Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
insmod ext2
set timeout=10
set default=0
set menu_color_normal=light-blue/black
set menu_color_highlight=light-cyan/blue
search --no-floppy --label mujARCH --set root
menuentry "Arch Linux" {
insmod ext2
search --no-floppy --label mujARCH --set root
linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-label/mujARCH ro
initrd /boot/kernel26.img
}
menuentry "Windows" {
search --no-floppy --label Winodze --set root
chainloader +1
}
Seš pašák. Takhle parádní grub.cfg jsem ještě neviděl. Díky!
insmod ext2
na jfs, xfs etc... insmod raid
. Dříve to šlo jen z Raidu1 a to ještě jen kvůli tomu, že oba disky jsou totožné.Osobně při představě řešit boot z raidu přes /etc/grub/* se mi ježí vlasy.Já to nechal na automatice a fungovala i kombinace RAID+LVM sama od sebe. A bylo to na nějakém starším Debianu (asi lenny).
Asi nejnázorněji to uvádím na stránkách naší wiki (je tam ukázkové schéma).
Ve stručnosti. GRUB2 je modulární, jak jistě víš. Nepotřebuje sice stage 1.5, ale podmínkou je, aby v části, kterou si natáhne z MBR, měl dostupné ovladače, které mu zpřístupní úložný prostor s dalšími moduly. Tj.
Moduly pro raid patří mezi ty co zpřístupní logická zařízení. Jenže raid 0.9 používá modul mdraid09, kdežto raid 1.2 používá mdraid1x. Tyto moduly nejsou stejně velké. Modul mdraid1x má 2,4kB oproti tomu pro verzi 0.9 co má 2kB. Takže první problém nastává v tom, že se do core.img nemusí vejít, jelikož moduly pro souborové systémy se také dosti liší co do velikosti. Zatím co modul pro ext má 5,8 kB, modul pro reiser má 9,5 kB
Další věc je, že GRUB2 donedávna při automatickém generování core.img neuměl zjistit že je vůbec raid 1.2 použitý. Upozorňoval jsem na to jeho vývojáře už před víc jak rokem a půl - bez kloudného výsledku. Měl jsem pocit jako by očividně člověk, který se mnou komunikoval, nepochopil že jde o docela zásadní problém, přitom s triviálním řešením. Stačila by jenom možno mít k dispozici proměnnou, která by umožňovala nařídit skriptu, který řídí proces setup, které moduly a v jakém pořadí má do core.img zahrnout.
Ta změna souborů v Archlinuxu je stará cca týden až čtrnáct dní. Asi někomu ruplo v kouli po změně kernelu na 3.0 a potřeboval ty názvy souborů přejmenovat...To přejmenování se řeší od chvíle kdy Linus prohlásil, že další verze bude 3.0.0.
Tiskni
Sdílej: