Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
insmod ext2
set timeout=10
set default=0
set menu_color_normal=light-blue/black
set menu_color_highlight=light-cyan/blue
search --no-floppy --label mujARCH --set root
menuentry "Arch Linux" {
insmod ext2
search --no-floppy --label mujARCH --set root
linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-label/mujARCH ro
initrd /boot/kernel26.img
}
menuentry "Windows" {
search --no-floppy --label Winodze --set root
chainloader +1
}
Seš pašák. Takhle parádní grub.cfg jsem ještě neviděl. Díky!
insmod ext2
na jfs, xfs etc... insmod raid
. Dříve to šlo jen z Raidu1 a to ještě jen kvůli tomu, že oba disky jsou totožné.Osobně při představě řešit boot z raidu přes /etc/grub/* se mi ježí vlasy.Já to nechal na automatice a fungovala i kombinace RAID+LVM sama od sebe. A bylo to na nějakém starším Debianu (asi lenny).
Asi nejnázorněji to uvádím na stránkách naší wiki (je tam ukázkové schéma).
Ve stručnosti. GRUB2 je modulární, jak jistě víš. Nepotřebuje sice stage 1.5, ale podmínkou je, aby v části, kterou si natáhne z MBR, měl dostupné ovladače, které mu zpřístupní úložný prostor s dalšími moduly. Tj.
Moduly pro raid patří mezi ty co zpřístupní logická zařízení. Jenže raid 0.9 používá modul mdraid09, kdežto raid 1.2 používá mdraid1x. Tyto moduly nejsou stejně velké. Modul mdraid1x má 2,4kB oproti tomu pro verzi 0.9 co má 2kB. Takže první problém nastává v tom, že se do core.img nemusí vejít, jelikož moduly pro souborové systémy se také dosti liší co do velikosti. Zatím co modul pro ext má 5,8 kB, modul pro reiser má 9,5 kB
Další věc je, že GRUB2 donedávna při automatickém generování core.img neuměl zjistit že je vůbec raid 1.2 použitý. Upozorňoval jsem na to jeho vývojáře už před víc jak rokem a půl - bez kloudného výsledku. Měl jsem pocit jako by očividně člověk, který se mnou komunikoval, nepochopil že jde o docela zásadní problém, přitom s triviálním řešením. Stačila by jenom možno mít k dispozici proměnnou, která by umožňovala nařídit skriptu, který řídí proces setup, které moduly a v jakém pořadí má do core.img zahrnout.
Ta změna souborů v Archlinuxu je stará cca týden až čtrnáct dní. Asi někomu ruplo v kouli po změně kernelu na 3.0 a potřeboval ty názvy souborů přejmenovat...To přejmenování se řeší od chvíle kdy Linus prohlásil, že další verze bude 3.0.0.
Tiskni
Sdílej: