Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
jj sme teraz prpesne v tom procese ze vyberame support company..a nam ponukol SUSE ze sa bude starat o Redhat...problem je ze je tam nejaky legal problem pac oni to nemozu podla toho co sme vyrozumeli....
Člen L3 týmu by tu nuanci ve významu slova podporovat chápat měl, ale typický čtenář ABCLinuxu?
A tohle je možná tak trochu jádro pudla. Blogpostu jako takovému jsem se s chutí zasmál. Ale dávat ho sem, kde je téměř jisté, že většina čtenářů ty narážky nepochopí, to asi nebylo úplně šťastné. Kolik čtenářů si skutečně zkusilo najít, co je Expanded Support nebo VMDP, na koho a co se vztahují, a zamyslet se, proč firma takové služby poskytuje? Rád bych se pletl, ale obávám se, že naprostá menšina. Jenže pak to, co bylo myšleno jako nevinný vtípek v podobném duchu, jako že po fúzi s MFI budeme muset do SLE přidávat podporu Cobolu, vyzní trochu jinak.
Mimochodem, ono to s tou (ne)podporou openSUSE taky není tak jednoznačné. Na jedné straně je asi každému soudně uvažujícímu jasné, že komerční podpora kompletního openSUSE by byl ekonomický nesmysl srovnatelný s jídelními lístky o stovce položek v některých epizodách Ano, šéfe. Ale jednou z motivací pro Leap byla právě určitá symbióza, kdy přinejmenším části bugů na core balíčky může být dávána větší váha, protože jsou to vlastně zároveň bugy na SLE. Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.
Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.Existuje vubec nekdo, kdo by si myslel, ze Leap 42.1 neni prusvih?
Richard Brown, přinejmenším. A pokud ne, předstírá to opravdu přesvědčivě. :-)
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verze. A taky s jakým jádrem vyjde 42.3, ale to je ještě daleko.
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verzeNektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Podle mne je největší problém Leap 42.1 Plasma 5. Jsem si celkem jistý, že ta by v klasicky pojaté 13.3 byla nakonec taky, a to z víceméně stejných důvodů. I jádro by tam nejspíš bylo stejné, v horším případě bychom skončili s verzí 4.2, která není long term. Jediný rozdíl by byl v tom, že novější a hůř odladěné verze by tam byly i u core balíčků, které ve 42.1 jsou ze SLE12 SP1.
Nektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Tady mi není úplně jasné, jestli mluvíto o updatech v rámci 42.1 nebo o 42.2. Updaty v rámci 42.1 se samozřejmě dělají, ale je potřeba k tomu přistupovat s rozvahou, protože version upgrade není žádná magická hůlka, která automaticky vyřeší všechny problémy. Zrovna u KDE bych ho ale úplně nevylučoval.
Co se týká 42.2, tak tam se KDE updatovat bude určitě, ale nejsem si jistý, jak moc to pomůže. Jádro by mělo být, jak pevně doufám, 4.4 založené na SLE12-SP2. Věřím, že se podaří odolat tlakům, že tam musíme dát něco novějšího; u 42.3 to nejspíš bude podstatně těžší. Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.
Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.Některé budou muset být upgradovány už kvůli tomu jádru. Za sebe už například s jistotou vím, že celý kernel dump toolchain (kexec-tools, kdump, makedumpfile, crash, libkdumpfile, kdumpid), tj. všechny balíčky, o které se starám. :-|
Tiskni
Sdílej: