Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kde jsi přišel na to, že s těmito nástroji nepracuji? Nevím teda jaké máš s nimi zkušenosti ty, ale já mnohaleté.
Pro zajímavost uvedu příklad z dob, kdy jsem v rámci disklessové infrastrutury spravoval také uživatelské účty. Teď už je neřeším, protože jsou na úložišti, které spravuje někdo jiný.
Tehdejší infrastrukturu tvořil několikanodový cluster a zálohy se sypaly na lokální disky. Co účet, to subvolume. Jinak bys jen stěží mohl používat kvóty. Bylo to desetitisíce snapshotů. A zažil jsem jednou pěkně horkou chvilku, kdy jsem čekal několik hodin než se mi to namountuje. Všechno klaplo, ale byl jsem orosený až na zadku. No a když jsem pak slučoval zálohy z těch lokálních disků na jedno místo, bylo potřeba to všechno sklepat tak, aby se to vešlo na disk. Já vím. Dnes v době 10TB HDD to už nikdo moc neřeší, ale hovořím o době před pěti lety.
V podstatě mi jde o to, minimalizovat objem přenášených dat, tak aby po síti běhalo jen to co je nezbytně nutné. Problém je, že u disklessu vlastně nikdo pořádně neví kolik dat se přenese, když stroje najednou zapne X studentů. Já si tuhle otázku položil, když jsem zkoušel řešení postavené nad Ganeshou, což byl rok 2016. Ovšem jak velkou roli to hraje jsem zjistil u disklessu provozovaného přes wi-fi, který používá lokální kešování. Jenže to má bohužel několik slabin. Ale dnes jsem podnikl praktický pokus, který mi dal uspokojivou odpověď, jak se jim vyhnout. Teď je ale na řadě konsolidace infrastruktury.
supr záplata :O ;D
Tiskni
Sdílej: