Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Takže na jedné straně máme lidi, kteří si stěžují, jaká je v SUSE sešněrovaná korporátní kultura, kde si člověk nemůže ani svobodně používat sedm monitorů a vyhazuje se mu hardware, který nutně potřebuje, a na druhé lidi, kteří nechápou, jak můžeme mít v hardware takový bordel. To asi znamená, že se podařilo najít rozumný kompromis. :-)
Ale teď vážně. Mít přesnou evidenci hardware ve firmě plné kutilů s přirozeným odporem k byrokracii není prakticky proveditelné. Když se podívám třeba na sebe (označovaného zde opakovaně za "korporátního trolla"), tak v původním erárním počítači, který jsem před pěti lety dostal, jsem hned ze začátku vyměnil grafickou kartu (NVidia, s noveaou to nebylo ono a closed source driver jsem nechtěl, tak jsem tam dal Radeon), později se vyměnil zdroj (odešel) a paměti a přidal jsem si tam dvě síťové karty kvůli testování. Při minulé úklidové akci na podzim jsem zjistil, že jeden z počítačů určených k vyhození má lepší základní desku a procesor než ten můj, a protože jsem byl líný šroubovat motherboard, vzal jsem jeho case se základní deskou a procesorem a zbytek svého přehodil tam. K tomu si přičtěte postupný vývoj monitorů
Tohle prostě účetnímu považujícímu "počítač" za atomický a neměnný objekt s inventárním číslem do škatulek při nejlepší vůli nezapadne.
K tomu je ještě potřeba přičíst hardware, který se uchoval z vyřazených počítačů, protože "by se někdy mohl hodit" (a on se často opravdu hodí) a různý hardware, který pro potřeby testování, vývoje nebo debugování dostaneme od zákazníků a partnerů. Udržet nad tím vším stoprocentně přesnou evidenci je prakticky nemožné.
Tiskni
Sdílej: