázkové mlžení.Zavidim ti tvou neochvejnou jistotu, ze se rozhovor odehral presne takto a ze ho pak pri psani nikdo neupravoval. Konkretne citovana cast je hodne podezrela a vypada jako dodatecne doplnena otazka (a rozkouskovana odpoved).
Ale otázka je, jak tedy vyrábět energii? To by byl takový problém dodat jednu větu typu - my zelení hodláme jaderné elektrárny nahradit pomocí XY. Zjevně ano, protože žádná taková náhrada není v dohledu.Problem by to nebyl, az na to, ze tato otazka je nejmene pro pristi dve volebni obdobi neaktualni a proto je sama o sobe uz demagogicka, protoze obsazuje kupodivu emocionalne velmi citlive tema (netusil jsem donedavna, ze jsou lidi na atomove elektrarny tak fetisisticky zatizeni). Staci se podivat sem, psal jsem obecne o politickych tematech SZ a jedine, o cem se tu strhla vasniva diskuse, byl pro pristi volebni naprosto okrajovy problem "cim nahradit jaderne elektrarny". Jinak by mohl Bursik jiste opakovat z volebniho programu: "Česká energetika se stále potýká s dědictvím minulosti, opírá se o velké centrální zdroje, převažují neekologické uhelné elektrárny s nízkou účinností. Přebytek výroby elektřiny v základním výkonu vede k masivním vývozům elektřiny, tedy i životního prostředí. Energetika v ČR je největším původcem změn klimatu (42 % emisí CO2). Podíl obnovitelných zdrojů energií na domácí spotřebě elektřiny činí pouze cca 4,5 %. Energetická náročnost výroby jednotky HDP je při použití přepočtu parity kupní síly cca 1,8 x vyšší než v EU15. Česká republika je šestým největším vývozcem elektřiny na světě! Energetická politika nebere ohled na potřeby zvýšené ochrany klimatu, nedoceňuje bezpečnostní aspekty a podceňuje energetickou efektivitu. Odklon od uhlí / plyn jako most k obnovitelným zdrojům energie Ceny energií budou v důsledku rostoucí poptávky a klesající těžbě paliv stále vyšší. Tuna emisí CO2 bude také stále dražší. Považujeme za nezpochybnitelné, že jedinými perspektivními zdroji na Zemi jsou obnovitelné zdroje energie, protože jsou jediné nevyčerpatelné. Jsme si současně vědomi, že přechod na obnovitelné zdroje energie je proces, který nelze provést skokově. Přechodnou roli k energetické budoucnosti obnovitelných zdrojů bude hrát zemní plyn. Jeho hlavní předností jsou významně lepší parametry emisí znečišťujících látek než u uhlí a ropy. Proto je v energetických a klimatických strategiích EU považován za palivo přechodu k energetické budoucnosti bez fosilních paliv.
Bursík to určitě také ví, jenže se chce dostat do parlamentu, a proto jen opakuje ty hezké nekonkrétní řečičky, jako je lepší kvalita života atd. Zeptej se Němců, jak se jim zlepšila kvalita života za dobu, kdy byli zelení ve vládě.Ano, moc dobre vi, jak je kazda "konkretni" odpoved lakavym tercem pro diskusni podrazaky vseho druhu. Staci mi ty prestrelky s ekologickou dani... on na ni pracuje leta v zakazce pro ceskou vladu (ktera tak naplnuje zavazky vyplyvajici z clenstvi v EU), ale kdejakej tatrman ted na internetu vi nejlip, ze Bursik a zeleni "zlikvidujou ekonomiku"... Podobnou uroven maji i diskuse o jaderne energetice. Ostatne, sledujte debatu zde, politicke debaty v televizi (na tohle tema byl take muj predchozi blogpost). A Nemcu se nemusim se ptat, ja tam shodou okolnosti celou dobu jejich vlady zil ;) Zlepsilo se toho dost, uz jen v tom, o cem se zacalo verejne mluvit a jednat (taky preference Zelenych BTW jako jedine politicke strany prakticky neklesly).
Zavidim ti tvou neochvejnou jistotu, ze se rozhovor odehral presne takto a ze ho pak pri psani nikdo neupravoval. Konkretne citovana cast je hodne podezrela a vypada jako dodatecne doplnena otazka (a rozkouskovana odpoved).Nooo, on ten rozhovor vysí přímo na stránkách SZ. (Viz odkaz výše: http://www.zeleni.cz/new/clanek/bursik-nepujdeme-na-zadny-handl/) Nepředpokládám, že by si na svých stránkách uveřejnili klamavé informace o sobě samých.
Problem by to nebyl, az na to, ze tato otazka je nejmene pro pristi dve volebni obdobi neaktualni.Pardon, ale tvrdit, že otázka náhrady zrušených JE a dalších elektráren je neaktuální, ale prosazování vystoupení z jaderného programu aktuální je (SZ to má ve svém volebním programu) mi přijde poněkud nekonzistentní. Ad energetická "neefektivnost" výroby u nás. Dobrovolně přiznávám, že z terminologie o paritě kupní síly a dalších sprostých slovech jsem poněkud mimo, ale nemůže to mít třeba souvislost s vyšším podílem těžkého průmyslu u nás? Hodinky, elektronika apod. se dá vyrobit s menšími energetickými náklady a prodat za vyšší cenu, než např. auta, vlaky apod. Ale skutečně chceme zrušit všechen průmysl u nás?
Staci se podivat sem, psal jsem obecne o politickych tematech SZ a jedine, o cem se tu strhla vasniva diskuse, byl pro pristi volebni naprosto okrajovy problem "cim nahradit jaderne elektrarny".Nevím jak moc je okrajový, když místopředsedkyní SZ je Dana Kuchtová. Na stránkách SZ se o ní píše: Dlouhodobě se věnuje problematice jaderné energetiky, ale též účasti žen na politickém dění a česko-rakouským vztahům. Českorakouské vztahy jsem nikde v programu nezaznamenal, takže jaderná energetika je minimálně 50% zájem místopředsedkyně SZ s ohledem na volební program. To je okrajový problém? Nicméně ze svého pohledu to mohu říct asi takto. Otázky energetiky jsou pro mě částí volebního programu SZ, které rozumím jednoznačně více, než např. daňovým problémům, zdravotnicktví atd. Ta si chci udělat jasný názor na toto a poněkud jej extrapolovat na celý program SZ.
Odklon od uhlí / plyn jako most k obnovitelným zdrojům energieJsem sám, komu v programu chybí zdůvodnění, co je na plynu z hlediska OZE lepší, než uhlí? Emise CO2 jsou poněkud lepší, ale oproti stále zmiňovaným JE nic moc (2x méně vs. 50x méně) – zdroj http://www.uic.com.au/nip57.htm, poslední tabulka. Námitky, že je to zaujatá studie nemíním řešit, možná ano, nicméně ten řádový rozdíl si asi z prstu nevycucali. A stále nevidím důvod, proč je plyn zmiňován jako "most k OZE" …
Nooo, on ten rozhovor vysí přímo na stránkách SZ. (Viz odkaz výše: http://www.zeleni.cz/new/clanek/bursik-nepujdeme-na-zadny-handl/) Nepředpokládám, že by si na svých stránkách uveřejnili klamavé informace o sobě samých.Fatalni je, ze si nekdo, kdo chyta za slovicko, neni schopen zjistit relevantni informace. Ja vim, ze je to na webu SZ, jenomze to pochazi z MF Dnes (viz podpis clanku: Viliam Buchert - Mladá fronta DNES).![]()
Pardon, ale tvrdit, že otázka náhrady zrušených JE a dalších elektráren je neaktuální, ale prosazování vystoupení z jaderného programu aktuální je (SZ to má ve svém volebním programu) mi přijde poněkud nekonzistentní."Zelení budou systematicky odmítat návrhy na výstavbu dalších bloků jaderných elektráren a budou nadále sledovat jako střednědobý cíl vystoupení ČR z jaderné energetiky." A poslyste, Kefalin, co si tak prestavujete pod slovom "střednědobý"? Pristi volebni obdobi? Prespristi? V Nemecku to rozpocitali na 30 let, to mame nejmene 8 vlad. Demagogicti panikari samozrejme radi budi dotazy "A cim NAHRADIME atomove elektrarny?" dojem, ze v pripade vstupu SZ do parlamentu (se svymi maximalne 10-15 kresly) neprezije Temelin nasledujici letni prazdniny.
ale nemůže to mít třeba souvislost s vyšším podílem těžkého průmyslu u nás? Hodinky, elektronika apod. se dá vyrobit s menšími energetickými náklady a prodat za vyšší cenu, než např. auta, vlaky apod. Ale skutečně chceme zrušit všechen průmysl u nás?Samozrejme, ze ne. Natreme to Korejcum i Cinanum :P Jen vice tovaren, vice zeleza! Myslim, ze plytvani energii je plytvani nezavisle na pomerne narocnosti vyroby.
Nevím jak moc je okrajový, když místopředsedkyní SZ je Dana Kuchtová. Na stránkách SZ se o ní píše: Dlouhodobě se věnuje problematice jaderné energetiky, ale též účasti žen na politickém dění a česko-rakouským vztahům. Českorakouské vztahy jsem nikde v programu nezaznamenal, takže jaderná energetika je minimálně 50% zájem místopředsedkyně SZ s ohledem na volební program. To je okrajový problém?Rozumite vyrazu "pristi volebni obdobi" (pravda to "obdobi" mi nedopatrenim vypadlo, ale neni tezko ho doplnit). Vzhledem k poctu eventuelnich poslaneckych mandatu SZ (maximalne! 20) nechapu tu vseobecnou hysterii, jako by jejich vstupem do parlamentu nastal statni prevrat s diktaturou kandidatu SZ. Garantovano je v tomhle pripade jen jedno: o jaderne energetice se konecne zacne kvalifikovane diskutovat. Jestli se bude "vypinat Temelin" (a podobne blaboly, co rozsiruji demagogove), tak jedine kdyz k tomu bude potrebny konsensus jak v poslanecke snemovne, tak ve spolecnosti. Jak by to mohlo jit jinak, muze to nekdo z tech panikaru vysvetlit?
Nicméně ze svého pohledu to mohu říct asi takto. Otázky energetiky jsou pro mě částí volebního programu SZ, které rozumím jednoznačně více, než např. daňovým problémům, zdravotnicktví atd. Ta si chci udělat jasný názor na toto a poněkud jej extrapolovat na celý program SZ.No, hlavne nezapomente premyslet vzhledem k vyse recenemu.
Jsem sám, komu v programu chybí zdůvodnění, co je na plynu z hlediska OZE lepší, než uhlí? Emise CO2 jsou poněkud lepší, ale oproti stále zmiňovaným JE nic moc (2x méně vs. 50x méně) – zdroj http://www.uic.com.au/nip57.htm, poslední tabulka. Námitky, že je to zaujatá studie nemíním řešit, možná ano, nicméně ten řádový rozdíl si asi z prstu nevycucali. A stále nevidím důvod, proč je plyn zmiňován jako "most k OZE" …Uz nemam naladu delat tu propagaci programu SZ ani hledat znova prospekty napr. Siemensu na nove generace plynovych (a uhelnych) elektraren... Obratte se na sveho poslance :P
Fatalni je, ze si nekdo, kdo chyta za slovicko, neni schopen zjistit relevantni informace. Ja vim, ze je to na webu SZ, jenomze to pochazi z MF Dnes (viz podpis clanku: Viliam Buchert - Mladá fronta DNES).Jestli jsem někde skutečně chytal za slovíčko, tak se omlouvám, rozhodně to nebylo úmyslně. K tomu článku – ano, pochází z MF Dnes, ale nechce se mi věřit, že by kompetentní lidé v SZ byli tak nezodpovědní, že by si nechali na webu viset klamavý text bez příslušného vysvětlení. Ad JE. OK, střednědobý cíl není otázkou příštího volebního období. Ale pak jsou tu dvě možnosti: a) je to z politickho hlediska zatím nepodstatné, ale proč je to potom součástí volebního programu SZ; b) je to sice dlouhodobý cíl, ale podstatný je už nyní, proto je součástí volebního programu. Pak by ale tamtéž mělo být zmíněno, čím se tyto (a uhelné, jinak musím předpokládat, že náhradou budou uhelné, max. plynové) elektrárny nahradí. Ad vliv SZ na rozhodování o energetice. Nejsem jasnovidec, ani politolog
Zavidim ti tvou neochvejnou jistotu, ze se rozhovor odehral presne takto a ze ho pak pri psani nikdo neupravoval. Konkretne citovana cast je hodne podezrela a vypada jako dodatecne doplnena otazka (a rozkouskovana odpoved). - Kdyby to byla pravda, tak by asi nebyl problém tuto skutečnost na webu zelených uvést.
S tím zemním plynem je to opravdu vynikající nápad, je to skvělé a čisté palivo. Ale co cena? Když předěláme uhelné elektrárny na plyn, o kolik se zvýší náklady na výrobu? Když půjde nahoru cena ropy a uhlí, nesveze s tím také zemní plyn? Může mi někdo konečně osvětlit, jaké obnovitelné zdroje energie budeme v budoucnu používat? Vítr, slunce, voda, biomasa? A o jakém časovém horizontu se tu bavíme?
Zlepsilo se toho dost, uz jen v tom, o cem se zacalo verejne mluvit a jednat - Co přesně se v Německu zlepšilo? Nemyslím teď, že se o něčem začalo mluvit. Zajímají mě činy. V čem se zlepšil život Němců? Snížila se kriminalita? Nebo nezaměstnanost? Zvýšily se příjmy? Pokud vím, tak nezaměstnaných v Německu neubývá, spíš naopak. Důsledky jednoho ekologického zlepšení nyní můžeme pozorovat i u nás - v Německu se tak zlepšilo zpracování odpadu, že ho nyní úspěšně vyvážejí k nám
Může mi někdo konečně osvětlit, jaké obnovitelné zdroje energie budeme v budoucnu používat? Vítr, slunce, voda, biomasa? A o jakém časovém horizontu se tu bavíme?RTFM :P
Pokud vím, tak nezaměstnaných v Německu neubývá, spíš naopak. Důsledky jednoho ekologického zlepšení nyní můžeme pozorovat i u nás - v Německu se tak zlepšilo zpracování odpadu, že ho nyní úspěšně vyvážejí k námNajdete si narust zamestnanosti v oblasti obnovitelnych zdroju energie a uvidite, kde je perspektiva, a kde budeme mit naopak stejne problemy jako Nemecko, az bude vyroba aut u nas moc draha (jako je u nich). To s tim odpadem neni problem "Nemcu", to je problem ceskych "podnikatelu" a uradu. Jak jsem slysel v posledni predvolebni debate, tak nasi skveli politici by podobne (smerem na vychod) chteli resit i otazku jaderneho odpadu... Toz se tu mejte, du neco delat :P![]()
Najdete si narust zamestnanosti v oblasti obnovitelnych zdroju energie a uvidite, kde je perspektiva, a kde budeme mit naopak stejne problemy jako Nemecko, az bude vyroba aut u nas moc draha (jako je u nich).
- Aha, takže pokrok je v tom, že se vytvořilo pár tisíc pracovních míst ve (pravděpodobně státem dotovaných) větrných elektrárnách, zatímco v jiných oblastech zanikly statisíce pracovních míst. Super, už se nemůžu dočkat, až takový pokrok dorazí také k nám. A ještě bych připomněl další přínos "zelené hvězdy" Joschky Fischera. Před lety nařídil usnadnit vydávání víz pro Ukrajince, Balkánce a další. Toto opatření vyvolalo zvýšený příliv kriminálníků do Německa a málem ho stálo křeslo, více
zde, zde a zde.
I když, co bychom mohli čekat od člověka, který hází kamením do vzduchu
To jen abychom věděli, co nás čeká, až ve vládě zasedne Petr Uhl.
Aha, takže pokrok je v tom, že se vytvořilo pár tisíc pracovních míst ve (pravděpodobně státem dotovaných) větrných elektrárnách, zatímco v jiných oblastech zanikly statisíce pracovních míst.V roce 2004 to bylo 157.000 pracovnich mist v oblasti obnovitelnych zdroju (tendence stoupajici) proti max. 38.000 pracovnich mist zavislych na jaderne energetice (tendence klesajici). Vidim, ze sis to nenasel, takze te to vlastne nezajima, pouze si chces demagogicky zatlachat. Na zbytek dokladu tve omezenosti nemam chut odpovidat, protoze o tom taky evidentne nic nevis.
Můžeš dát do placu nějaký odkaz na ty čísla (přiznávám, jsem líný to hledatHledej na www.bmu.de (ministerstvo zivotniho prostredi a bezpecnosti reaktoru :P).)?
Tohle by mě totiž velmi zajímalo. I když mě osobně přijde velmi nepravděpodobné, že se v Německu vyrábí cca třikrát více energie z obnovitelných zdrojů, než z jaderek (i když oni jich tuším moc nemají) - pomocí hloupého přepočtu na pracovní síly. Pokud by to byla pravda, bylo by to skvělé. Pokud ne, tak je zelená energie neskutečně draháZajimava logika. Pocet zamestnancu vypovida hlavne o tom, ze jaderna energetika krome poutani znacnych objemu financnich prostredku take prinasi velmi malo socialnich (spolecnoskych) efektu. Stejne jako tovarny na auta plne robotu (kam se uz i v Cesku verbuji Slovaci a Ukrajinci), slibuji atomove elektrarny do budoucna krome zdrazujici se energie take zvysujici se nezamestnanost (a snizujici se platy - coz samozrejme neplati pro dozorci rady a management). V tomhle ohledu je perspektiva rozvoje jeste dulezitejsi nez nynejsi stav. Obnovitelne zdroje energie (spolu s projekty tepelne upravy budov apod.) poskytuji na rozdil od centralnich energetickych zdroju perspektivu rozvoje malych a strednich firem, ktere budou vyrabet (resp. montovat a opravovat) lokalne. Uz z povahy veci se to nebude delat v Cine, coz se o autech do budoucna rict neda..
Co když ti zpropadení vědátoři vymyslí tak pokročilou AI technologii a robotika postoupí na tolik dopředu, že v továrně na výrobu aut už bude potřeba jen třeba 5 lidí, nebo dokonce vůbec žádný člověk.Ano, co kdyz. Pak skoncime zavaleni zbozim, ktere si armada nezamestnanych nebude moct koupit. Lidi jsou pro firmu zbytecne vyrobni naklady - co jsou pak pro spolecnost?
Ne nadarmo se říká, že vědu (nebo spíš aplikovaný výzkum) kromě touhy po poznání pohání také lidská lenost - lidé si chtějí věci ulehčit, automatizace a robotika je právě jednou z cest a do budoucna se zcela jistě rozšíří ještě mnohem více a je tomu tak dobře...Hlavne lidi chteji mit moznost vydelat si na svoje zivobyti. Stat a politici dneska jsou ochotni delat ty nejabsurdnejsi psi kusy, aby VYTVORILI pracovni mista... Takovy romanticky pionyrsky pristup, jak se hrstka lidi statecne rve s nehostinnou prirodou, aby si urvali kus pro sebe, je totiz davno pryc. Realita je, ze je lidi nadbytek a nabidka (aspon globalne) prevysuje poptavku. Navrh? Postrilet? Otravit? SZ napriklad smeruje k decentralizaci produkce, ktera sice nebude s gigantickymi financnimi prostredky stavet atomove katedraly, ale zivit spoustu remeslniku, projektantu, nakonec treba i IT-odborniku, kteri budou muset vytvaret reseni lokalne a na miru.
Jestli máš takovéhle "antitechnické" názory či jak to nazvat, tak to diskuzí s tebou opravdu člověk jen ztrácí čas.Zkus aspon nadhodit predstavu, kdo a hlavne za co si jako bude produkty z plne automatickych provozu kupovat. Tenhle trend presne speje k totalni zavislosti na nekolika malo majitelych prave tech automatickych provozu, kteri ovladaji suroviny, energii i potrebne produkty, ale nepotrebujou lidi uz ani k praci. Myslenkovy experiment toho, co by se delo, kdyby "kdosi" objevil a samozrejme nechal patentovat superlaciny a nekonecny zdroj energie, je taky poucny. Z nejakeho zahadneho duvodu si lide jako ty pravdepodobne mysli, ze by nastal raj na zemi, ze by se vlastnici techto zdroju s ostatnimi radi podelili... tak nejak? Ne, v tom pripade by nastala teprve ta prava totalita, o jake se bolsevikum ani nesnilo. Mozna taky ale nasilna revoluce, kazdopadne zbesile valceni (s lidmi coby naprosto zbytecnym materialem). Myslim to vazne. Dejme tomu, ze za 20 let se povede CEZ postavit nejakou superelektrarnu, ktera bude produkovat veskerou potrebu elektriny CR a okolnich statu, na cemz bude pracovat tak maximalne 2-5000 lidi vcetne hlidacu a administrace. Jak to bude podle tebe vypadat okolo?
Ano, co kdyz. Pak skoncime zavaleni zbozim, ktere si armada nezamestnanych nebude moct koupit.
Zkus aspon nadhodit predstavu, kdo a hlavne za co si jako bude produkty z plne automatickych provozu kupovat.Tohle už tady bylo několikrát. V osmnáctém a devatenáctém století se taky rozbíjely stroje, protože dělníci kvůli nim přicházeli o práci. A ejhle - nezdá se, že by teď byla větší nezaměstanost než tenkrát. Oni totiž ti nezaměstaní si většinou najdou jinou práci. A když ne oni, tak jejich potomci už ano. Prostě víc lidí přejde do sektoru služeb - šlo to v minulosti, tak proč by to nemohlo jít zase?
Myslenkovy experiment toho, co by se delo, kdyby "kdosi" objevil a samozrejme nechal patentovat superlaciny a nekonecny zdroj energie, je taky poucny...Pokud by si to někdo nechal patentovat a vybíral nekřesťanské poplatky, ostatní by dál používali starší zdroje, protože by to prostě vyšlo levněji. Přestože je něco superlevné a superkvalitní, nikdo tě nenutí to používat. (Na druhou stranu přestože jsou v současnosti OZE drahé, vlády nám je nutí. Tak kde že je ta totalita?)
V roce 2004 to bylo 157.000 pracovnich mist v oblasti obnovitelnych zdroju (tendence stoupajici) proti max. 38.000 pracovnich mist zavislych na jaderne energetice (tendence klesajici). Vidim, ze sis to nenasel, takze te to vlastne nezajima, pouze si chces demagogicky zatlachat.
Máš pravdu, že jsem si to nenašel, neumím totiž moc německy a ani se mi nechtělo. Nic to nemění na tom, že v Německu je přes 5 mil. nezaměstnaných (nevíce od krize ve 30. letech) a nějakých pár set tisíc míst v oblasti obnovitelných zdrojů to nevytrhne. Dále by mě zajímalo, jestli náhodou energie z těchto zdrojů není dotována ze státního rozpočtu, protože jinak by vycházela dost draho. Potom jsou tu další otázky, které již přímo nesouvisejí se zelenými, ale spíš s celkovým směřováním Západu. Jen namátkou - co vlastně budou lidé v Evropě dělat, když vysoké platy, daně a byrokracie vyhánějí průmyslovou výrobu na východ? Myslíš, že to obnovitelné zdroje zachrání? Jako že by dělníci z automobilek a továren přešli sem?
Na zbytek dokladu tve omezenosti nemam chut odpovidat, protoze o tom taky evidentne nic nevis.
Co je na tom omezeného, poukázat na minulost a současnost Joschky Fischera. Ten člověk je prostě nebezpečný blázen. Každému normálnímu člověku je jasné, že stovky tisíc Ukrajinců a Albánců se nechtějí do Německa vypravit obdivovat historické památky, ale v lepším případě pracovat načerno a v horším prodávat drogy a zbraně, organizovat prostituci, vybírat výpalné atd. Fischer v minulosti spolupracoval s teroristy, zbil policistu a schvaloval únosy a vraždy. To samé platí pro jeho kamaráda Cohn-Bendita, který jen nyní europoslancem za zelené. Ale ten vtip, že na demonstraci sice házel kameny, ale jen do vzduchu, není špatný, skoro jak z Pupenda
Potom jsou tu další otázky, které již přímo nesouvisejí se zelenými, ale spíš s celkovým směřováním Západu. Jen namátkou - co vlastně budou lidé v Evropě dělat, když vysoké platy, daně a byrokracie vyhánějí průmyslovou výrobu na východ? Myslíš, že to obnovitelné zdroje zachrání? Jako že by dělníci z automobilek a továren přešli sem?Tohle prave se SZ jako jedina (co jsem videl) pokousi tematizovat. Ano, co vlastne budou lidi v Evrope delat, kdyz megalomanske projekty jako jsou atomove elektrarny apod. nici v regionech veskerou autonomne zivotaschopnou spolecenskou strukturu? Jednou se kazda elektrarna totiz zavre a prestane sypat "darecky" do obecniho rozpoctu, pracovni mista nenabizi ve vetsi mire uz ani ted. Takze deti "atomovych milcu" se maji na co tesit v obci s vyhorelym atomovym milirem za humny. Kdyz uz budou mit to stesti a naklady na sanaci nepadnou v plne mire na statni pokladnu, tak budou tam, kde byli jejich otcove, kdyz zadna elektrarna nestala.
Tiskni
Sdílej: