Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Nepomuk, akonadi, virtuoso, kontact … Pre zachovanie aspoň akého-takého renomé Linuxu som sa rozhodol celú skupinu aplikácii a služieb ignorovať. Po prvom štarte KDE a pár chybových hláškach o nefungujúcom akonadi som indexovanie a akonadi vypol a tváril sa, že nikdy tam nič také nebolo.je naprosto epický.
Znam kupu distribuci kde KDE "vyladěně" nepůsobí a naopak znám jen dvě (a to mi za zahrnutí Kubuntu ještě mnozí nadávají - no tož tou druhou je Mageia potažmo Mandriva), takže tento pohled je víc než objektivní.
Objektivní protože bagr? Aha.
No vzhledem k tomu poměru distribucí, kde KDE vyladěné je a není je zřejmé, že distribuční vývojáři asi nemají náladu KDE za někoho dodělávat.
Sto lidí — sto chutí. Vrať se ke GNOME. "GNOME 3 is great. Please, remove more options, so I don't have to care about them!"
Všichni nahlas volají co za to stojí a co je mizerné
Nelži.
přesto vývojáři investují svůj čas a úsilí naprosto opačným směrem.
Co na filosofii svobodného softwaru nechápeš?
Sto lidí — sto chutí. Vrať se ke GNOME. "GNOME 3 is great. Please, remove more options, so I don't have to care about them!"Nevrátim, ja rád prostředí přizpusobitelne uživateli, ne naopak. Viva XFCE.
Všichni nahlas volají co za to stojí a co je mizerné Nelži. přesto vývojáři investují svůj čas a úsilí naprosto opačným směrem. Co na filosofii svobodného softwaru nechápeš?Připomenu ti to, až zas bude pod nějakou zpravičkou diskuse typu "fucking nepomuk".
Noo, KIO... Napríklad nechápem, prečo Amarok neprehráva internetové rádiá priamo, ale je tam kio_http - pri probléme s pripojením na to rádio Amarok prestane hrať dokonca aj mp3 z lokálneho HDD a treba ručne zabiť práve ten proces kio_http, aby to zase začalo fungovať (a zreštartovať Amarok). Pritom deadbeef player taký problém nemá.
Systray - no vidíš, sto ľudí, sto chutí - ja ten nový spôsob oznámení oceňujem a páči sa mi. Ďalej sa mi veľmi páči upozorňovadlo (a mountovadlo) na pripojené zariadenia.
A tie chyby Plasmy... keby aspoň neboli také náhodné, t.j. nereprodukovateľné - veď to sa ani poriadne nedá bug nahlásiť. (U mňa sa vyskytujú všetky chyby, ktoré popisuješ plus nejaké ďalšie)
Systray - no vidíš, sto ľudí, sto chutí - ja ten nový spôsob oznámení oceňujem a páči sa mi.
Hmm, no neviem, podľa mňa je tam na bežného užívateľa priveľa informácií. Koncept samotný mi nevadí (hoc pasívne notifikácie by som skôr privítal vo forme, ako to má ubuntu), ale jeho konkrétna realizácia áno. Mne sa napr páči pôvodný návrh. Oproti implementovanému dialógu je tam v štandardnom stave minimum informácií, ktoré postačujú na to, aby človek získal prehľad. Konkrétna implementácia úplne stratila tú ľahkosť, akú mal návrh.
Pohľad na adresár sa mi nepodarilo dokopať k tomu, aby zobrazoval odkazy bez prípony .desktop.Mě pohled na adresář žádnou příponu neukazuje. (KDE 4.8.1)
Okrem toho odkiaľ by bežný používateľ prichádzajúci z win mal vedieť aký je rozdiel medzi plasmoidom a ikonou?Odkial je zákon že všechno musí vypadat a fungovat jako wydle? To už autoři jiných systémů prostě nesmí vymyslet nic nového? Pokud chces systém který se chová jako wydle, používej wydle. Co je na tom tak složitého… Ví bůh že KDEčka mají svoje dny, ale nepodobnost wydlím je v mých očích jedině výhoda.
.docx
, .doc
a .rtf
, (dva z nich byly export pro jiné programy) a v open dialogu toho druhého programu se všechny tři mě zobrazí stejně (jen jméno a se stejnou ikonou), mne dostávaly do značně emočně excitovaných stavů. Takže pokud je v pohledu na adresář objekt s extenzí .desktop
rád vím, že tomu tak je.
Tiskni
Sdílej: