Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »-fdata-sections
a -ffunction-sections
naopak zvětšení binárky, když má každá funkce svou sekci, která je uvedena ve výsledkem souboru, nebo ty sekce linker nakonec spojí do jedné?
objdump -d "$1" | perl -lne 'if(/<([^+]*).*?>(:?)/){if($2){$w=$1}elsif($w ne$1){print"$w $1"}}' | sort -u
main
u, posbírám jen 1/3 velikosti programu. Ověřil jsem si, že to je problém v objdump
, kde minimálně jedna funkce nemá jiný odkaz než sama na sebe. Nějaké nápady, co s tím?
#!/bin/sh objdump -d "$1" | perl -lne 'next unless/<([^+]*).*?>(:?)/; if($2){$w=$1}elsif($w ne$1){print"$w $1"}' | sort -u > deps nm --synthetic --print-size --size-sort --radix=d "$1" | awk ' function collect(name, set, i) { used[name]++ if (set[name]++) return for (i = 0; i < deps[name]; i++) collect(deps[name, i], set) } function run(name, set, sum, i) { set[name] = sum = 0 collect(name, set) for (i in set) sum += sizes[i] print name, sizes[name], sum } { sizes[$4] = $2 + 0 } END { while ((getline < "deps") > 0) { deps[$1, deps[$1]++] = $2 } for (name in sizes) run(name) for (name in used) if (used[name] < 2) print name > "unreferenced" }' | sort -nk3
000000000041865f <my_funny_callback>: 41865f: 55 push %rbp[...]
418739: be 5f 86 41 00 mov $0x41865f,%esiVypadá to, že to bude chtít mnohem víc Perlu.
objdump
neresolvuje callbacky předávané argumentem – lze vyřešitobjdump
neresolvuje callbacky z dat – nelze vyřešitobjdump -d "$1" | perl -lne ' if (/^0*([\da-f]+) <(.+?)>:/) { $a{$1} = $w = $2 } elsif (/<([^+]*).*?>/) { print "$w $1" if $w ne $1 } elsif (/0x([\da-f]+),/) { push @{$deps{$w}}, $1 } END { while (my ($w, $refs) = each %deps) { for (@$refs) { print "$w $a{$_}" if exists $a{$_} } }}' | sort -u > depsSkóre:
main
vzrostl z 26.1% na 35.6% velikosti sstripnuté binárky. _start
začal být větší než main
. Konkrétní program obsahuje callbacky v datech s nemalým podstromem.
objdump -d "$1" | perl -lne ' if (/^0*([\da-f]+) <(.+?)>:/) { $a{$1} = $w = $2; next } print "$w $1" if /<([^+]*).*?>/ && $w ne $1; push @{$deps{$w}}, $1 if /0x([\da-f]+),/; END { while (my ($w, $refs) = each %deps) { for (@$refs) { print "$w $a{$_}" if exists $a{$_} } }}' | sort -u > deps
nm "$1" | perl -lne 'print for /^0*(\S+) . (\S+)/' > addresses objdump -d "$1" | perl -lne ' if (/<([^+]*).*?>(:?)/) { $w = $1 if $2; print "$w $1" if $w ne $1 } BEGIN { %a = (split " ", `cat addresses`) } print "$w $a{$1}" if /0x([\da-f]+),/ && exists $a{$1}' | sort -u > depsDalší krok je omílaný linker nebo potenciálně DWARF.
objdump -x
. Člověk si ze "symbol table" posbírá offsety a velikosti a pak projíždí "relocation records" a zpětně resolvuje. Object soubory jenom už může být trochu problém posbírat, možná přes nějaký falešný kompilátor/linker jak to dělá scan-build
analyzátor, ccache
a podobné, a pořád to nemusí být triviální (více object files na jedny zdrojáky s různými defines), tak možná počkat na finální link příkaz do binárky a poprat se i s .a soubory. Teoreticky by se to dalo sledovat i přes strace/ptrace místo wrapperů.
LOAD
s názvy souborů se dají docela snadno vyparsovat. Problém je, když se linkuje víc věcí, pak se ty output.map přepisují.
Tiskni
Sdílej: