Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ve stručnosti jsem prošel Controller a View, v MVC tedy zbývá to první písmenko a to je Model. Model je datová vrstva aplikace, tedy třídy, které reprezentují data se kterými pracujeme. Nejčastější způsob uložení dat je v databázi, proto se pokusím popsat základní třídy, které Zend poskytuje pro práci s databází.
Jako interface pro práci se SQL databázi v Zendu slouží třída Zend_Db
. Tato třída krom konstant obsahuje jen statickou tovární metodu factory($adapter, $config)
, kde parametr $adapter
je jméno adaptéru pro konkretní databázi a $config
je pole s parametrů pro konfiguraci adaptéru, kde nastavujeme např. jméno databázového serveru, login a heslo, databázi a pod. Konfiguraci uložíme do konfiguračního souboru:
<db> <adapter>mysqli</adapter> <config> <host>localhost</host> <username>zend</username> <password>nejake_heslo</password> <dbname>zendTest</dbname> </config> </db>a načteme v souboru
bootstrap.php
, např. takto:
$db = Zend_Db::factory($config->db->adapter,$config->db->config->toArray()); $db->setFetchMode(Zend_Db::FETCH_OBJ); Zend_Db_Table::setDefaultAdapter($db); Zend_Registry::set('db',$db);Volání
Zend_Db::factory
vrací instanci daného adaptéru databáze.
Zde jsme tedy na prvním řádku získali instanci třídy Zend_Db_Adapter_Mysqli
- adaptéru pro databázi MySql (využívající rozšíření mysqli). Vytváření instance této třídy při zpracování každého požadavku (při každém průchodu souborem bootstrap.php) nevadí, protože skutečné spojení do databáze (které může být časově náročné) se nevytváří ihned. Uloží se pouze parametry a spojení se vytvoří až v okamžiku, kdy je potřeba se skutečně připojit do databáze (tzv. "lazy connection"). Pokud bychom spojení chtěli spojení do databáze vynutit ihned (např. chceme testovat, že databáze je dostupná), můžeme k tomu použít např. metodu getConnection()
. Na druhém řádku říkáme adaptéru aby data získaná z databáze pomocí metody fetchXXX (fetchAll(), fetchRow(), ...
) vracel jako objekt (případně pole objektů). Na třetím řádku námi právě vytvořený adaptér nastavujeme jako výchozí pro všechny potomky třídy Zend_Db_Table
(viz níže). Na posledním řádku instanci uložíme do registru, abychom k ní měli přístup kdekoli v aplikaci.
Vytvořme si jednoduchou tabulku, na které si ukážeme základní operace jako přidání řádky, čtení, update a smazání řádky (CRUD):
CREATE TABLE login(login_id INT NOT NULL PRIMARY KEY AUTO_INCREMENT,login VARCHAR(256) NOT NULL, passwd VARCHAR(32) NOT NULL);Všechny tyto základní operace můžeme provádět přímo přes instanci adaptéru (např.
db->insert('login',$data);
). Vytvořme si ale třídu, která bude reprezentovat data v tabulce a provádět s nimi příslušné operace:
<?php class UserLogin extends Zend_Db_Table { protected $_name = 'login'; protected $_primary = 'login_id'; }Třída dědí od
Zend_Db_Table
, kde jsou krom základních CRUD operadí implementovány i další užitečné funkce. Nastavujeme zde jméno tabulky a její primární klíč. Pro otestování CRUD operací vytvoříme kontoler DbtestController
, v nejjednodušší podobě by mohl vypadat např. takto:
<?php class DbtestController extends Zend_Controller_Action { function init(){ $this->userLogin = new UserLogin(); $this->_helper->viewRenderer->setNoRender(true); } function addloginAction(){ $data = array( 'login' => 'Petr', 'passwd' => MD5('petr_heslo') ); $id = $this->userLogin->insert($data); } function updateloginAction(){ $data = array('passwd' => MD5('jine_heslo')); $this->userLogin->update($data,'login_id=1') } function deleteloginAction(){ $this->userLogin->delete('login_id=1'); } function fetchcolAction(){ $result = $this->userLogin->fetchRow('login_id = 1'); $this->getResponse()->append('main','login: '.$result->login . ' password: '.$result->passwd); } }Z ukázky je snad dostatečně jasné použití, parametr
login_id=1
v metodách update()
a delete()
představuje výraz, který se použije při sestavování SQL požadavku u WHERE, metoda insert()
vrací id nově přidaného záznamu. Poslední funkce ukazuje, jak získat záznam z databáze. Její argument je buď řetězec, který se opět použije u WHERE (jako v tomto případě) nebo jím může být instance třídy Zend_Db_Select
, která poskytuje mnohem více možností, jako např. parametrizovaný dotaz:
$select = $this->userLogin->select(); $select->where('login_id=?',1); $result = $this->userLogin->fetchRow($select);
Pokud nechceme využívat tříd připravených v Zendu (jako třeba výše uvedená třída Zend_Db_Select
), můžeme do databáze poslat libovolný požadavek zavoláním $db->query('my_query');
(např. $this->db->query('UPDATE login SET login=? WHERE login_id=?',array('Pavel',1));
) nebo využít Zend_Db_Statement
, kde máme možnost vytvářet připravené dotazy:
$sql = 'SELECT * FROM login WHERE login LIKE ?'; $stmt = new Zend_Db_Statement_Mysqli($this->db, $sql); $stmt->execute(array('Petr%')); $result = $stmt->fetchAll(Zend_Db::FETCH_OBJ); $this->_helper->layout->disableLayout(); echo $result[0]->passwd;Pokud tabulka podporuje transakce (v MySql např. vytvořená s
TYPE=InnoDB
), můžeme použít transakční zpracování:
function transactionAction(){ $this->db->beginTransaction(); try{ $this->db->query('UPDATE login SET login=? WHERE login_id=?',array('Pavelll',1)); $this->db->query('UPDATE loginn SET login=? WHERE login_id=?',array('Pavelllllll',1)); $this->db->commit(); }catch (Exception $e) { $this->db->rollBack(); $this->getResponse()->append('main',$e->getMessage()); } $this->_helper->viewRenderer->setNoRender(true); }
Tiskni
Sdílej:
Zend_Form rozebral výborně tento víkend Martin Hujer na konferenci PHP Frameworky jaro 2008 v Pardubicích, zdrojové kódy a prezentace jsou ke stažení na stránkách php-group. Video z konference by se časem také mělo objevit.
Na Zend_Acl se taky tesim
$db = Zend_Db::factory($config->db->adapter,$config->db->config->toArray());
ale pise mi to stale chybu :
Fatal error: Call to a member function toArray() on a non-object in /home/webglobe/users/binovsky/Places/web_root/index.php on line 30
nevedel by mi s tym niekto pomost???
error_reporting(E_ALL|E_STRICT);
ini_set('display_errors', 1);
date_default_timezone_set('Europe/Bratislava');
// directory setup and class loading
set_include_path('.' . PATH_SEPARATOR . '../library/'
. PATH_SEPARATOR . '../application/models'
. PATH_SEPARATOR . get_include_path());
include "Zend/Loader.php";
Zend_Loader::registerAutoload();
//load configuration
$config = new Zend_Config_Ini('../application/config.ini', 'general');
$registry = Zend_Registry::getInstance();
Zend_Registry::set('config', $config);
// setup database
$db = Zend_Db::factory($config->db);
$db = Zend_Db::factory($config->db->adapter,
$config->db->config->toArray());
Zend_Db_Table::setDefaultAdapter($db);
Zend_Registry::set('db',$db);
// setup controller
$frontController = Zend_Controller_Front::getInstance();
$frontController->throwExceptions(true);
$frontController->setControllerDirectory('../application/controllers');
Zend_Layout::startMvc(array('layoutPath'=>'../application/layouts', 'defaultLayout'=>'layout.php'));
// run!
$frontController->dispatch();
tu je prilozeny cely moj bootsrap subor.
Za pomoc vopred Dakujem
chyba je jasna , teda aspon myslim...
Zend_Db::factory($config->db->adapter,$config->db->config->toArray());
snazis se data ziskat z XML formatu (tzn podle tohohle navodu), jestli chces pouzit
$config = new Zend_Config_Ini('../application/config.ini', 'general');
musis nacitat:
Zend_Registry::set('config',$config);
$db = Zend_Db::factory($config->db);
Zend_Db_Table::setDefaultAdapter($db)
Cau muzu se optat?
1. jakej je rozdil mezi volanim v index.php
//zavedenim instance
$registry = Zend_Registry::getInstance();
$registry->set('config', $config);
a
//bez volani instance
Zend_Registry::set('config',$config);
ktera metoda je lepsi, rychlejsi,pouzivanejsi?
a 2. kdyz vytvarim ....Controller musim pro kazdej vytvorit novy Phtml? nejde pouzit treba jeden? diky