Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jun 13 07:34:57 hostname messageale místo toho
Jun 13 07:34:57 172.16.22.33 messageNechápal jsem proč, prolezl systém až jsem skončil na gůglu, který našel vysvětlení, které znamená: Pokud vám rsyslogd neukládá hostname, připište si do /etc/rsyslog.conf $PreserveFQDN on. Na kecy o rebootu samozřejmě zapomeňte a otočte jen rsyslog - pak vše funguje jako dřív.
Tiskni
Sdílej:
zůstane zapnutý a bliká capslok+numlokTo je v jádře, za to systemd nemůže. Přepni se před uspáním do konzole, ono ti to řekne, co a jak. Možná. A nebo prostě jen použij starší jádro.
tak jsem se na to ještě jednou podíval a noťas má jinak diodky - pochopitelně je to numloc+scroll lock neboli kernel panic. Tak jsem s tím včera zabil několik hodin a zjistil jsem, že ať už dám suspend to ram jakkoliv (pm-suspend, s2ram, zápis "mem" do /sys/power state) systém správně usne a něco o tom napíše do logů. O vteřinu či dvě později se ale probudí a dříve než rozsvítí display, zpanikaří jádro. O této "probouzecí fázi" není v logách ani nic. Koukal jsem, že asi nejsem sám, tady jsem se dočetl různé chytré rady, které mi ale v případě, kdy noťas pochopitelně už nemá sériák a jádro zpanikaří před naběhnutím rafiky je platný jak mrtvýmu zimník. Chová se to stejně s libovolným jádrem 3.x-4.6 ... Jo a je so Stretch amd64. Jo a pro úplnost, kernel panic jsem na tomle stroji (r.v. 2009) nikdy neviděl a to ho provozuju od Ubuntu 9.10 (někdy po příchodu Unity jsem přešel na Debian a skončil u současného testingu) - s uspáváním nikdy nebyl problém. Já bych si asi i koupil support, ale zkušenosti s Canonicalem mne od toho nadlouho odradily (vždycky to skončilo tak, že mi ruply nervy, dal jsem tomu jeden den z víkendu, vyřešil si to sám a napsal jim, co mi měli poradit). A tomu, kdo rozbije něco, o čem sedm let "nevím" bych nakopal ...
Flame: na kterou odrůdu BSD je nejlepší přejít ? (třeba to BSD co prodává Apple nevypadá špatně, akorát ta cena HW ...)Fajn. To lze akceptovat.Akceptovat? A co byste delal jineho? Sestavoval degradovane pole automaticky?
Když jsem ručně opravil pole (no opravil, force assembly), tak se systemd okamžitě pokusil fs připojit jako readwrite.V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?
Akceptovat? A co byste delal jineho? Sestavoval degradovane pole automaticky?Ne, lze akceptovat ten timeout. (Navíc, degradované pole se běžně sestaví a běží - toto ovšem nebyl tento případ a to pole se sestavit nemělo a správně nesestavilo.) I když bych byl mnohem raději, kdyby nečekal a přímo to hodil do rescue režimu (to, že se pole nedá sestavit ví mdadm okamžitě). Takhle jen počkal na timeout a startoval vesele dál s jednou unitou failed (sys-cosi.device).
V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?Nevím. Je to Debian Testing. Během normálního bootu, kdy se nenastartoval hw řadič a mdadm chyběly dva disky. Systemd čekal na zařízení, a potom (po timeout) normálně pokračoval běžný boot. Po bootu jsem zjistil, že tomu chybí dva disky, řadič jsem resetnul a pokusil jsem se (ze sportu - zálohy by se vytáhly v každém případě) o assembly. Tentokrát už se všemi disky. S force se to podařilo (jak jinak). Ovšem nečekal jsem, že systemd okamžitě začne připojovat fs, který se mu nepodařilo připojit během bootu. FS je definovaný v fstabu.
Vymenil jsem disk, presel do emergency moduNevidím jediný důvod, proč pro výměnu disku v raid5 jít do emergency. Pole běží dál v degradovaném režimu, data jsou v pořádku. Disk se dá připojit kdykoliv za běhu (na strojích s hotswapem celá výměna může proběhnout kompletně za běhu). V mém případě byl ten problém, že systemd se okamžitě pokusit připojit fs jakmile se ten block device objevil. Toto je opět zcela nové chování, takto se žádná distribuce nikdy nechovala (fs definované ve fstabu se připojovaly jen během bootu a pokud se to nepodařilo, tak se boot zpravidla přerušil a rc systém přešel do rescue režimu.)
Ovšem nečekal jsem, že systemd okamžitě začne připojovat fs, který se mu nepodařilo připojit během bootu. FS je definovaný v fstabu.Tohle me prave take prekvapuje. Zalezi na parametrech v fstab, podle nichz systemd generuje mount/automount unity.
Nevidím jediný důvod, proč pro výměnu disku v raid5 jít do emergency. Pole běží dál v degradovaném režimu, data jsou v pořádku.Nechtel jsem riskovat kdyz nerozumim predchozimu chovani, emergency mod by mel byt bezpecny - tohle byl muj zalozni server a zalohy zaloh nemam
Akceptovat? A co byste delal jineho?Implementoval bych, že stisknutí ^C na konzoli zruší aktuálně čekající službu.
V jakem modu jste to opravoval? Mel jste nejakou mount unit ci automount unit?Bugreport něčeho podobného.
Implementoval bych, že stisknutí ^C na konzoli zruší aktuálně čekající službu.U parallelniho startu rizeneho zavislostmi tech aktualne cekajicich sluzeb muze byt plno.
Bugreport něčeho podobného.To vypada, ze po selhani fsck nektera debianni unita remountovalo root jako rw. Na CentOS to je v emergency modu root ro.