Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Expanded Support
), Windows (googli: VMDP
), no a teď bychom si mohli přidat ještě Ubuntu (googli: Serena Software
, oficiální zpráva Micro Focus).
To se pak někdy zdá, že jediné, co určitě nikdy podporovat nebudeme, je openSUSE…
Tiskni
Sdílej:
jj sme teraz prpesne v tom procese ze vyberame support company..a nam ponukol SUSE ze sa bude starat o Redhat...problem je ze je tam nejaky legal problem pac oni to nemozu podla toho co sme vyrozumeli....
Člen L3 týmu by tu nuanci ve významu slova podporovat chápat měl, ale typický čtenář ABCLinuxu?
A tohle je možná tak trochu jádro pudla. Blogpostu jako takovému jsem se s chutí zasmál. Ale dávat ho sem, kde je téměř jisté, že většina čtenářů ty narážky nepochopí, to asi nebylo úplně šťastné. Kolik čtenářů si skutečně zkusilo najít, co je Expanded Support nebo VMDP, na koho a co se vztahují, a zamyslet se, proč firma takové služby poskytuje? Rád bych se pletl, ale obávám se, že naprostá menšina. Jenže pak to, co bylo myšleno jako nevinný vtípek v podobném duchu, jako že po fúzi s MFI budeme muset do SLE přidávat podporu Cobolu, vyzní trochu jinak.
Mimochodem, ono to s tou (ne)podporou openSUSE taky není tak jednoznačné. Na jedné straně je asi každému soudně uvažujícímu jasné, že komerční podpora kompletního openSUSE by byl ekonomický nesmysl srovnatelný s jídelními lístky o stovce položek v některých epizodách Ano, šéfe. Ale jednou z motivací pro Leap byla právě určitá symbióza, kdy přinejmenším části bugů na core balíčky může být dávána větší váha, protože jsou to vlastně zároveň bugy na SLE. Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.
Bohužel to zatím AFAIK nefunguje v takové míře, jak by mohlo, a v případě jádra ve 42.1 skoro vůbec (což nakonec trochu supluje Evergreen 13.1), ale Řím taky nepostavili za den.Existuje vubec nekdo, kdo by si myslel, ze Leap 42.1 neni prusvih?
Richard Brown, přinejmenším. A pokud ne, předstírá to opravdu přesvědčivě. :-)
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verze. A taky s jakým jádrem vyjde 42.3, ale to je ještě daleko.
Na druhou stranu, jakkoli ze 42.1 nejsem moc nadšený, jsem přesvědčen, že pokud by se místo toho vydala 13.3 vytvořená podobným způsobem jako předcházející verze, nebyl by výsledek o nic lepší a v mnoha ohledech by byl spíš horší.Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Momentálně mne spíš zajímá, do jaké míry se podaří ve 42.2 odolat pokušení upgradovat všechno možné na nejnovější verzeNektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Proc myslis? V cem by byl s 13.3 takovy problem?
Podle mne je největší problém Leap 42.1 Plasma 5. Jsem si celkem jistý, že ta by v klasicky pojaté 13.3 byla nakonec taky, a to z víceméně stejných důvodů. I jádro by tam nejspíš bylo stejné, v horším případě bychom skončili s verzí 4.2, která není long term. Jediný rozdíl by byl v tom, že novější a hůř odladěné verze by tam byly i u core balíčků, které ve 42.1 jsou ze SLE12 SP1.
Nektere veci jako KDE nebo kernel by si zaslouzili update, nejlip okamzite, aby se daly vubec pouzivat...
Tady mi není úplně jasné, jestli mluvíto o updatech v rámci 42.1 nebo o 42.2. Updaty v rámci 42.1 se samozřejmě dělají, ale je potřeba k tomu přistupovat s rozvahou, protože version upgrade není žádná magická hůlka, která automaticky vyřeší všechny problémy. Zrovna u KDE bych ho ale úplně nevylučoval.
Co se týká 42.2, tak tam se KDE updatovat bude určitě, ale nejsem si jistý, jak moc to pomůže. Jádro by mělo být, jak pevně doufám, 4.4 založené na SLE12-SP2. Věřím, že se podaří odolat tlakům, že tam musíme dát něco novějšího; u 42.3 to nejspíš bude podstatně těžší. Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.
Jak to bude s dalšími balíčky, to se uvidí v nejbližších měsících.Některé budou muset být upgradovány už kvůli tomu jádru. Za sebe už například s jistotou vím, že celý kernel dump toolchain (kexec-tools, kdump, makedumpfile, crash, libkdumpfile, kdumpid), tj. všechny balíčky, o které se starám. :-|