Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Pak je ještě možnost omezit ssh na spojení přes VPN.To bych se bál, že umře VPN a co pak s tím. SSH démon se mi zdá přecijen robustnější než SSH + VPN.
SSH přes OpenVPN má smysl jen tehdy, když je onen stroj, ke kterému se přistupuje, za NATem, nad kterým není kontrola (tj. není možné přesměrovaty port) a/nebo onen stroj dostává adresu dynamicky přes DHCP.To už radši SSH tunel nebo Teredo tunel, v případě měnící se adresy pak skript v cronu, který bude po každé změně adresu někam práskat (buď někam na HTTP nebo nejlépe dyndns).
Kromě robotů to většinou znamená i konečnou pro scriptkiddies
Sice mi není moc jasné, jaký je podle vás rozdíl mezi "roboty" a "script kiddies" (podle mne je robot ten skript a kiddie ten, kdo ho spustil, takže ve výsledku prašť jak uhoď), ale spíš by mne zajímalo, o jakou "konečnou" se podle vás jedná. To, aby se vám nedostali na počítač - a to je IMHO to podstatné - pomocí obskurního portu nezajistíte a naopak, použijete-li správné prostředky, abyste to zajistil, mají "konečnou" i na defaultním portu.
Vzpomínám si, jak mi takhle během pár dní narostl log na 3GB
Máte-li problém se zbytečnými zápisy do logu, pak řešte ten problém, tj. zbytečné zápisy do logu.
sshd
na obskurní port).
Ono se těch hlášek nezbavíš, protože jsou stejné jako ty od skutečných útoků.Bavíme se o hlášce oznamující odmítnutí přihlášení kvůli špatnému heslu?
PermitRootLogin WithoutPassword
(ano, ten název je děsivý :))
a-zA-Z0-9
, nebo ještě lépe zakázání přihlašování heslem a používání 4Kib RSA klíčů.
eliminuješ tím přihlášení na jediný 100% jistý účet na tom daném stroji.Není to z hlediska bezpečnosti ekvivalentní připlácnutí mého běžného loginu do rootovského hesla a ponechání možnosti přihlásit roota zvenčí? Zákaz přihlášení heslem mi přijde daleko užitečnější.
echo rotovoheslo | ssh $shost sudo -S -v
. Vlastni heslo nepisu NIKAM, Windows heslo mam v /etc/auth/domain.ad pro autofs na windows shares a je jenom pro cteni rootovi. SSH klic a GPG klic mam s heslem na disku.
No jinak OK, akorat casem se to treba naucis zpameti a pak uz tohle potrebovat nebudes:)
sshx0 154nebo ne ? Nebo si mountnout vzdálený filesystém
sshf 154A samozřejmě - při použití ssh-agenta.
ssh root@server 'command'je lepší udělat
ssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'a nastavit sudo tak, aby se neptalo na heslo a povolilo jen ten jeden konkretni command. Pak ani zveřejnění toho scriptu i s klíčem neznamená předání roota (ale záleží na tom, co ten command dělá). Jako další vylepšení by mohlo být nastavení toho celého command i se sudem jako login shell, aby ten vyhrazeny_uzivatel nemohl spustit nic jiného (ono vůbec je vlastní script místo loginshellu supr věc).
… je lepší udělatssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'a nastavit sudo tak, aby se neptalo na heslo a povolilo jen ten jeden konkretni command.
V čem je to lepší než když rovnou pro ten klíč povolím jen příslušný příkaz? Mně to připadá jen komplikovanější.
Spíš než ssh root@server 'command' je lepší udělat ssh vyhrazeny_uzivatel@server 'sudo command'Nebo využít prostředky SSH a udělat to samé bez sudo.
Pěkné. Jen bych se opravdu vyhnul tomu psaní root hesla do nějakého souboru.Doporučuju klíč :).
Podle všech bezpečnostních pouček to vede k tomu, že účet daného uživatele je pak ekvivaletní s rootem.Což nemusí být za všech okolností špatně.
Pak je možnost udělat místo sudo něco jako ssh root@127.0.0.1 'command '.Nenapadá mě nic, v čem by to mělo být lepší než sudo.
Jediná věc, co tomu bránila k dosažení dokonalosti (alespoň tak cca rok zpátky, co jsem to zjišťoval) byla, že OpenSSH neumělo omezit nějaký rootovský klíč na použití z localhostu.Zajímavé, já to zjišťoval myslím v podobné době a OpenSSH to umělo. Podle nějakého namátkou vybraného howto to umělo nejspíš už v roce 2006 nebo dříve.
Tiskni
Sdílej: