Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
dd
a potomdd if=/dev/ntfs_particia bs=1k conv=sync,noerror of=/home/ntfs_particia
alebo ntfsclone?mount -o loop /home/ntfs_particia /mnt/ntfs_disk
dd
za ddrescue
dd
bude najrýchlejšie riešenie kedže mu je jedno aky FS je použitý na danej particii... ale rýchlostne otestované to nemám...
ntfs
se zápisem, ale nepomohlo by to?
mount -t ntfs
tak i mount -t ntfs-3g
a rozdíly v tomto způsobu nebyly až zas tak slavné. Stále se tam motal ten flush:8:48
a kopírování probíhalo max. do 20MB/sec. Já jsem ptal hlavně jak toto celé nastavit tak, aby flush apod. do tohoto nezasahoval.
Když jsem pro test udělal to stejné na VFAT, který je v jádře a neměl by s ním být problém, tak byly hodnoty stejné jako u NTFS. Zkoušel jsem to jak na Live-FC14 tak i na mém Suse 11.3
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD7502ABYS-01A6B0_WD-WMAU00098209-part1 /media/seven ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
Chyba bude asi jinde.
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD7502ABYS-01A6B0_WD-WMAU00098209-part1 /media/seven ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0 /dev/disk/by-id/ata-WDC_WD1002FBYS-01A6B0_WD-WMATV0736198-part1 /media/windata ntfs-3g users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
ntfs-3g
, který běží skrz FUSE, tak starší implementace přímo v jádře, která má ale omezené možnosti zápisu (pokud vím , tak jen přepisuje stávajcí soubory). Zatímco první je vhodná pro běžnou práci, kdy potřebujete číst i zapisovat, druhá je vhodná právě pro čtení velkého množství dat, protože rychlost čtení je běžně dvakrát-třikrát vyšší.
Jen je třeba se vykašlat na automounty a rozličné klikátory a připojit si oddíl ručně přes mount
s parametrem -t ntfs
. Doporučuju i dálší parametry, napr. pro podporu diakritiky se musí použít nějaká kódová stránka, která jí podporuje (dnest na 99% UTF8), protože defaultně je nastavená cp432
(tedy pokud si nepřeložíte jádro sami a nenastavíte si jinou)-
Ale nejrychlejšáí metoda je asi použít ntfsclone
, ten totiž dokáže kopírovat jen obsazené clustery. Nevýhoda je, že výsledný obraz se hodí jen na zálohování, pokud ho chcete přimount
ovávat, musí se použít kalsický postup s dd
nebo něčím podobným.
Jen je třeba se vykašlat na automounty a rozličné klikátoryPsal jsem, že jsem to zkoušel jak ručně tak i přes automatiku - tedy to co udělá systém. Zkoušel jsem jak klasický
mount /dev/sdd1 /mnt/někam tak i mount -t ntfs /mnt/někamObě tyto varianty myslím používají starší modul z jádra Pokud jsem udělal mount -t ntfs-3g /dev/sdd1 /mnt/někam tak byla rychlost zhruba stejná jako v předchozích případech. Divné bylo, že když jsem to kopíroval přes USB-SATA (Kouwell) tak byla rychlost cca o 1MB/sec. nižší než když jsem to kopíroval přes SATA-SATA (integrovaná na desce nForce) Jedná se o starší disk WD2500RE (250GB SATA), který mám v systému a ten z kterého jsem to kopíroval je 2.5" SATA ST9250 (250GB), který chci poslat na reklamaci. dd /cloneZilla apod. v mém případě nic neřeší - potřeboval jsem jen určitou část dat .. ne celý disk, stejně nemám místo kam bych celý image uložil Někde má MV8-SATA PCI kartu tak přemýšlím zda by to bylo rychlejší?
Tiskni
Sdílej: