Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
tam piše v odstavci installation že ti stačí obyč rtl-sdr za vosum doláčů a takovejch je plná čína ;D jde tam najít i novej nepoužitej levnější mam otamtaď za ~5$ ale už se mi nedařej najít takže ty žlutý děti co je montovali se asi už zadávili neschválenejma chemickejma stabilizátorama z čínskejch jedovatejch plastů :D doporučuju z těch rtl-sdr svlíkat plastový pouzdra a ekologicky je spálit za vysoký teploty v kamnech. jako bonus se budou odhalený součástky líp chladit jen si pak musíš dávat pozor u zajímavejch signálů abys třeba ty čipy neposlintal když už teda nejsou chráněný ;D
a bude se taky chytat družice na kus drátu?? je to celkem snadný a zajímavý ;D
supr pohlednice z nízký orbity náhodou :D horší by bylo kdybys na ně do někde do tří do čtyř ráno čekal než poletěj v rozumný elevaci a voni zrovna chrápali a neposílali dolu nic ;D
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech?? na githubu je někde skript na chytání toho starýho ale ten už s novým satelitem nefunguje a je v tom asi něco víc než že se jenom přepne ten symbol rate ze 72k na 80k :'(
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech??Nezkoušel jsem.
kdyby ses třeba jednou strašně nudil tak hele ;D
To je první krok k čemukoli, co chceš s digitálním signálem dělat.= nic
vypadá jak autorádio simtě :D :D :D :D
to je jako na co přesně tam ten integrovanej elektronickej klíček??
jsem nečekala že to radioamatéři ještě dneska řešej tak staromódně teda :D ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat. nevim.
ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat.Přesně tak, radioamatéřina je pro zábavu (a poučení) a to platí i pro CW. Možná se to nezdá, ale morseovka je pro lidi, pro stroje až tak moc ne... Komp samozřejmě můžeš nechat všechno dělat, říká se tomu digi módy
<lama>
Na to nepotřebuje skutečné SDR, ale stačí přepnout přijímač do SSB módu, zdemodulovaný signál dát do zvukovky/navzorkovat na 8 kHz, a úzký filtr udělat na tom, ne?</lama>
(někdo by mohl říct, že tím se vlastně udělalo skoro-SDR, což je pravda, ale spustí to na tom FTčku nebo libovolně historickém SSB přijímači)
Tiskni
Sdílej: