V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Poznám .. ale chýbajú vývojári, ktorí by to dotiahli. Však v podstate nie sú vývojári aby dotiahli vôbec 100-riadkový kód, ktorý inicializuje driver (ja dnes nemám čas to poriešiť sám, možno niekedy dopíšem aspoň tých pár riadkov).
V každom prípade mnoho ľudí si myslí, že tieto embedded grafiky v tabletoch sú uzavreté. Tu som chcel ukázať skôr opak - podstatná časť driverov je dostupná verejnosti, zvyšok by 1-2 ľudia dokázali dotiahnúť len nie je o to záujem.
Dokumentácia zvyčajne nie je dostupná, ale je to z úplne iných dôvodov než na desktope. Výrobcovia ako allwinner totiž priamo spolupracujú s ľudmi, ktorí vyrábajú tablety. Žiadnu dokumentáciu nemajú ani vnútrofiremne, nie je totiž čas na jej písanie. Ak niečo neviete jednoducho musíte zájsť priamo za človekom, ktorý to navrhoval.
Olinuxino, hardvérovo podobné, ale majú v eshope rovno touch LCD, ktorý sa dá k doske pripojiť cez IDE kábel a funguje rovno bez nejakej konfigurácia ako framebuffer ;)
Tiskni
Sdílej: