Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Od Výborného? Nic. Jenom doufám, že si ten rozhovor pustí všichni, co dávají vyplavení Krnova za vinu ekologickým aktivistům. Ostatně Výborný stejně zanedlouho půjde od válu a nastoupí nový šíbr za ANO. Ale obávám se, že bude „kopat” za stejný tým jako on.
Nicméně včera v bedně byla reportáž, která dává naději, že tentokrát by se mohlo stavět s rozumem. Naskenování aktuálního stavu do 3D modelu totiž dává velkou šanci tomu, aby se konečně udělaly dopravní tepny a inženýrské sítě tak, aby je příště voda nesejmula.
Dovolím si přilepit fotku co mi poslal kámoš. Je to z křižovatky v Písečné. Za normálních okolností je hladina Bělé asi o dva metry níže a vody je v ní tak málo, že jsem zadkem v kajku drncal o kameny, když jsem tamtudy před lety plul. A tam co se valí ten proud bývala silnice.
Za Písečnou je úzké hrdlo, skrz které ta cesta pokračovala dál na Mikulovice, takže se nelze divit, že to při takovém objemu vody tak vysoko stouplo. Je pouze jediný možný způsob jak tomu do budoucna zabránit – prokopat tunel pod červenohorským sedlem a podle situace odvádět část vody ze severu na jih a obráceně, podle toho kde zrovna valí víc vody. Protože Jeseník, to je stejné jako byste čůrali do trychtýře. Jinudy než tím hrdlem za Písečnou ta voda odtéct nemůže a když se to tam ucpe, tak to dopadne stejně jako teď.
prokopat tunel pod červenohorským sedlem a podle situace odvádět část vody ze severu na jih a obrácen
když zeman řikal že je lipavskej bezpáteřní špína tak mu nikdo nevěřil ale ukazalo se že má pravdu, prorokoval i migrační krizi, vono nakonec dojde i na ten kanál dunaj-odra-labe :O ;D
To je fakt Výborný..
lol, další vládní 'odborník' :D :D :D :D
asi ho přes noc vosvítil duch svatej nebo nvm jak Výbornej najednou přišel na to že by moch bejt schopnej ministr zemědělství :D
Jsem slyšel vyjádření odborníků, že za ty záplavy co se teď opakují co 20 let, může člověk, který způsobil globální oteplování potažmo klimatické změny. Tak mě napadlo, že když tehdá stavěli ty domy na nožkách, třeba už věděli, že za xset let přijdou ty záplavy co si způsobí člověk.No tak nějak logicky očekávali, že za x-set let přijde x stoletých vod a asi i nějaká ta tisícietá. Rozhodně nečekali že to bude každých 10-20 let. Nicméně v horách (a hlavně podhůří) se před výstavbou vodních děl konaly povodně skoro každý rok. V Horažovicích/Zářečí mívay domy na půdě loďky a vikýře s molem.
Tiskni
Sdílej: