Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
ale kdysi jsem také běžně BL četl a hojně na ně odkazoval. Potom šly hodně dolů, takže se tam jen občas ze zvědavosti podívámJojo, BL mohou způsobit poškození mozku, pane Luku
Jojo, BL mohou způsobit poškození mozku, pane LukuAno, to mohou
Nicméně u tebe se projevuje jiná posedlost, a to je posedlost Mudr. RathemNejsem jím zdaleka tak posedlí, jako jsou jiní lidé posedlí naším prezidentem. Nicméně MUDr. Rath je člověk, který by se dal nejlépe vystihnout jako určitý mix Adolfa Hitlera, Hermanna Göringa a Alberta Speera. Pocit vlastní výjimečnosti (který sdílí se svým stranickým šéfem) má od toho prvního, sběratelství funkcí od druhého a ohebnost od třetího.
posedlí -> posedlýTak to jo, už jsem se lekl, že jste dva, jako JiK a Faun
href="http://lukasjelinek.blog.idnes.cz...Kolik ty těch blogů vlastně máš?
Rath je člověk, který by se dal nejlépe vystihnout jako určitý mix Adolfa Hitlera, Hermanna Göringa a Alberta Speera.Tak strašné to snad nebude, ne? Nebo bude?
Kolik ty těch blogů vlastně máš?V podstatě tři. Ten na iDNES vznikl jako "linuxově evangelizační", i když jsem tam pak začal psát i jiné věci. Obecně ho ale moc nepoužívám, raději píšu sem nebo na Respekt.
Tak strašné to snad nebude, ne? Nebo bude?To uvidíme. Až na podzim ČSSD vyhraje volby, David Rath si ke všem dosavadním funkcím přibere ještě funkci ministra vnitra a místopředsedy vlády. To teprve naplno pocítíme, co je zač.
To je holt ta všemi opěvovaná demokracie...
S USA a EU na věčné časy a nikdy jinak. Hlavně, že jim to běžní lidi žerou...
V oblasti svobody slova je dost velký rozdíl mezi USA a EU. První dodatek americké ústavy říká, že Kongres nepřijme zákon, který by omezil svobodu slova. To je velmi silná a jasná deklarace, která nedává Nejvyššímu soudu tolik prostoru. Zatímco v ČR Listina práv stanoví, že svoboda projevu je zaručena, ale je možné ji omezit zákonem. To je mimořádně gumové ustanovení, které lze ohýbat podle potřeby.
Nějaké hate crimes tam také mají. Svoboda slova nikdy nebude neomezená a Listina práv samozřejmě podléhá výkladu Nejvyššího soudu, což jsou lidé z masa a kostí, kteří mají své názory. Ale První dodatek je výrazně silnější než gumová česká Listina práv a omezit svobodu slova v USA je těžší než v ČR.
a §44:
- Do práva autorského neoprávněně zasahuje ten, kdo obchází účinné technické prostředky ochrany práv podle tohoto zákona.
- Do práva autorského neoprávněně zasahuje také ten, kdo vyrábí, dováží, přijímá, rozšiřuje, prodává, pronajímá, propaguje prodej nebo pronájem nebo drží k obchodnímu účelu zařízení, výrobky nebo součástky nebo poskytuje služby, které
- jsou za účelem obcházení účinných technických prostředků nabízeny, propagovány nebo uváděny na trh,
- mají vedle obcházení účinných technických prostředků jen omezený obchodně významný účel nebo jiné užití, nebo
- jsou určeny, vyráběny, upravovány nebo prováděny především s cílem umožnit nebo usnadnit obcházení účinných technických prostředků.
- Účinnými technickými prostředky podle tohoto zákona se rozumí jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování.
- Právní ochranou podle odstavce 1 nejsou dotčena ustanovení § 30a, § 31 odst. 1 písm. b), § 34 písm. a), § 37 odst. 1 písm. a) a b), § 38, § 38a odst. 2 a § 38e v rozsahu nezbytném k využití výjimky. Autor, který pro své dílo použil technické prostředky podle odstavce 3, je povinen zpřístupnit své dílo oprávněným uživatelům v rozsahu nezbytném ke splnění účelu uvedeného užití díla. Autor může zpřístupnit své dílo, pro které použil technické prostředky podle odstavce 3, i v případě zhotovení záznamu svého díla pro osobní potřebu podle § 30; to nebrání autorovi, aby přijal odpovídající opatření týkající se počtu takových rozmnoženin.
- Ustanovení odstavce 4 se nevztahuje na dílo, které bylo autorem či s jeho souhlasem zpřístupněno veřejnosti způsobem podle § 18 odst. 2.
- Technické prostředky ke splnění povinností podle odstavce 4 používané autorem dobrovolně nebo na základě dohod požívají ochrany podle odstavců 1 až 3.
a z toho vyplývající postihy pro fyzické osoby dle §105a:
- Do práva autorského zasahuje též ten, kdo bez svolení autora způsobuje, umožňuje, usnadňuje nebo zastírá porušování práva autorského tím, že
- odstraňuje nebo mění jakoukoli elektronickou informaci o správě práv k dílu, nebo
- rozšiřuje, dováží nebo přijímá za účelem rozšiřování, vysílá nebo sděluje veřejnosti, a to i způsobem podle § 18 odst. 2, dílo, ze kterého byla informace o správě práv nedovoleně odstraněna nebo změněna.
- Informací o správě práv k dílu podle odstavce 1 je jakákoli informace určená autorem, která identifikuje dílo, autora nebo jiného nositele práva, nebo informace o způsobech a podmínkách užití díla a jakákoli čísla nebo kódy, které takovou informaci představují. Totéž platí i pro informaci, která je připojena k rozmnoženině díla nebo se objevuje v souvislosti se sdělováním díla veřejnosti.
- Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
- neoprávněně užije autorské dílo, umělecký výkon, zvukový či zvukově obrazový záznam, rozhlasové nebo televizní vysílání nebo databázi,
- neoprávněně zasahuje do práva autorského způsobem uvedeným v § 43 odst. 1 nebo 2 anebo v § 44 odst. 1, nebo
- jako obchodník, který se účastní prodeje originálu díla uměleckého, nesplní oznamovací povinnost podle § 24 odst. 6.
- Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 150 000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. b) pokutu do 100 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. c) pokutu do 50 000 Kč.
Tak §231 je pro mě novinkou, můžu se zeptat co tam bylo?V původním návrhu bylo: Kdo neoprávněně vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a poškození a zneužití záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací podle § 204 nebo trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv podle § 157 odst. 1 písm. b), c), počítačové heslo, přístupový kód, postup nebo podobná data, pomocí nichž lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo zákazem činnosti. Skutečně hrozilo, že se nástroje pro testování bezpečnosti, stejně jako třeba zveřejnění informací o bezpečnostních slabinách nějakého algoritmu, mohou stát trestné. Ozvalo se proti tomu dost lidí (včetně předních kryptoanalytiků), takže byl návrh změněn do podoby, že je takový skutek trestný jen v případě, že jde o úmysl spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Ke změně došlo již při prvním pokusu o schválení zákoníku, který byl tehdy neúspěšný (byly podány hned dva pozměňovací návrhy, které toto řešily, lišily se jen formálním zpracováním - jeden z nich byl přijat). Nový návrh TrZ, který úspěšně prošel schválením, přejal toto ustanovení ze schválené verze prvního návrhu, takže to platí tak, jak jsem řekl.
demokracia a sloboda su 2 odlisne veci ;)
> Vidíte červenou značku? Napište svému providerovi!
Napsal jsem mu, že vidím čerevenou značku. Co mám čekat jako odpověď?
Že jsem šťoura ... dost solidní výklad od jednoho M, M jako Mistra.
ale na jejich základě publikoval články, které, jak jsem to zběžně prolít, překrucují skutečost.
Takových článků (které překrucují skutečnost) je spousta a autory většiny z nich nikdo nestíhá.
To ale vůbec není pravda, pravda je, že on si myšlenky nejen myslel, ale na jejich základě publikoval články, které, jak jsem to zběžně prolít, překrucují skutečost.Ano, překrucují. Také s popíráním holocaustu nesouhlasím. Ale kam to půjde dál? Budou se žalovat lidé zkoumající třeba 11. září nebo mající pochyby o přistání na Měsíci? Vydá se po každé historicky významnější události zákon "takhle to bylo a kdo říká něco jiného, patří do basy"?
Ale popírat holocaust + o tom publikovat články, podněcovat veřejnost, hlásat nějaký směr, to už je jiný kafe.Zabil/zmlátil/whatever někoho, nebo k vraždě někoho podněcoval? Ne (IMHO, podle informací, které jsem k případu našel), pouze přeložil/napsal/publikoval několik článků, ve kterých pomocí zpochybnitelných "důkazů" tvrdí, že se něco před 70 lety stalo jinak, než tvrdí uznávaní historikové. Ještě jednou - popírání (i zlehčování) nacistických svinstev je IMHO nesmysl, ale proč za publikování blábolů někoho stíhat?
Co mě vadí mnohem víc je komunismus dnes tady v ČR. Ohledně nacismu platí, že stačí publikovat nějaký takovýhle článek nebo někde na náměstí zvednout pravici a hned se na vás sesypou švěstky a žaloby. Ale komunismus? Ve volbách měli snad 15% nebo kolik! Přitom komunismus je stejný zločin jako nacismus. Takže buďto nechte neonacisty svobodně hajlovat, založit stranu a buhvíco, nebo zakažte komunismus stejně přísně jako tyhle neonacistický aktivity. Protože takhle to je dost neuvěřitelné pokrytectví. Na jednu stranu jsou trestáni lidi za i minimální projev neonacismu, na druhou stranu má stejný zločin 15% ve volbách - neskutečné.Víš, jak se určí, kde je hranice, co ještě zakázat a co už je OK? Když začneme zleva (a nejextrémnější kus zprava) likvidovat politické sprektrum, co když se k moci dostane (demokratickou volbou!) někdo, kdo v tom bude pokračovat a nakonec nechá jenom tu svou stranu? S kyknosem jste si navzájem napsali několik megabajtů [nadsázka] textu a je z toho vidět, že jako ty bys chtěl likvidovat komunisty, jsou i lidé, kteří by chtěli zakazovat církve.
Ano, překrucují. Také s popíráním holocaustu nesouhlasím. Ale kam to půjde dál? Budou se žalovat lidé zkoumající třeba 11. září nebo mající pochyby o přistání na Měsíci? Vydá se po každé historicky významnější události zákon "takhle to bylo a kdo říká něco jiného, patří do basy"?
Stačí si připomenout vystřílení důstojníků polské Zemské armády Rudou armádou a oficiální postoj k té události za komunistů (podle nich to udělali Němci).
důstojníky našli v zimních uniformách (nebo to bylo obráceně?)Zimní uniformy v důstojnících? Nemyslím si...
Tam je rozhodující, kdy je Rusáci postříleli, do večera se k tomu snad dostanu.
Tak jsem to nenašel ... jen něco o jedné knížce a samozřejmě wiki. V polské kampani jsem narazil jen na nějaké zmínky, jako že "Tito polští důstojníci jsou první, kteří podají zprávu, že Sověti po odzbrojení polských jednotek obvykle propustí vojáky, ale důstojníky a poddůstojníky KOP okamžitě střílejí."
Každopádně Moskva se k tomu dál staví jednoznačně: "Němci".
Houby s octem. V roce 1990 SSSR přiznal, že jde o zločin stalinismu.
Jinak pěkný blog, musím pochválit zvláště odkazy na 11. září. V této souvislosti mě v poslední době zaujal poradce prof. ing. Václava Klause, CSc., Dr. h. c pan Petr Hájek, který vydal knihu Smrt ve středu, kde naznačuje, že celé 11. září je jen mediální blamáž.
Pana Hájka sice moc neznám a tu knížku jsem nečetl a navíc na mě působil tento pán v diskuzi na ČT 24 jako dost velký pošuk (označuje Jirku Bushe a Václava Veškrnu za marxistu atd.) Nicméně je dobře, že se i tyto názory už začínají objevovat na veřejnosti. Už i ve slovenské televizi se mluví o dokázaných nálezech nanotermitu v troskách WTC. Což se v českých médiích stát nemůže, protože česká média striktně dodržují linii řiťolezectví do análního otvoru jůesej. Kde je sakra dneska ten Usama, nečíhá někde v blízkosti v křoví s hadrem na hlavě a kalašnikovem v ruce? Tyto hezké bajky Tisíce a jedné noci v Iráku už nějak pomalu odeznívají.
odkazy na 11. záříPodrobné počítání odhalilo právě jeden odkaz; uvedl jsem to jenom jako příklad webu/autora, kterého by mohli, pokud by konzervace historie šla ad absurdum, soudit. Předpokládal jsem, že je jeho URL ve všeobecném povědomí. Pan profesor & spol. mají obecně dost výstřední názory, takže to bych nepokládal za nějaký extra průlom
Pan profesor & spol. mají obecně dost výstřední názory, takže to bych nepokládal za nějaký extra průlomAsi tak, já to taky za nějaký průlom nepovažuji. Spíš si myslím, že když takovou knížku napíše takový trotl jako je poradce infantilního staříka, tak to spíš má opačný efekt a na důvěryhodnosti to hodně ubírá.
Každopádně Moskva se k tomu dál staví jednoznačně: "Němci". Houby s octem. V roce 1990 SSSR přiznal, že jde o zločin stalinismu.Houby s octem, máš starý informace
Víš, jak se určí, kde je hranice, co ještě zakázat a co už je OK? Když začneme zleva (a nejextrémnější kus zprava) likvidovat politické sprektrum, co když se k moci dostane (demokratickou volbou!) někdo, kdo v tom bude pokračovat a nakonec nechá jenom tu svou stranu? S kyknosem jste si navzájem napsali několik megabajtů [nadsázka] textu a je z toho vidět, že jako ty bys chtěl likvidovat komunisty, jsou i lidé, kteří by chtěli zakazovat církve.Mě nejde ani tak o zakázání komunismu, jako hlavně o tu nerovnováhu mezi postihováním neonacismu (velmi tvrdě) a postihováním komunismus (vůbec, naopak, zachvíli bude cool být komunista). Tak buď zakázat oboje, nebo povolit oboje - ale zakázat jen jedno z toho je pokrytectví.
To už není pouze si něco myslet - to už prakticky znamená být politicky aktivní. (Samozřejm nepročetl jsem ty jeho články dodetailu, takže to berte s rezervou, možná to s ním není tak špatný). Ono popírat holocaust - ok, prudce nesouhlasím, ale je to něčí názor, tak ať si ho má. Ale popírat holocaust + o tom publikovat články, podněcovat veřejnost, hlásat nějaký směr, to už je jiný kafe.
Takže je sice možné si o tom myslet své, ale publikovat nikoliv. Jinými slovy mají všichni držet hubu a krok. Děkuju pěkně, kampak jsme to dotáhli?
Ohledně nacismu platí, že stačí publikovat nějaký takovýhle článek nebo někde na náměstí zvednout pravici a hned se na vás sesypou švěstky a žaloby. Ale komunismus? Ve volbách měli snad 15% nebo kolik! Přitom komunismus je stejný zločin jako nacismus. Takže buďto nechte neonacisty svobodně hajlovat, založit stranu a buhvíco, nebo zakažte komunismus stejně přísně jako tyhle neonacistický aktivity. Protože takhle to je dost neuvěřitelné pokrytectví. Na jednu stranu jsou trestáni lidi za i minimální projev neonacismu, na druhou stranu má stejný zločin 15% ve volbách - neskutečné.
+1
Takže je sice možné si o tom myslet své, ale publikovat nikoliv. Jinými slovy mají všichni držet hubu a krok. Děkuju pěkně, kampak jsme to dotáhli?
Přesně tak. Podle těchto měřítek by bylo demokratickým státem i nacistické Německo. Kdokoliv si mohl svobodně myslet, že Vůdce je idiot, válka je prohraná atd. Problémy nastaly pouze ve chvíli, kdy tyto myšlenky publikoval.
V opravdové demokratické společnosti by měla být většina obyvatel natolik inteligentní, aby dokázala totalitářské myšlenky odmítnout.
Utopie. Stejná utopie jako třeba komunismus.
Takhle je vlastně někde nahoře nějaká hlava pomazaná, která cenzuruje některé myšlenky a obhajuje to tím, že by mohly rozbít demokracii. Jenže takovouto cenzuru můžou mnozí považovat za totalitní, nehledě na to, že se to může zvrtnou kromě toho, že hlava pomazaná bude cenzurovat i "vhodné" myšlenky, taky druhým způsobem, a to tak, že "zakázané ovoce nejvíc chutná".
A kdo říká, že tu máme opravdovou demokracii?
Ok, tak se budeme ke všem těm lidem s totalitními choutkami chovat podle nejlepšího demokratického svědomí, demokraticky jim umožníme osobní rozvoj v rámci své komunity přívrženců, nebudeme omezovat jejich svobou, vždyť to by bylo proti demokracii. Omezovat anti-demokratickou politiku je nedemokratické! Jsem zvědav, jak dlouho tady taková demokracie vydrží.
Až budou extrémisty ti, kdož považují za své svaté právo právo vyjádřit svůj názor na politickou situaci, bude už pozdě.
Ok, tak se budeme ke všem těm lidem s totalitními choutkami chovat podle nejlepšího demokratického svědomí, demokraticky jim umožníme osobní rozvoj v rámci své komunity přívrženců, nebudeme omezovat jejich svobou, vždyť to by bylo proti demokracii. Omezovat anti-demokratickou politiku je nedemokratické! Jsem zvědav, jak dlouho tady taková demokracie vydrží.No jo, takhle to zní extrémně. Jenže systém managování (nejen) historie není to pravé ořechové. Btw. demokracie už nevydržela - náhubkový zákon platí od dubna a od zítra máme fikci doručení. To mi nepřijde moc demokratické.
Btw. nic o pomazaný hlavě jsem neříkal, proti pomazaným hlavám mám averzi.O tom, za co už by se mělo dát lidem "na dorozuměnou", a co je ještě snesitelné, musí někdo rozhodovat. A protože lynčování davem se zavést asi neplánuje, musí o tom rozhodovat nějaký zástupce nebo skupina zástupců.
Btw. demokracie už nevydržela - náhubkový zákon platí od dubna a od zítra máme fikci doručení. To mi nepřijde moc demokratické.Ale proč se pak zastáváte nějakýho popírače holocaustu? To vy máte v této chvíli publikovat a být aktivní na obranu svobody a demokracie. Ne on, se svými názory. Já se pak rád přidám...
Ale proč se pak zastáváte nějakýho popírače holocaustu?Jeho stíhání je prvním ze tří zde zatím zmíněných zásahů do svobod občana. Je dobré, aby o tom lidi věděli. I když teď si vlastně pokládám otázku, jakou cenu vlastně má psát o zavádění věcí typu náhubkový zákon etc. Co se zlepší, když o tom lidi budou vědět... Teoreticky by si měl zodpovědný volič najít, kdo za tyto zákony jak hlasoval a udělat si patřičné čárky na seznam, koho (ne)bude v příštích volbách volit. Ale to je bláhové... Ani bych pořádně nevěděl, kde tato data o hlasování hledat...
To vy máte v této chvíli publikovat a být aktivní na obranu svobody a demokracie.Snažím se popularizovat takovéto "nepopulární" zákony a události. Víc s tím asi dělat nemůžu. Ale k čemu ta popularizace je? (viz odstavec výše) Kdysi se to po kapičkách kumulovalo a před 20 lety džbán přetekl. Nevěřím tomu, že by teď šly nespokojené (kvůli krizi, propouštění, korupci v politice...) masy demonstrovat. Ale třeba je toho zatím málo.
Já se pak rád přidám...Bez ironie - jak?
Teoreticky by si měl zodpovědný volič najít, kdo za tyto zákony jak hlasoval a udělat si patřičné čárky na seznam, koho (ne)bude v příštích volbách volit. Ale to je bláhové... Ani bych pořádně nevěděl, kde tato data o hlasování hledat...Hrubě se to dá zjistit velmi snadno jedním dotazem na google. Cituju odtud:
Pro novelu trestního řádu, která omezuje možnost zveřejnit odposlechy, zvedla ruku většina poslanců ze čtyř stran: ODS, KDU-ČSL, ČSSD a zelených. Všichni komunisté byli proti. Prezident Václav Klaus "náhubkový zákon" podepsal přes protesty médií i nesouhlas Senátu.Komunisté hlasovalo proti asi proto, že se jim zdal ten zákon příliš měkký. Detaily - jak hlasovali konkrétní lidé - by se ale asi taky daly najít. Celkově tedy celé naše hlavní politické spektrum bylo pro, což je zlé. Skutečně tu není koho volit - češi svobodu zřejmě nechtějí...
Bez ironie - jak?Nevím...
Komunisté hlasovalo proti asi proto, že se jim zdal ten zákon příliš měkký.ROFL. Tak tohle je naprosto nehorazne manipulativni. Ty este nekdy placej neco o svobode... Beztak ti uz nikdo neuveri.
Není potřeba zakázat publikovat myšlenky, nebo trestat lidi za publikování některých myšlenek, nadruhou stranu, lidem, kteří publikují totalitní ideály, by měl být dáno na drozuměnou, že s tímhle se nikam nedostanou. Že si můžou tajdle někde publikovat nějaké ty bláboly, ale pokud se pokusí o víc, narazí.
Na Zvědavci se publikovaly totalitní ideály? Já ten web nesleduji, ale pochybuji, že tam k něčemu takovému docházelo. Zpochybnit nějakou historickou skutečnost a propagovat totalitní režim jsou velmi rozdílné věci.
Levičáci to dělají takéNapriklad?
nemluvě o fotbalových výtržnících a spoustě jim podobnýchA to sem tahas proc?
Lidé se prostě nemlátí a v zásadě není rozdíl, jestli mě někdo napadne kvůli mému původu, oblečení nebo jen tak, protože se rád pere.Toto je dobrá připomínka.
Co mě vadí mnohem víc je primitivni antikomunismus dnes tady v ČR, ktery vubec nevychazi z aktualniho deni, ale z pres 20 let starych udalosti a politicke masaze (ne)jedne nejmenovane strany.A víš, čím to je? Tím, že komunisté mají ve volbách jen těch 15%, a ne 99,99%.
v demokracii musí mít občan právo veřejně vyslovovat i protidemokratické myšlenkyProč?
Můžete hádat, kolik jsem zaznamenal reakcí, které by obhajovaly historická faktaJaká historická fakta? Co je třeba obhajovat? Napsáno o holocaustu toho bylo dost. Stačí tady odkaz na heslo holocaust na Wikipedii?
Nikomu tedy nestojí za to hájit pravdu, ale najde se dost těch, kteří hájí svobodu lhát.A už jsme zase u toho, pane Jirsák. Takže vy si myslíte, že za lež by se mělo stíhat. Budiž. Ale kdo určí, co je pravda a co lež?
Jaká historická fakta? Co je třeba obhajovat? Napsáno o holocaustu toho bylo dost. Stačí tady odkaz na heslo holocaust na Wikipedii?V článcích, na které jsem narazil, se nikdo neobtěžoval ani s tím odkazem. A nevím, proč se pak všichni rozepisovali s argumenty proti stíhání, stačilo by přece odkaz na Wikipedii o svobodě slova.
Takže vy si myslíte, že za lež by se mělo stíhat.Nic takového jsem nenapsal.
Ale kdo určí, co je pravda a co lež?Na to jsme moc malí páni, abychom to mohli určovat. Můžeme to maximálně zjišťovat, ale ve spoustě případů to zjistit umíme, tak nevím, proč se tváříme, že to nejde. Kdyby někdo napsal, že Newton se spletl a jablko nepadá se stromu dolů na zem, ale naopak že odlétne do vesmíru, jestlipak by se také našla taková spousta těch, kteří by tvrdili, že je to zajímavý názor nebo že je užitečné, že to dotyčný smí říkat?
Na to jsme moc malí páni, abychom to mohli určovat. Můžeme to maximálně zjišťovat, ale ve spoustě případů to zjistit umíme, tak nevím, proč se tváříme, že to nejde. Kdyby někdo napsal, že Newton se spletl a jablko nepadá se stromu dolů na zem, ale naopak že odlétne do vesmíru, jestlipak by se také našla taková spousta těch, kteří by tvrdili, že je to zajímavý názor nebo že je užitečné, že to dotyčný smí říkat?
To jsou ale případy příliš okaté blbosti (nebo to není blbost?). Jsou ale případy komplikovanější a pravda u nich není zcela zřejmá.
V článcích, na které jsem narazil, se nikdo neobtěžoval ani s tím odkazem.Já ho tam třeba mám (sic mimoděk).
Takže vy si myslíte, že za lež by se mělo stíhat. Nic takového jsem nenapsal.Z vašeho výroku
Nikomu tedy nestojí za to hájit pravdu, ale najde se dost těch, kteří hájí svobodu lhát. A to je opravdu dost špatná situace, kdy je demokracii třeba hájit skoro za každou cenu, protože je vážně ohrožena.jsem vyvodil, že tím hájením demokracie myslíte postih hlasatelů lží. Asi tedy chybně.
Kdyby někdo napsal, že Newton se spletl a jablko nepadá se stromu dolů na zem, ale naopak že odlétne do vesmíru, jestlipak by se také našla taková spousta těch, kteří by tvrdili, že je to zajímavý názor nebo že je užitečné, že to dotyčný smí říkat?Kdyby mu po tomto výroku zaklepala na dveře policie, minimálně bych se nad tím pozastavil. Btw. o tom, že jablko padá na zem se může velmi snadno každý přesvědčit. U holocaustu to není úplně triviální. Mimochodem, máte pár odkazů na spoustu těch, kteří tvrdí, že je to zajímavý názor? V mém blogpostu ani ve mnou odkazovaných článcích jsem nic takového nenašel.
jsem vyvodil, že tím hájením demokracie myslíte postih hlasatelů lží. Asi tedy chybně.Postih nemusí být hned odsouzení za trestný čin. Ale jinak si myslím, že postihovat lež není špatné. Ale nemyslím si, že by se mělo za každou lež stíhat – na druhou stranu, nevidím důvod, proč společensky zvlášť nebezpečnou lež přecházet bez povšimnutí. Opravdu nevidím výhodu demokracie v tom, že ji lze snáze než jiné způsoby společenského uspořádání svrhnout a nahradit nějakým horším systémem.
Kdyby mu po tomto výroku zaklepala na dveře policie, minimálně bych se nad tím pozastavil. Btw. o tom, že jablko padá na zem se může velmi snadno každý přesvědčit. U holocaustu to není úplně triviální.Ale je to mnohem jednodušší, než se přesvědčit o tom, že jablko padalo na zem i v době Newtona. Lidstvo je definováno mimo jiné tím, že si předává zkušenosti a zobecňuje je, takže stačí, aby jeden člověk zjistil, že jablko padá ze stromu na zem, a do svých „zkušeností“ to pak zahrnou všichni. Nikoho nenapadne zpochybňovat to a zkoumat u každého jablka zvlášť, jestli i tohle padá podle pravidel. Případy popírání holocaustu rozhodně nejsou tím, že by někdo neznal argumenty a nemohl se přesvědčit.
Mimochodem, máte pár odkazů na spoustu těch, kteří tvrdí, že je to zajímavý názor?Odkazů asi těžko, protože „to je zajímavý názor“ je zpravidla to jediné, jak se k dané věci dotyčný vyjádří, a jedna věta je přeci jen málo na to, a aby se vydávala jako samostatný článek. Ale pokud mermomocí chcete nějaký odkaz na „to je zajímavý názor“, i když oním „názorem“ zrovna není popírání holocaustu, ale směsice názorů, která bude brzy nejspíš zpochybňovat i to padající jablko, máte ho mít. Ovšem je k tomu potřeba znát kontext a několik myšlenkových perel, kterými se v poslední době blýskl Petr Hájek.
na druhou stranu, nevidím důvod, proč společensky zvlášť nebezpečnou lež přecházet bez povšimnutíCo je na prohlášení, že před 70 lety bylo nějakým fašistickým režimem zavražděno o třetinu méně lidí, než tvrdí mnozí historikové, zvlášť společensky nebezpečného?
Přesně těmito zásadami se dle svých slov někteří revizionisté řídíO tom silně pochybuji.
na druhou stranu, nevidím důvod, proč společensky zvlášť nebezpečnou lež přecházet bez povšimnutí
Byly doby, kdy společensky zvlášť nebezpečná lež bylo tvrzení, že Země má kulový tvar. Byly doby - a není to tak dávno - kdy společensky zvlášť nebezpečná lež bylo tvrzení, že diktatura proletariátu není dobrá věc. V některých zemích je to společensky zvlášť nebezpečná lež dodnes… Chci tím říct, že o tom, co je společensky zvlášť nebezpečná lež, vždy rozhodují ti, kdo jsou zrovna u moci, a že se ten výklad může zatraceně lišit. A také že v okamžiku, kdy se z termínu společensky zvlášť nebezpečná lež stane pendrek na nepohodlné, je to se svobodou projevu hodně nahnuté.
Viděl jste novou (tj. dějově první) trilogii Star Wars? Tam také tak dlouho stále razantnějšími prostředky posilovali obranu demokracie před různými neřády, až z toho najednou měli totalitní diktaturu…
Tam také tak dlouho stále razantnějšími prostředky posilovali obranu demokracie před různými neřády, až z toho najednou měli totalitní diktaturu…Ono je naštěstí docela jednoduché rozpoznávat, které prostředky se za obranu demokracie pouze vydávají, a které ji brání doopravdy. Jenom je potřeba nad tím trochu přemýšlet a domýšlet důsledky. Ale taky je potřeba přestat si namlouvat, že demokracie je sama o sobě věčná, a že když už ji tady jednou máme, máme ji tu navždy a i kdybychom se postavili na hlavu a za hejtmana si zvolili třeba Ratha a za prezidenta třeba Klause (nebo ještě horší případy), s demokracií to ani nehne. To je lež, a tolerance názorů, které jsou protidemokratické, naši demokracii oslabuje – protože jednak zvyšuje pravděpodobnost porážky demokracie, jednak nás nutí používat k udržení demokracie méně demokratické prostředky: pár nacistických podivínů můžete ignorovat nebo je snadno zpacifikujete jenom s použitím slov; když jich jsou stovky nebo tisíce, už je potřeba nasazovat ozbrojenou policii, zatýkat je, omezovat svobodu slova, svobodu shromažďování… K tomu, abychom si mohli velkoryse přehlížet útoky na demokracii, protože naše demokracie je přece velice pevná a stabilní a jen tak něco ji nerozhází, máme opravdu daleko. A zvlášť tady v postkomunistických zemích, kde máme jakous takous demokracii sotva dvacet let, na dvacet let předválečné demokracie už si skoro nepamatujeme, dnes ani pořádně nevíme, co to demokracie vůbec je (a pleteme si ji se zvedáním rukou v parlamentu nebo vhazováním volebních lístků do urny), a často nedokážeme ani rozpoznat rozdíl mezi západní demokracií a demokracií „východního typu“ (která spočívá v možnosti jednou za 5 let si zvolit za prezidenta Putina). Aby si to někdo zase špatně nevyložil – to neznamená, že máme zavírat každého, kdo bude mít jen malinko odlišný názor. Jenom to znamená, že bychom měli alespoň trochu ubrat při hájení demokratických práv lidí snažících se demokracii rozbít, a začít se alespoň trochu zabývat ochranou demokracie. Dokud to (snad) ještě jde bez nasazování policie a zavírání.
Kdyby někdo napsal, že Newton se spletl a jablko nepadá se stromu dolů na zem, ale naopak že odlétne do vesmíru, jestlipak by se také našla taková spousta těch, kteří by tvrdili, že je to zajímavý názor nebo že je užitečné, že to dotyčný smí říkat?
Určitě bych byl zcela rozhodně proti tomu, aby byl někdo za takový projev trestně stíhán.
To uz se tu resilo, a moje odpoved je nasledujici:
Zvolit si to smi. Ale demokraticke to neni. Neni to ovsem ani nedemokraticke. (Musi existovat veci, ktere nejsou ani demokraticke, ani nedemokraticke, jinak bychom se dostali k analogii Russellova paradoxu.)
Podle me, jednim z urcujicich znaku demokraticnosti je vratnost (dalsi jsou tajne a rovne hlasovani vsech obcanu). Tzn. nemuzete demokraticky omezit kriterium, podle ktereho lide mohou rozhodovat ve volbach. To je podle me mimo ramec demokracie. Je to asi podobne jako s ustavou - ta vychazi ze spolecenskeho uzu, ale malokdy byva schvalovana demokraticky.
Demokracie je vláda lidu.To měla být definice? Nebo překlad? Každopádně z tak obecného konstatování „vláda lidu“ neplyne pro tuto diskusi (ostatně ani pro žádnou jinou) nic.
Smí si lid zvolit, že nebude vládnout, respektive že přenechá vládu svému zástupci?Ano, proč by nesměl?
To měla být definice? Nebo překlad?
To druhé, vyplývá z toho to první.
Ano, proč by nesměl?
To je otázka. Demokracie by se tím sama popřela.
To druhé, vyplývá z toho to první.Ta definice je ale k ničemu. Podle téhle definice tady máme demokracii minimálně od roku 1945 nepřetržitě.
To je otázka. Demokracie by se tím sama popřela.Nepopřela. Snad nikde na světě od nějakých regionů výš neplatí, že by si tam lidé v demokratických zemích nevolili své zástupce, kteří pak příslušný region nebo stát spravují. A přesto jsou takové státy považovány za demokratické. Sice nejsou parlamentní volby jediným způsobem přípustným v demokracii, ale rozhodně bych netvrdil, že nejsme demokracií, protože tady máme volený Parlament.
Ta definice je ale k ničemu. Podle téhle definice tady máme demokracii minimálně od roku 1945 nepřetržitě.
Opravdu vládl lid?
Nepopřela. Snad nikde na světě od nějakých regionů výš neplatí, že by si tam lidé v demokratických zemích nevolili své zástupce, kteří pak příslušný region nebo stát spravují. A přesto jsou takové státy považovány za demokratické. Sice nejsou parlamentní volby jediným způsobem přípustným v demokracii, ale rozhodně bych netvrdil, že nejsme demokracií, protože tady máme volený Parlament.
I když si lid zvolí za svého zástupce diktátora a dalšího už si zvolit nemůže, potažmo jej nemůže odvolat právní cestou?
Opravdu vládl lid?Ano. Alespoň vzhledem k vaší bezřehé „definici“.
I když si lid zvolí za svého zástupce diktátora a dalšího už si zvolit nemůže, potažmo jej nemůže odvolat právní cestou?To už je ale něco jiného. Vy jste se neptal, zda každá volba zástupce je demokratická, ale na to, zda existuje demokratická volba zástupce.
Vsichni kdo nenasleduji uceni Pocatku musi byt zniceni! Blahoslaveni budiz Ori!
"Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka" a "Veřejné projevení sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka"su najskurvenejsie zakony ake kedy mohli byt vydane. Mimo to, ze nic nedefinuju a davaju neskotucnu moc sudom jebat do ludi podla lubovole/aktualnej politickej situacie, vstahuju sa takmer na vsetko. Napriklad Smer/CSSD/ODS smeruje k potlaceniu prav a slobod cloveka ( mna ), takze kazdy volic tychto stran podla tohoto zakona spachal trestny cin. Takisto ma neskutocne sere, ze niekto moze povazovat slovne spojenie "sieg heil" za trestne, pricom ide akurat o nieco s vitazstvom a blahom ( pouzil som slovnik, po nemecky viem akurat par dalsich "napocuvanych" slovnych spojeni )
Mermelstein se obrátil na soud se žalobou na plnění ze smlouvy (slíbených 50 000 dolarů). Soud rozhodl v Mermelsteinův prospěch a uvedl, že skutečnost, že Židé byli vražděni v plynových komorách, je tzv. notorieta, tj. skutečnost, která nevyžaduje dokazování.:) :) :) Já jsem ten úplně nejvíc nejlepší, protože to každej ví, a toho kdo to neví dám k soudu, protože je prašivej lhář!!!
Tiskni
Sdílej: