Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
tam piše v odstavci installation že ti stačí obyč rtl-sdr za vosum doláčů a takovejch je plná čína ;D jde tam najít i novej nepoužitej levnější mam otamtaď za ~5$ ale už se mi nedařej najít takže ty žlutý děti co je montovali se asi už zadávili neschválenejma chemickejma stabilizátorama z čínskejch jedovatejch plastů :D doporučuju z těch rtl-sdr svlíkat plastový pouzdra a ekologicky je spálit za vysoký teploty v kamnech. jako bonus se budou odhalený součástky líp chladit jen si pak musíš dávat pozor u zajímavejch signálů abys třeba ty čipy neposlintal když už teda nejsou chráněný ;D
a bude se taky chytat družice na kus drátu?? je to celkem snadný a zajímavý ;D
supr pohlednice z nízký orbity náhodou :D horší by bylo kdybys na ně do někde do tří do čtyř ráno čekal než poletěj v rozumný elevaci a voni zrovna chrápali a neposílali dolu nic ;D
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech?? na githubu je někde skript na chytání toho starýho ale ten už s novým satelitem nefunguje a je v tom asi něco víc než že se jenom přepne ten symbol rate ze 72k na 80k :'(
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech??Nezkoušel jsem.
kdyby ses třeba jednou strašně nudil tak hele ;D
To je první krok k čemukoli, co chceš s digitálním signálem dělat.= nic
vypadá jak autorádio simtě :D :D :D :D
to je jako na co přesně tam ten integrovanej elektronickej klíček??
jsem nečekala že to radioamatéři ještě dneska řešej tak staromódně teda :D ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat. nevim.
ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat.Přesně tak, radioamatéřina je pro zábavu (a poučení) a to platí i pro CW. Možná se to nezdá, ale morseovka je pro lidi, pro stroje až tak moc ne... Komp samozřejmě můžeš nechat všechno dělat, říká se tomu digi módy
<lama>
Na to nepotřebuje skutečné SDR, ale stačí přepnout přijímač do SSB módu, zdemodulovaný signál dát do zvukovky/navzorkovat na 8 kHz, a úzký filtr udělat na tom, ne?</lama>
(někdo by mohl říct, že tím se vlastně udělalo skoro-SDR, což je pravda, ale spustí to na tom FTčku nebo libovolně historickém SSB přijímači)
Tiskni
Sdílej: