Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Životní příběh Petra Macha se zdánlivě od podobných podnikatelských špiček mnoho neliší. Jeho raketový vzestup na počátku 90. let, kdy se stal ve svých 25 letech majitelem největšího českého fotbalového klubu Sparty Praha, byl také nepřímou vstupenkou mezi politickou elitu. Tak už to v našich luzích občas chodí. Stal se jedním ze sponzorů ODS a přítelem samotného Václava Klause. Bohužel však v jisté chvíli chtěl své investované peníze zpět. A tak následoval strmý pád a pětileté vězení. Nicméně Petr Mach se nevzdává ani dnes a pootevírá dveře, ze kterých vypadávají kostlivci se znakem různých politických stran. Jeho boj nekončí, a obsah připravované knihy může být další rozbuškou v nekonečné kauze financování ODS. Ve spolupráci s reportérem Reflexu Dušanem Šrámkem tak vzniká svědectví, které začíná v Praze a končí v sejfech švýcarských bank.podla clankov v jeho blogu - pravicovy populista
Ing. Petr Mach, Ph.D. (* 6. května 1975, Praha) je český ekonom a politik, do roku 2007 spolupracovník prezidenta Václava Klause a od roku 2009 předseda Strany svobodných občanů....http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Mach_(ekonom) podobne kariery, pardon
Ten dokonce ani nemusí být nainstalovaný. Stíháni budete i v případě, že máte nárok na bezplatnou studentskou licenci, ale stáhli jste se z uložto cracknutou verzi, protože to bylo jednodušší, to nám přijde absurdní. Zabavovány jsou navíc i počítače rodinných příslušníků a spolubydlících podezřelého.To je někde psáno, nebo je to oblbování. Klidně by podpořili cizopasníky jen aby vám to vyhovovalo. To další je někde psáno nebo jen oblbování...? Taky bych chtěl všechno zdarma, no ale něco mi říká, že tohle nejsou životně důležité věci.. Osobně jsem volil Zelené ale Svobodným (znám teda jen předsedu) fandím.
Stíháni budete i v případě, že máte nárok na bezplatnou studentskou licenci, ale stáhli jste se z uložto cracknutou verzi, protože to bylo jednodušší, to nám přijde absurdní.To je velmi dobrý nápad na změnu.
na rozdíl od skoro všech ostatních stran neslibují něco ve stylu "pečených holubů přímo do huby"Říkají: Štíhlý stát = bohatý občan. Rovnost neplatí (najdou se země, kde je stát minimální, ale většina obyvatel žije na hranici chudoby). Jsou to (cituji z Wikipedie):
sliby zlepšení ve prospěch posluchačů nebo čtenářů - potenciálních stoupenců, např. voličů, bez ohledu na skutečné možnosti jejich splnění a bez ohledu na vedlejší a dlouhodobé následky, které jsou zamlčeny, často úmyslně.
Hongkong, Singapur, Austrália, alebo ŠvjačiarskoVyjma Hongkongu to nejsou země s minimálním státem. Index ekonomické svobody není indexem zemí s minimálním státem. To už je lepší index ukazující podíl výdajů státu vůči HDP.
To už je lepší index ukazující podíl výdajů státu vůči HDP.Takový index je třeba na heritage.org (poslední sloupeček Govt. expenditure % GDP). Nejnižší výdaje vůči HDP mají v indexu: Barma 10,4 %, Madagaskar 13,5 %, Guatemala 14,7 %, Dominikánská republika 15,7 %. Vámi jmenované mají v indexu: Singapur 17 %, Hong Kong 19,2 %, Švýcarsko 34,7 %, Austrálie 35,2 %. Singapur a Hong Kong mají skutečně nízké výdaje, ale Švýcarsko a Austrálie mají výdaje jako Bulharsko 34,6 % a Rumunsko 35,5 %.
najdou se země, kde je stát minimální, ale většina obyvatel žije na hranici chudobyU většiny takových zemí je stát minimální ve smyslu objemu přerozdělovaných peněz, ale moc tam pevně drží určitá skupina lidí, která velmi silně ovlivňuje veškeré dění v zemi, včetně ekonomiky. Další věcí je, že do řady chudých států ty bohaté (včetně EU) tlačí dotacemi své přebytky a současně blokují cly a kvótami dovoz z těchto států.
U většiny takových zemí je stát minimální ve smyslu objemu přerozdělovaných peněz, ale moc tam pevně drží určitá skupina lidí, která velmi silně ovlivňuje veškeré dění v zemi, včetně ekonomiky.Souhlasím. Tedy neplatí: Štíhlý stát => bohatý občan.
Logicky ked ti niekto zobere na daniach a poplatkoch 2/3 tvojho platu tak budeš 3x chudobnejší ako by si mal byť. Je rozdiel zarobiť 1500 euro a 4500 euro.Logicky nejde jen o výši daní.
zvyšok sa prerozdelí cigáňom, darebákom a darmožráčom, ktorých štát odmeňuje zato že nepracujú a nevytvárajú žiadne hodnoty, celá ekonomika tým pádom stagnuje.1) Tím stát zajišťuje svobodu a bezpečnost. 2) Řada pracujících lidí nevytváří hodnoty. 3) Nemyslím si, že by to výrazně ovlivnilo celou ekonomiku.
Svobodní nejsou a v principu nemohou být populističtí.To teda mohou a taky jsou - jenom nejsou populisticky zaměření na široké vrstvy populace, ale tu cílovku mají vypočítanou na užší okruh spíš prachatých lidí. Těch, kteří nemají pocit, že nějak moc závisí na tom, aby tady tenhle stát, jeho orgány a služby fungovaly (a je jim putna, že většina populace je potřebuje o dost víc).
Proste to je banda anarchistickych komunistickych smaziek ktorym by som nezveril ani prevadzku bufetu s hotdogmi a nie riadenie statu. Program je totalne o hovne, cela polovicka tam je o internete...No, já moc nevěřím, že by to mohlo být horší než když jsou tam současní strejdové. Taky asi stěží budou kdy vládnout sami, spíš jsou dobří jako síla, která bude krotit opice z různých jiných nátlakových skupin (OSA třeba).
koho to zaujima?2,66 % z 59,48 % voličů.
polovicka s nich tam ma dlhe mastne vlasy alebo dredyTak si dal volte navonene ucesane zmrdy ve smokingu, a nedivte se ze jsme tam, kde jsme.
Program je totalne o hovne, cela polovicka tam je o internete...wtf, koho to zaujima?Zaujímá to málo lidí, protože přes internet se dneska vůbec nedějou důležitý věci, žejo... :-/
Pro naprostou většinu lidí je internet jen místo kam se chodí na čuňárny a úchylárny, žvanění blbostí na FB a povídání s vnoučatama přes skype.+ další desítky věcí, vůbec jsi třeba nezmínil let's play scénu. Každopádně všechny tyto činnosti zabírají lidem (budoucím voličům hlavně) nezanedbatelné procento dne.
...polovicka s nich tam ma dlhe mastne vlasy alebo dredyHlavně že ti učesaní, umytí, případně naleštění politici to dovedli tam, kde to je dnes...
...polovicka ma titul BC. z nejakej pochybnej VSA polovička současných politiků má titul z plzeňských práv... Takto bych mohl pokračovat ke každé tvé větě, ale obávám se, že by to bylo házení perel sviním.
Program je totalne o hovne, cela polovicka tam je o internete...wtf, koho to zaujima?Přesně to jsem chtěl naznačit svým prvním příspěvkem. Ale změna je v programu o vědě a výzkumu, tam je více zmíněna otevřená databáze.
v tom kouři spouta jiných srágorale na druhej strane pluca su po tychsragorach impregrovane, ako ma poucil jeden skuseny Rom co kuri tiez od veku maloleteho, ze su odolne proti infekcii:) si vsetko len treba spravne racionalene zdovodnit a nema problema
dalsi je organizator LARPůOrganizátor LARPů bude mít lepší schopnosti než rychlostudent práv.
Chtěl jsem aby se přehoupli přes 3% aby měli nárok na příspěvěk 6mega měsíčně na fungování. Že jim uškodila cenzůra veřenoprávní televize v závěru je prostý fakt.
Co je jasné, že valná většina těch co píší "budu volit piráty" jen žvanili a nakonec tam nešli. Ačkoliv překvapení to není, mladí jen kopírují chování rodičů.
Každopádně je tam dobrý směr a z 0,8% na 2,6% je to velký skok, do příštích voleb mladí ještě trochu zmoudří a piráti se tam dostanou.
Jo je to 6m ročně, ne měsíčně. A proč to mají, aby měli i malé strany na provoz. Jestli jsem dobře koukal tak piráti měli před volbama na transparentním účtě 300k a po volbách 150k. Pro ně je to obrovský přísun peněz na fungování a hlavně pokračování. Tady je shrnutí
Že jim uškodila cenzůra veřenoprávní televize v závěru je prostý fakt.Ano, líbil se mi odvážný zástupce z Pirátské strany který měl odvahu to srozumitelně a věcně sdělit aby se šéfredaktoři České televize zamysleli narozdíl od komerčních televizí, které si to můžou dovolit. I když si pana Moravce vážím, tak se choval jako loajální zaměstnanec který se bojí o místo protože se to snažil zahrát do autu.
většina těch co píší "budu volit piráty" jen žvanili a nakonec tam nešliTo byli spíše jednotlivci, kde by jinak vzali ty 2%
Co je jasné, že valná většina těch co píší "budu volit piráty" jen žvanili a nakonec tam nešli. Ačkoliv překvapení to není, mladí jen kopírují chování rodičů.Já jsem tam šel hned půlhodinu po zahájení
In the liberal's view, static typing is analogous to Security Theater. It exists solely to make people feel safe.Čili myslí si, že účelem static typing je pocit bezpečí, což není pravda. Účelem static typing je (1) organizace (udržuju si díky tomu přehled, co je co a co má jaké možnosti) a (2) optimalizace (kompilátor/JIT/whatever je lépe schopen vytvořit nativní kód, protože má více informací). Ta (2) je velmi pěkně vidět např. na asm.js, kde oni do naprosto dynamického jazyka, jakým je JS, vecpou static typing za účelem zvýšení výkonu. V zásadě static vs dynamic typing a nějaké koncepty kozervatismu a liberalismus jsou v podstatě nesouvisející. Ještě obecně: Podobně jako v politice, i tady má tohle promítnutí na 1D úsečku pouze jeden výrazný praktický výsledek: Dohadování o tom, jaký by to promítání mělo "správně" být
Čili myslí si, že účelem static typing je pocit bezpečí, což není pravda.To spatne ctes - on pise, ze ucelem static typing je pocit bezpeci z pohledu liberala. Organizace s tim souvisi (aby se nedelaly chyby), a optimalizovat (JIT) lze i jazyky s dynamickymi typy.
Ještě obecně: Podobně jako v politice, i tady má tohle promítnutí na 1D úsečku pouze jeden výrazný praktický výsledek: Dohadování o tom, jaký by to promítání mělo "správně" býtPletes si pricinu a nasledek. To dohadovani vyplyva z toho, ze ruzni lide uznavaji ruzne hodnoty, a to je naprosto realne. To dohadovani bude existovat i bez toho promitnuti - je to proste nazorovy stret (jak by veci mely byt navrzeny).
Ale on nemel v umyslu ten svet nepromitnout - to promitnuti byla prave pointa.A čem že je teda ta pointa? Dám příklad: Osobně programuju v jazycích jako C++, Java, Python, JS, PHP, Bash a některé další (dříve Pascal, mám zkušenost i s trochou assembleru), takže se promítnu nejmíň na tři čtvrtiny tý přímky. Opravdu užitečné.
To spatne ctes - on pise, ze ucelem static typing je pocit bezpeci z pohledu liberala.To jsem pochopil, ale stále to je nepochopení účelu static typing, protože v tom o pocit bezpečí nejde. Jestli má někdo pocit bezpečí díky static typing, tak je prostě naivka, ne "konzervativec".
optimalizovat (JIT) lze i jazyky s dynamickymi typyJasně že lze. Nikdy jsem neřekl, že ne. Je na to ale potřeba jiný přístup. Ono dokonce static a dynamic typing se ani navzájem nutně nevylučují, což jsi koneckonců i naznačil v tom tvém zápisku o hypotetickém jazyce.
To dohadovani bude existovat i bez toho promitnuti - je to proste nazorovy stret (jak by veci mely byt navrzeny).Jasný, jenže kromě toho 'běžného' názorového střetu se k tomu přidává ještě navíc hádka o to (v tomhle případě), které věci v programování jsou liberální a které konzervativní.
To jsem pochopil, ale stále to je nepochopení účelu static typing, protože v tom o pocit bezpečí nejde. Jestli má někdo pocit bezpečí díky static typing, tak je prostě naivka, ne "konzervativec".+1, pokud tě správně chápu a narážíš na pocit, že statické typování samo o sobě nějak zásadně pomáhá v bezpečnosti kódu (ať už z jakéhokoli hlediska). Doufám, že si uvědomuješ, že při analýze kódu může statické typování (spíše jako vlastnost programu než jen programovacího jazyka) hrát roli při zajištění bezpečnosti (opět z různých hledisek), společně s dalšími vlastnostmi kódu. Pokud jde o JIT dynamického jazyka versus využívání statických vlastností jazyka, tak je myslím dost zřejmé, že se to pohybuje na zcela jiné úrovni.
A čem že je teda ta pointa?Ze existuje ten navrhovy kompromis, v teto podobe. Ze se nekomu staticke typy libi a jinemu zas dynamicke. Ze ma nekdo rad checked exceptions a jiny ne. Ze nekdo chce parametricky polymorfismus a nekdo jiny ad hoc polymorfismus. Ma byt private opravdu private, nebo se lze i k tomu, co je private, dostat? Atd. Take to asi souvisi s rozdilem mezi top-down a bottom-up pristupem. Jasne, je to siroke deleni, ale to vymezeni existuje.
Osobně programuju v jazycích jako C++, Java, Python, JS, PHP, Bash a některé dalšíOtazka pak je, co se ti na nich libi/nelibi. Jasne, ze prakticky clovek musi snest ruzne jazyky, stejne jako prakticky zijes v zemi, ktera je kombinaci konzervativismu a liberalismu. Ale kdybys chtel vlastni idealni jazyk, pro nejakou ulohu, jaky pristup bys zvolil? Taky slysim casto argument: Mam tym programatoru, ale kdyz je necham delat to v Common Lispu (nevyrceno - protoze je liberalni), dopadne to spatne, potrebuji neco jako Javu (nevyrceno - protoze je konzervativni). Proste je to kompromis mezi svobodou jednotlivce neco dokazat (liberalni pristup) a obavou, ze jednotlivec neco zvora (konzervativni pristup).
To jsem pochopil, ale stále to je nepochopení účelu static typing, protože v tom o pocit bezpečí nejde.Ale to je jeho pointa, ze "liberal" ten ucel statickeho typovani prave nechape (resp. prijde mu to jako nevyhodny kompromis).
Ono dokonce static a dynamic typing se ani navzájem nutně nevylučují, což jsi koneckonců i naznačil v tom tvém zápisku o hypotetickém jazyce.No, ten jazyk je sice kompromis, ale i s tim kompromisem si musis tak nejak vybrat, jakou pozici chces zastavat. Akorat si muzes vybrat v prubehu projektu.
Jasný, jenže kromě toho 'běžného' názorového střetu se k tomu přidává ještě navíc hádka o to (v tomhle případě), které věci v programování jsou liberální a které konzervativní.No, tak nejak ty dve pozice oznacit musel, a liberalni/konzervativni se nabizelo.
Jasne, je to siroke deleni, ale to vymezeni existuje....stejně jako exituje v podstatě libovolně dalších vymezení (projekcí na přímku). Pointu bohužel stále nevidim...
Ale kdybys chtel vlastni idealni jazyk, pro nejakou ulohu, jaky pristup bys zvolil?Podle toho, pro jakou úlohu by to mělo být.
No, ten jazyk je sice kompromis, ale i s tim kompromisem si musis tak nejak vybrat, jakou pozici chces zastavat.Aha, a jsme u toho - tady je imho ta pointa, rozdělit se na dva týmy, kde každý něco zastává. Společenská hra, nic jinýho, např. takový fotbal je o tom samým. V praktickém životě si člověk naštěstí nemusí hrát nějaké společenské hry (pokud nechce) a může v klidu používat takový nástroj, jaký se zrovna hodí pro daný účel, ať už se na něčí přímku promítně kamkoli
...stejně jako exituje v podstatě libovolně dalších vymezení (projekcí na přímku). Pointu bohužel stále nevidim...No a on prave tvrdi, ze tohle je mezi nimi dulezite/caste a snazi se ukazat proc. Ty s nim nesouhlasis, fajn. Ve finale to urcuje preference lidi. Zda se, ze lide maji v oblibe urcite vlastnosti jazyku, a ty vlastnosti spolu souvisi. To, ze spolu souvisi vyjadruje ten prumet. Muzes udelat prumet i nesouvisejicich vlastnosti, ale to bude postradat smysl uplne. Takze vsechny prumety nejsou stejne uzitecne. Dokazu si predstavit jine podobne spory, treba Lisp-1 a Lisp-2, ale jaky to ma analog v beznych jazycich, to fakt netusim.
Podle toho, pro jakou úlohu by to mělo být.Tak asi nemas vyhranenou tuto preferenci.
Aha, a jsme u toho - tady je imho ta pointa, rozdělit se na dva týmy, kde každý něco zastává.Tim eventualne konci vetsina inzenyrskych uvah, urcitou intuici, co je dobre. Ta se muze dost lisit, bez dobreho duvodu.
může v klidu používat takový nástroj, jaký se zrovna hodí pro daný účel, ať už se na něčí přímku promítně kamkoliTo, ze o tech preferencich nevis, nutne neznamena, ze je nemas.
Zda se, ze lide maji v oblibe urcite vlastnosti jazyku, a ty vlastnosti spolu souvisi.Jo, takové věci se některým lidem zdají... Typicky těm, kteří jsou líní nebo neschopní uvažovat ve více než jen jednom prostoru názorů.
To, ze o tech preferencich nevis, nutne neznamena, ze je nemas.Samozřejmě, protože kdybych nezapadl někam na tu přímku, byl bych nepohodlný pro tenhle typ uvažováí, a tak se prostě akorát deklaruje, že si svou 1D orientaci neuvědomuji... Krása...
...stejně jako exituje v podstatě libovolně dalších vymezení (projekcí na přímku).O teplomeru bys mohl rict ze provadi projekci sloziteho fyzikalniho systemu na primku. Znamena to ze nema smysl merit teplotu?
Kolega mluvil o idealnim jazyce, ne o nejakym kompromisu abys ho musel volit podle ukolu... Treba ja jsem v tomhle naprosty liberal. Chapu ze staticke typovani ma smysl pro optimalizace, ale kdybych mel dostatecne chytry optimalizator, ktery si ty typy dokaze domyslet, nebo kdybych nemusel resit rychlost, tak na staticky topovany jazyk uz nesahnu... Jinak treba takova java, to je kapitola sama pro sebe. Autory toho jazyka bych nenazval ani tak konzervativci, jako radoby-diktatori. A dobrovolne v tom jazyce nic delat nebudu...Ale kdybys chtel vlastni idealni jazyk, pro nejakou ulohu, jaky pristup bys zvolil?Podle toho, pro jakou úlohu by to mělo být.
O teplomeru bys mohl rict ze provadi projekci sloziteho fyzikalniho systemu na primku. Znamena to ze nema smysl merit teplotu?Imho to je jiný případ... teplota je pouze jeden z mnoha parametrů toho systému...
Kolega mluvil o idealnim jazyce, ne o nejakym kompromisu abys ho musel volit podle ukolu...Aha, tak v tom případě by ten jazyk měl jak statické typování, tak ale i možnost typy odvodit dynamicky. Dále by například měl jak GC, tak ale i možnost de/alokovat ručně. Zkrátka bylo by na výběr všechno možné.
Treba ja jsem v tomhle naprosty liberal. Chapu ze staticke typovani ma smysl pro optimalizace, ale kdybych mel dostatecne chytry optimalizator, ktery si ty typy dokaze domyslet, nebo kdybych nemusel resit rychlost, tak na staticky topovany jazyk uz nesahnu...No tak ten optimalizátor potřebuje ty informace potřebné k optimalizaci nějak získat tak jako tak, takže dynamické typování + chytrý optimalizátor tě zbaví nutnosti staticky specifikovat typy, ale zase pak musíš nechat tím programem projít dostatečné množství dostatečně reprezentativních dat, aby mohl příslušné typy dobře odvodit. Čili je to něco za něco.
Jinak treba takova java, to je kapitola sama pro sebe. Autory toho jazyka bych nenazval ani tak konzervativci, jako radoby-diktatori. A dobrovolne v tom jazyce nic delat nebudu...Souhlas
Imho to je jiný případ... teplota je pouze jeden z mnoha parametrů toho systému...Nevim presne jak to myslel autor ty teorie, nicmene ja bych to rozdeleni liberal/konzervativec bral taky jako jeden z mnoha parametru, ktery ale muze byt necim zajimavy.
No tak ten optimalizátor potřebuje ty informace potřebné k optimalizaci nějak získat tak jako tak, takže dynamické typování + chytrý optimalizátor tě zbaví nutnosti staticky specifikovat typy, ale zase pak musíš nechat tím programem projít dostatečné množství dostatečně reprezentativních dat, aby mohl příslušné typy dobře odvodit. Čili je to něco za něco.Ne nutne. Tohle je v soucasnosti science fiction, ale kdyby ten optimalizator nebyl jenom jednoduchy automat, ale byla to AI na urovni inteligentniho cloveka, tak by si mohl hromadu veci domyslet i bez dat. Samozrejme se nabizi otazka proc takovou AI nenechat napsat cely ten program
Čili myslí si, že účelem static typing je pocit bezpečí, což není pravda. Účelem static typing je (1) organizace (udržuju si díky tomu přehled, co je co a co má jaké možnosti) a (2) optimalizace (kompilátor/JIT/whatever je lépe schopen vytvořit nativní kód, protože má více informací). Ta (2) je velmi pěkně vidět např. na asm.js, kde oni do naprosto dynamického jazyka, jakým je JS, vecpou static typing za účelem zvýšení výkonu.+1, dalsi jsou dokumentace, compile-time error checking a hlavne tooling.
kravské lajno
a úvaha (no dobre: esej) ... to by neznelo asi dosť elegantne:)
Tiskni
Sdílej: