Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Rozšířil jsem funkčnost třídy VariableFetcher, která se stará o cachování často používaných proměnných. Nově jsem k těmto proměnným přidal i nejnovější články, zprávičky či dotazy ve fóru a FAQ. Díky tomu jsem opět zmenšil počet SQL dotazů potřebných na zobrazení jedné stránky. Zvláště na úvodní stránce by to mohlo jít poznat. Snad. Je?
Zároveň jsem tuto třídu i zrefaktoroval, aby byla přehlednější, chovala se vhodně i v případě problémů (jedna SQL chyba by ji neměla shodit) a hlavně je více konfigurovatelná. Pro každý objekt teď existují tři čísla. První číslo je maximální počet objektů, které se načítají jednou za časovou jednotku (30 sekund). Dále je zde defaultní počet objektů, které se zobrazí čtenáři. Tento počet je možné předefinovat ve svém profilu (aktuálně třeba počet zpráviček či otázek). Do budoucna si tedy budete moci určit, kolik chcete vidět nejčerstvějších ovladačú, pojmů, článků, zápisů v blogu či hardwarových záznamů. Pokud žádné, část stránky se prostě nezobrazí.
Dále jsem opravil pár chybiček. Například po odhlášení nešlo se ihned přihlásit, protože jste byli přesměrováni na stránku s odhlášením. V šabloně pro lynx jsem doplnil příznaky dotazů (vyřešena, sledována, zamčena). Při zadávání článku se setřídí rubriky podle abecedy.
Pokud jde o nezobrazitelné pojmy ve slovníku (. a ..), tak ty budu muset přejmenovat. Prohlížeče totiž nedoručí tečky za lomítkem.
Tiskni
Sdílej: