Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
--- 1.2.3.4 ping statistics --- 8 packets transmitted, 8 received, 0% packet loss, time 7007ms rtt min/avg/max/mdev = 13.958/39.023/118.546/31.633 msO formátování průběžného výstupu pingu jsem nepřemýšlel, ale není to vůbec špatný nápad. Jak dodělám tohle a trochu pročistím kód, tak bych se na to mohl vrhnout.
Že se ping chová kdevšude jinak, to je známá věc. A zkusil jste fping? Ten je totiž (z pohledu skriptování) mnohem mnohem silnější...
Já samozřejmě neznevažuju vaši snahu. Ale co se týče skriptů, tak u mě fping vede. Například fping -cosi x1 x2 x3 x4 ... a výstup typu alive dead alive alive, to je prostě šupa. Hromada parametrů, hromada věcí, které jde zjistit, cyklické pingání na mnoho destinací najednou. Pro testovací skripty podle mě naprostá šupa, takže si myslím, že děláte zbytečnou práci. (Ne úplně zbytečnou, on ten fping neumí všechno to, co popisujete vy, na druhou stranu umí hromadu jiných věcí. Nechcete místo pingu (který je dobrý jako jednorázový diagnostický nástroj) raději modifikovat fping (který je primárně určen pro skripty))?
Hm, nesouhlasím. Ano, ping je všude. Je to ale jenom tupý diagnostický nástroj, vzhledem ke své ukecanosti a variabilnosti výstupů je sice fajn pro zběžné otestování, do skriptů se ale moc nehodí. K tomu je podle mě fping daleko vhodnější, navíc umí testovat víc destinací naráz a tak vůbec.
Taktická stránka věci je mi ukradená, principiálně si myslím, že než upravovat stávající nástroj (který sice mají všichni, ale museli by si pořídit jeho upravenou verzi), tak je lepší použít jiný nástroj, který to už prostě umí.
Pokud totiž někdo dané funkce potřebuje, tak nebude líný si pořídit něco jiného než ping. A pokud by líný byl, tak ať si trhne nohou.
A jinak samozřejmě, ať Michal pokračuje, nejlépe vylepšováním fpingu, ten taky není úplně dokonalý...
Když přijdu k náhodnému počítači, tak samozřejmě taky použiju ping a neobtěžuju se instalací čehokoliv jiného. K náhodnému počítači ovšem přijdu v situaci, kdy mám diagnostikovat nějaký problém a ping mi pohodlně stačí, protože ho stejně spouštím ručně a na jeho formátování mi nijak zvlášť nezáleží, neb ho čtu já sám.
Pokud mám počítač, na kterém si chci spouštět skripty, které mají nějak výstupu pingu využívat, lze předpokládát, že nad tím počítačem mám dostatečnou kontrolu a v takovém případě mám i možnost použít fping, který je pro daný účel lepší.
Teď jsem se zahryzl do ocasu a nějak se v tom zamotal.
Nezpochybňuju fakt, že výstup pingu je formátován blbě (a nekonzistentně) a že nějaké formátovací volby nebudou na škodu. Nicméně tvrdím, že existuje fping, který je obecně pro použití ve skriptech vhodnější, jak svými možnostmi, tak svým výstupem, a proto se domnívám, že formátování pingu není akutní nutnost.
Vy argumentujete, že ping je základní nástroj dostupný všude, zatímco fping není. To je samozřejmě pravda. Vám se proto líbí možnost mít (standardní) ping s možnostmi formátování (všude) a nebudete tak muset (ať už kvůli lenosti nebo kvůli lacku práv) instalovat fping kvůli elementární síťové diagnostice.
Na to povídám, že je třeba rozlišit dvě situace: základní diagnostický nástroj ping, který je dostupný všude, a u nějž (coby základní diagnostiky) mi prostě nedostatek formátování nevadí. A naopak, pokud vytvářím nějakou oskriptovanou diagnostiku, nebudu mít problém jednorázově nainstalovat fping.
V zásadě se domnívám, že až po sem máme oba pravdu. A vy mě odkážete na člověka, který si stěžuje "že musel vytvářet šílené parsovací skripty pro ping". To je dle mého názoru problém toho člověka, nikoliv pingu. Namísto vytváření šílených skriptů měl totiž použít fping a měl by vymalováno.
PS: Ale v zásadě si myslím, že se bavíme dohromady o hovně Umravnit ping je každopádně práce záslužná.
ping --silent --rtt 1.2.3.4To je věc, kterou chci od normálního pingu.
a SuSE a nejspíš i FC, Mandrivě a dalších. Problém může být spíš v tom, že není v defaultní instalaci, takže si ho instaluje jen ten, kdo ví, k čemu by mu mohl být dobrý…
Tiskni
Sdílej: