Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Opet trochu z reklamy... Vydal jsem vyrazny upgrade Hotplug2, verzi 0.8.
V teto verzi umoznuju podporu hotplug systemu 2.4 kernelu (a starsich 2.6 kernelu). Jak to funguje je opet posano v announce mailu na linux-hotplug-devel ML
Ve zkratce:
Pro vygenerovani modules.alias souboru pouzijeme utilitu generate_alias, jenz je vygeneruje z modules.[rozhrani]map (tzn. modules.pcimap a tak dale)
Do /proc/sys/kernel/hotplug strcime cestu k aplikaci hotplug2-dnode, ktera pri spusteni zkusi vygenerovat (jestli chybi) MODALIAS daneho zarizeni z informaci exportovanych kernele. Tu eventu pak vezme, naformuje jako uevent a zapise do netlink socketu.
Z nej to precte hotplug2 (pripadne mozna i udev, jde-li nakompilovat a spustit na 2.4 kernelu; nezkousel jsem) jako uevent (a nevadi mu, ze neni od kernelu; nema moznost jak to zjistit) a zpracuje.
Ponevadz modprobe z modutils matchuje aliasy pres strcmp, narozdil od module-init-tools jenz pouzivaji fnmatch (coz umoznuje modalias), tak se (v dumb modu) tam kde modprobe neni z module-init-tools pouziva hotplug2-modwrap, coz je trivialni wrapper nad modprobe ktery projede /lib/modules/`uname -r`/modules.alias a pro kazdy pripad shody predaneho parametru a aliasu v souboru pres fnmatch spusti modprobe na dany modul. Ve smart modu se samozrejme do pravidel nezasahuje.
A finalni casti skladacky je coldplug, reseny ctenim potrebnych informaci z /proc/bus; zatim funguje na pci, usb a isapnp. Vytvori event, opet vcetne MODALIASu a opet zapise na netlink socket.
Sirsi dokumentace + FAQ na homepage: Linux24 interface
PS.: Podival jsem se, jak funguje mdev z Busyboxu. Neumi pravidla, neumi cist eventy z netlinku, zrejme ani nenahrava moduly... neni to moc porovnatelne...
Tiskni
Sdílej: