Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Při sledování kauzy podpory hranické továrny na televizory mě napadl nový zákon, který v této zemi chybí jako sůl.
Kdokoliv navrhne záruku či ručení veřejnými (obecními) prostředky ve prospěch soukromé firmy a každý, kdo pro takový záměr bude hlasovat, stává se sám ručitelem v první řadě.
Co by to znamenalo? Pokud ministr navrhne, že stát bude dělat ručitele soukromé firmě a jeho kolegové mu to odsouhlasí, tak se všichni stanou ručiteli a pokud firma nebude schopna svůj závazek splnit, budou použity jejich majetky na zaplacení škody. Teprve pak přijde na řadu stát. A totéž v bledě modrém by platilo pro městská zastupitelstva.
Možná vám to přijde tvrdé, ale pokaždé slyšíváme pohádky, jak prospěšné a výhodné takové ručení je a že se nic nemůže stát. Pokud si jsou předkladatelé skutečně tak jisti, nemělo by jim přece činit potíže zaručit se vlastním majetkem, ne? Pokud ale nebudou ochotni dát všanc svůj majetek, asi nebude tak výhodné dávat v záruku veřejný majetek.
Tiskni
Sdílej:
Spis me zarazi, ze se vubec nezaznamenava kdo, jak a v cem hlasoval. A to ani v tech zasadnich strategickych jednanich. Ta hlasovani prece nejsou anonymni.Blbě se to hledá, ale tohle se zaznamenává a zveřejňuje. Např. http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=42406&o=4