plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
zůstane zapnutý a bliká capslok+numlokTo je v jádře, za to systemd nemůže. Přepni se před uspáním do konzole, ono ti to řekne, co a jak. Možná. A nebo prostě jen použij starší jádro.
tak jsem se na to ještě jednou podíval a noťas má jinak diodky - pochopitelně je to numloc+scroll lock neboli kernel panic. Tak jsem s tím včera zabil několik hodin a zjistil jsem, že ať už dám suspend to ram jakkoliv (pm-suspend, s2ram, zápis "mem" do /sys/power state) systém správně usne a něco o tom napíše do logů. O vteřinu či dvě později se ale probudí a dříve než rozsvítí display, zpanikaří jádro. O této "probouzecí fázi" není v logách ani nic. Koukal jsem, že asi nejsem sám, tady jsem se dočetl různé chytré rady, které mi ale v případě, kdy noťas pochopitelně už nemá sériák a jádro zpanikaří před naběhnutím rafiky je platný jak mrtvýmu zimník. Chová se to stejně s libovolným jádrem 3.x-4.6 ... Jo a je so Stretch amd64. Jo a pro úplnost, kernel panic jsem na tomle stroji (r.v. 2009) nikdy neviděl a to ho provozuju od Ubuntu 9.10 (někdy po příchodu Unity jsem přešel na Debian a skončil u současného testingu) - s uspáváním nikdy nebyl problém. Já bych si asi i koupil support, ale zkušenosti s Canonicalem mne od toho nadlouho odradily (vždycky to skončilo tak, že mi ruply nervy, dal jsem tomu jeden den z víkendu, vyřešil si to sám a napsal jim, co mi měli poradit). A tomu, kdo rozbije něco, o čem sedm let "nevím" bych nakopal ...
Flame: na kterou odrůdu BSD je nejlepší přejít ? (třeba to BSD co prodává Apple nevypadá špatně, akorát ta cena HW ...)Fajn. To lze akceptovat.Akceptovat? A co byste delal jineho? Sestavoval degradovane pole automaticky?
Když jsem ručně opravil pole (no opravil, force assembly), tak se systemd okamžitě pokusil fs připojit jako readwrite.V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?
Akceptovat? A co byste delal jineho? Sestavoval degradovane pole automaticky?Ne, lze akceptovat ten timeout. (Navíc, degradované pole se běžně sestaví a běží - toto ovšem nebyl tento případ a to pole se sestavit nemělo a správně nesestavilo.) I když bych byl mnohem raději, kdyby nečekal a přímo to hodil do rescue režimu (to, že se pole nedá sestavit ví mdadm okamžitě). Takhle jen počkal na timeout a startoval vesele dál s jednou unitou failed (sys-cosi.device).
V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?Nevím. Je to Debian Testing. Během normálního bootu, kdy se nenastartoval hw řadič a mdadm chyběly dva disky. Systemd čekal na zařízení, a potom (po timeout) normálně pokračoval běžný boot. Po bootu jsem zjistil, že tomu chybí dva disky, řadič jsem resetnul a pokusil jsem se (ze sportu - zálohy by se vytáhly v každém případě) o assembly. Tentokrát už se všemi disky. S force se to podařilo (jak jinak). Ovšem nečekal jsem, že systemd okamžitě začne připojovat fs, který se mu nepodařilo připojit během bootu. FS je definovaný v fstabu.
Vymenil jsem disk, presel do emergency moduNevidím jediný důvod, proč pro výměnu disku v raid5 jít do emergency. Pole běží dál v degradovaném režimu, data jsou v pořádku. Disk se dá připojit kdykoliv za běhu (na strojích s hotswapem celá výměna může proběhnout kompletně za běhu). V mém případě byl ten problém, že systemd se okamžitě pokusit připojit fs jakmile se ten block device objevil. Toto je opět zcela nové chování, takto se žádná distribuce nikdy nechovala (fs definované ve fstabu se připojovaly jen během bootu a pokud se to nepodařilo, tak se boot zpravidla přerušil a rc systém přešel do rescue režimu.)
Ovšem nečekal jsem, že systemd okamžitě začne připojovat fs, který se mu nepodařilo připojit během bootu. FS je definovaný v fstabu.Tohle me prave take prekvapuje. Zalezi na parametrech v fstab, podle nichz systemd generuje mount/automount unity.
Nevidím jediný důvod, proč pro výměnu disku v raid5 jít do emergency. Pole běží dál v degradovaném režimu, data jsou v pořádku.Nechtel jsem riskovat kdyz nerozumim predchozimu chovani, emergency mod by mel byt bezpecny - tohle byl muj zalozni server a zalohy zaloh nemam
Akceptovat? A co byste delal jineho?Implementoval bych, že stisknutí ^C na konzoli zruší aktuálně čekající službu.
V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?Bugreport něčeho podobného.
Implementoval bych, že stisknutí ^C na konzoli zruší aktuálně čekající službu.U parallelniho startu rizeneho zavislostmi tech aktualne cekajicich sluzeb muze byt plno.
Bugreport něčeho podobného.To vypada, ze po selhani fsck nektera debianni unita remountovalo root jako rw. Na CentOS to je v emergency modu root ro.
Tiskni
Sdílej: