V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
tam piše v odstavci installation že ti stačí obyč rtl-sdr za vosum doláčů a takovejch je plná čína ;D jde tam najít i novej nepoužitej levnější mam otamtaď za ~5$ ale už se mi nedařej najít takže ty žlutý děti co je montovali se asi už zadávili neschválenejma chemickejma stabilizátorama z čínskejch jedovatejch plastů :D doporučuju z těch rtl-sdr svlíkat plastový pouzdra a ekologicky je spálit za vysoký teploty v kamnech. jako bonus se budou odhalený součástky líp chladit jen si pak musíš dávat pozor u zajímavejch signálů abys třeba ty čipy neposlintal když už teda nejsou chráněný ;D
a bude se taky chytat družice na kus drátu?? je to celkem snadný a zajímavý ;D
supr pohlednice z nízký orbity náhodou :D horší by bylo kdybys na ně do někde do tří do čtyř ráno čekal než poletěj v rozumný elevaci a voni zrovna chrápali a neposílali dolu nic ;D
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech?? na githubu je někde skript na chytání toho starýho ale ten už s novým satelitem nefunguje a je v tom asi něco víc než že se jenom přepne ten symbol rate ze 72k na 80k :'(
a podařilo se ti chytit LRPT novýhoj ruskýho meteoru M 2-2 taky někde na těch dvou metrech??Nezkoušel jsem.
kdyby ses třeba jednou strašně nudil tak hele ;D
To je první krok k čemukoli, co chceš s digitálním signálem dělat.= nic
vypadá jak autorádio simtě :D :D :D :D
to je jako na co přesně tam ten integrovanej elektronickej klíček??
jsem nečekala že to radioamatéři ještě dneska řešej tak staromódně teda :D ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat. nevim.
ale asi by byla menší sranda strčit do vysílače z kompu usbčko a nechat komp za sebe všechno udělat.Přesně tak, radioamatéřina je pro zábavu (a poučení) a to platí i pro CW. Možná se to nezdá, ale morseovka je pro lidi, pro stroje až tak moc ne... Komp samozřejmě můžeš nechat všechno dělat, říká se tomu digi módy
<lama>
Na to nepotřebuje skutečné SDR, ale stačí přepnout přijímač do SSB módu, zdemodulovaný signál dát do zvukovky/navzorkovat na 8 kHz, a úzký filtr udělat na tom, ne?</lama>
(někdo by mohl říct, že tím se vlastně udělalo skoro-SDR, což je pravda, ale spustí to na tom FTčku nebo libovolně historickém SSB přijímači)
Tiskni
Sdílej: