Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A co Arch Linux
Moblin
Doporučuji bootchart. Ten to zobrazí v pěkné grafu a člověk tak ví co může ladit aby si procesor a disky ani na sekundu neoddechli. Za mého mládí jsem to dovedl srazit ještě víc, ale teď už k tomu nemám chuť a počkat si tu minutu jednou za celý den mě nezabije.
U mě to trvá od ťuknutí na enter v GRUBu do plného naběhnutí GDM pouhých 32 s
Pche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
Jako tuhle STD? No to potěš koště, teda.
Pro mě rychlost čistého bootu není až tak důležitá
Vždyť pro mě také ne, ale když už machrovat…
protože většinou používám STD.
Né náhodou SSD?
Asi takto: zrychlení bylo tak výrazné, že mě donutilo vzít do ruky stopky. Oproti starším verzím teď boot trvá míň, než polovinu času.U mě to trvá od ťuknutí na enter v GRUBu do plného naběhnutí GDM pouhých 32 sPche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
> Pche, co to je? To moje OpenWRT, pokud bootuju z MTD a ne z USB Flash disku(, kvůli kterému jsem musel zavést parametr bootdelay=10), je na 200Mhz šunce připraveno k boji od zapojení do elektriky včetně inicializace CFE přesně za 9 sekund.
Čistě pro úplnost... Získáš spuštěním toho OpenWRT to samé (nebo alespoň obdobné) jako spuštěním Ubuntu? (OpenWRT neznám.)
Dále by mě zajímalo, může-li někdo alespoň zhruba srovnat klasický pevný disk a to MTD, co se týče rychlosti...
Čistě pro úplnost... Získáš spuštěním toho OpenWRT to samé (nebo alespoň obdobné) jako spuštěním Ubuntu? (OpenWRT neznám.)
A ještě mnohem víc. Samozřejmě, že to bylo jen imbecilní rýpnutí. Porovnávat OpenWRT a Ubuntu…to je jako Jardíkove oblíbené hrušky a jabka. Jen jsem se o tom zmínil aby bylo vidět, že to jde.
Dále by mě zajímalo, může-li někdo alespoň zhruba srovnat klasický pevný disk a to MTD, co se týče rychlosti...
Určitě. To MTD co tam je ještě mnohem pomalejší než můj disk(ale zas tak dlouho neseekuje) a oproti klasickému disku ty starosti nestojí za to.
Přestože je mi úplně jedno, jak rychle to nabíhá, pokud je to do dvou minut, zrychlení jsem poznal na první pohled. Na mém přenosném počítači to (od Enteru v GRUB do GDM) dříve nabíhalo cca 35 sekund, nyní cca 15 nebo 20 (!), což je čas, kterým se tu pořád chlubí místní uživatelé systémů jako Arch Linux nebo Slackware, kteří to tři měsíce optimalizují a stejně nespouštějí skoro žádné služby...
Hlavne by si si mal ujasniť, čo znamená FUD.
en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt
FUD is generally a strategic attempt to influence public perception by disseminating negative information designed to undermine the credibility of their beliefs.
Čiže tento kec sotva môže byť FUD.
Typická reakce BFU. Oni mi to nefunguje, honem mi poraďte, určitě jsem na nic nešahal...
... Koukám do křišťálové koule a nic nevidím, takže dokud nezapneš křišťálový vysílač, tak ti asi nikdo neporadí
cisty install ubuntu 9.04 x64 na ext4 zpusobil cca 30-40% zrychleni startu ubuntu, musim rict ze takto rychle mi ZADNY linux ma mem stroji, ale ani na mych serverech, jeste nikdy nenabootoval, je to vazne masakr. Tesim se az totez udelam na mem ibm x41, kam se chystam dat CF kartu x266 8GB, ktera by to mela jeste o dost zrychlit. Nevericim tomasum doporucuji zayoutubovat (odvozeno od zagooglovat), je to tam docela pekne natocene.
Tiskni
Sdílej: