Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Před konferencí Next.js Conf 2025 bylo oznámeno vydání nové verze 16 open source frameworku Next.js (Wikipedie) pro psaní webových aplikací v Reactu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sovereign Tech Fund oznámil finanční podporu následujících open source projektů: Scala, SDCC, Let's Encrypt, Servo, chatmail, Drupal, Fedify, openprinting, PHP, Apache Arrow, OpenSSL, R Project, Open Web Docs, conda, systemd a phpseclib.
Bylo vydáno OpenBSD 7.8. S předběžnou podporou Raspberry Pi 5. Opět bez písničky.
Valkey (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 9.0. Valkey je fork Redisu.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti v knihovně pro Rust async-tar a jejích forcích tokio-tar, krata-tokio-tar a astral-tokio-tar. Jedná se o zranitelnost CVE-2025-62518 s CVSS 8.1. Nálezci je pojmenovali TARmageddon.
AlmaLinux přinese s verzí 10.1 podporu btrfs. XFS bude stále jako výchozí filesystém, ale instalátor nabídne i btrfs. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Společnost OpenAI představila svůj vlastní webový prohlížeč ChatGPT Atlas. Zatím je k dispozici pouze na macOS.
$ du -sh maps4/0004.ypk
401M maps4/0004.ypk
(ypk je vlastni format - jedna se zlib komprimovany YUV12, je v prumery o cca 50% nez png pro tento typ dat).ypk je vlastni format - jedna se zlib komprimovany YUV12, je v prumery o cca 50% nez png pro tento typ datNebavíme se o JPG dlaždicích s leteckými snímky?
Pro Prahu v nejvetsim zvetseni je to pak ((2^2)^4) krat tolik, coz je cca 100GB, pro png odhaduji cca 60GB. Odhadnu-li velikost stredni Evropy na 2000000 km2 (odhad ze velikosti cele Evropy 10180000 km2) a Prahy 496 km2, pak na nejvetsi zvetseni vychazi cca 240TB dat, coz uz je pekne cisloNejvětší zvětšení je podle mě jenom škálované druhé největší, nebo to tak alespoň vypadá. Podle mě tam jeden z nás má něco blbě, mně vyšla výše jiná čísla….
(ypk je vlastni format - jedna se zlib komprimovany YUV12, je v prumery o cca 50% nez png pro tento typ dat).O 50% co? Jestli o 50% lepší (účinější), nebylo by možné se o tento formát podělit?
Tiskni
Sdílej: