Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
#-------- Hlasitost ---------------------------------------------------------- key "Super+Delete" amixer -q set Master 4%- # lower volume key "Super+Insert" amixer -q set Master 4%+ # raise volume key "Super+Home" amixer -q set PCM 4%+ # lower volume key "Super+End" amixer -q set PCM 4%- # lower volume key "Super+Page_Up" sh -c "if pgrep amarokapp; then amixer -q set Master 4%+; else mpc volume +2; fi" key "Super+Page_Down" sh -c "if pgrep amarokapp; then amixer -q set Master 4%-; else mpc volume -2; fi" key "Super+a" xterm -e alsamixer key "Super+Shift+a" xterm -e alsamixer -c 1 #-------- amarok, mpc ---------------------------------------------------------- key "Super+b" sh -c "if pgrep amarokapp; then amarok -f; else mpc next; fi" key "Super+z" sh -c "if pgrep amarokapp; then amarok -r; else mpc prev; fi" key "Super+c" sh -c "if pgrep amarokapp; then amarok --pause; else mpc pause; fi" key "Super+x" sh -c "if pgrep amarokapp; then amarok -p; else mpc play; fi" key "Super+v" sh -c "if pgrep amarokapp; then amarok -s; else mpc stop; fi" key "Super+n" sh -c "if pgrep amarokapp; then false; else mpc random on; mpc next; mpc random off; fi"To je celé
Protože se mi sem na abc nepodařilo vložit jako přílohu textový souborTo jsem obešel tak, že jsem byl první, kdo si svůj zápisek komentoval a onen soubor byl v onom prvním komentáři, kam již vložit jde.
#!/bin/bash POMS=`mocp -i | grep State: | head -1 | sed 's/: /\n/' | tail -1` if [ "$POMS" = "PLAY" ]; then mocp -P fi if [ "$POMS" = "PAUSE" ]; then mocp -U fi if [ "$POMS" = "STOP" ]; then mocp -p fimocp-next.sh:
#!/bin/bash mocp -fmocp-info.sh:
#!/bin/bash mocp -i | gmessage -nearmouse -file -Mam ale par problemov ktore sa mi nepodarilo zatial vyriesit: - po vypnuti pocitaca si nepamata poziciu kde prestal, takze kazdy den zacina odznova - krmim ho cez icecream z internetoveho radia a asi icecream nepresne rozdeluje konce pesniciek ked ho dam stahovat po 1 pesnicke, to musi byt preto lebo priebezne musim stiahnute pesnicky pridavat do playlistu, takze na konci kazdej pesnicky pocujem kusok nasledujucej, a na zaciatku zase kusok predoslej. Asi to poriesim tak ze jeden proces bude kontinualne stahovat cez icecream (ked stahuje kontinualne tak tam tie nepresnosti niesu) a druhym procesom budem monitorovat adresar a ked pribudne subor tak to pridam do playlistu
Tiskni
Sdílej: