Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Rozšířil jsem funkčnost třídy VariableFetcher, která se stará o cachování často používaných proměnných. Nově jsem k těmto proměnným přidal i nejnovější články, zprávičky či dotazy ve fóru a FAQ. Díky tomu jsem opět zmenšil počet SQL dotazů potřebných na zobrazení jedné stránky. Zvláště na úvodní stránce by to mohlo jít poznat. Snad. Je?
Zároveň jsem tuto třídu i zrefaktoroval, aby byla přehlednější, chovala se vhodně i v případě problémů (jedna SQL chyba by ji neměla shodit) a hlavně je více konfigurovatelná. Pro každý objekt teď existují tři čísla. První číslo je maximální počet objektů, které se načítají jednou za časovou jednotku (30 sekund). Dále je zde defaultní počet objektů, které se zobrazí čtenáři. Tento počet je možné předefinovat ve svém profilu (aktuálně třeba počet zpráviček či otázek). Do budoucna si tedy budete moci určit, kolik chcete vidět nejčerstvějších ovladačú, pojmů, článků, zápisů v blogu či hardwarových záznamů. Pokud žádné, část stránky se prostě nezobrazí.
Dále jsem opravil pár chybiček. Například po odhlášení nešlo se ihned přihlásit, protože jste byli přesměrováni na stránku s odhlášením. V šabloně pro lynx jsem doplnil příznaky dotazů (vyřešena, sledována, zamčena). Při zadávání článku se setřídí rubriky podle abecedy.
Pokud jde o nezobrazitelné pojmy ve slovníku (. a ..), tak ty budu muset přejmenovat. Prohlížeče totiž nedoručí tečky za lomítkem.
Tiskni
Sdílej: