Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Rozšířil jsem funkčnost třídy VariableFetcher, která se stará o cachování často používaných proměnných. Nově jsem k těmto proměnným přidal i nejnovější články, zprávičky či dotazy ve fóru a FAQ. Díky tomu jsem opět zmenšil počet SQL dotazů potřebných na zobrazení jedné stránky. Zvláště na úvodní stránce by to mohlo jít poznat. Snad. Je?
Zároveň jsem tuto třídu i zrefaktoroval, aby byla přehlednější, chovala se vhodně i v případě problémů (jedna SQL chyba by ji neměla shodit) a hlavně je více konfigurovatelná. Pro každý objekt teď existují tři čísla. První číslo je maximální počet objektů, které se načítají jednou za časovou jednotku (30 sekund). Dále je zde defaultní počet objektů, které se zobrazí čtenáři. Tento počet je možné předefinovat ve svém profilu (aktuálně třeba počet zpráviček či otázek). Do budoucna si tedy budete moci určit, kolik chcete vidět nejčerstvějších ovladačú, pojmů, článků, zápisů v blogu či hardwarových záznamů. Pokud žádné, část stránky se prostě nezobrazí.
Dále jsem opravil pár chybiček. Například po odhlášení nešlo se ihned přihlásit, protože jste byli přesměrováni na stránku s odhlášením. V šabloně pro lynx jsem doplnil příznaky dotazů (vyřešena, sledována, zamčena). Při zadávání článku se setřídí rubriky podle abecedy.
Pokud jde o nezobrazitelné pojmy ve slovníku (. a ..), tak ty budu muset přejmenovat. Prohlížeče totiž nedoručí tečky za lomítkem.
Tiskni
Sdílej: