Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Veľká vďaka, toto nám zachránilo život. Čo sa týka MX ten by mal byť rovnako na 37.205.10.36.
Neviem prečo sa tu v poslednej dobe nadáva na KU. Myslím, že tí momentálne píšu dosť linuxové blogy. Sem tam sa nájde niečo vtipné, ale aj kvôli tomu tu chodím ;)
Ďakujeme. Môj taký miniplán do budúcnosti je písať články (v minulosti som tu dokázal písať blogy tak raz týždenne na rôzne témy, momentálne som však trochu vyťažený). Zároveň by som zhustený obsah dával tu ako blogy, obom portálom ide predsa o to isté - popularizovať linux, nechcem robiť zbytočne konkurenciu. Chcel by som napísať niečo o vývojí pre ARM, cez víkend by som mal hádam dostať olinuxino so 7" dotykovým LCD tak hádam napíšem pár slov o tom ako to beží pod linuxom, potom tu mám ďalšie LCD, menšie ARM dosky za pár drobných, takže takéto elektrotechnické veci. Potom tu mám nejaké drobnosti typu ako urobiť timelapse pomocou OpenCV, hranie sa s blenderom, gimpom, gmic a podobné ...
Čo sa týka financií aktuálne máme VPS zdarma (vďaka združeniu vpsFree.cz), na doménu niekde naškrabeme, odmeny pre autorov zatiaľ nemáme poriešené, ale je zopár ľudí ochotných niečo napísať aj pre dobrý pocit.
To som programoval, ale nenasadil. IRC má napr. komunitný portál linuxon.sk a posledný mesiac vo fóre prakticky žiadna aktivita. Bojím sa, že by to mohlo dopadnúť tak, že problémy sa budú riešiť len na chate. Takto keď sa problémy riešia vo fóre je možnosť, že si riešenie v budúcnosti nájde niekto kto bude mať rovnaký problém.
Systém notifikácií mám, nemal by byť problém ho integrovať s websocketmi, ale treba to dotiahnúť ... Holt je to portál zbúchaný dokopy za 2 týždne spolu s učením sa djanga, dúfam, že zase cez dovolenku budem mať čas pracovať na nových funkciách.
Bojím sa, že by to mohlo dopadnúť tak, že problémy sa budú riešiť len na chate. Takto keď sa problémy riešia vo fóre je možnosť, že si riešenie v budúcnosti nájde niekto kto bude mať rovnaký problém.Tohle by šlo vyřešit i integrací logů z MUC + u vyhledávání udělat volby kde hledat. Ono každý komunikační kanál má svoje plusy i mínusy. Na realtime chatu se budou řešit spíš věci kde není nutný žádný velký rozbor situace.. ..na fóru se budou řešit situace kde je nutný rozbor a názor vícero lidí.:) Spojení RT chatu a fóra funguje například na metallum.cz ikdyž teda ten chat je jen ajax bastl do PHPbb.. Rozhodně to je ale na Tobě. Já napsal jen to co mi dneska chybí na těch portálech. Vycházel jsem z toho že hodně takových portálů nabízí jabber.. ..ale nikoho nenapadlo to hlouběji zaintegorvat do systému:)
Keď je tu už otvorená táto téma ... premýšľal som nad takouto integráciou dlhšie. Chcelo by to buď pekný framework na vytvorenie xmpp servera, alebo modulárny xmpp server. V tejto oblasti to ešte nemám poriadne preskúmané ...
V podstate princíp ktorý ma napadol je pomerne jednoduchý ... pre každý objekt v databáze by bola vytvorená virtuálna MUC miestnosť. Virtuálna pretože server by sa na existenciu MUC dotazoval priamo databázy, rovnako v databáze by boli všetky objekty ako logy a pod. Pristupovať by sa k tomu dalo buď cez webové rozhranie, alebo cez štandardného jabber klienta. Bez rýpania sa do XMPP by sme však museli zabudnúť na vlákna (alebo zobrazovať log mimo diskusie ako samostatnú položku na stránke). Škoda, že sa nepresadil google wave kde by sa dala stromová štruktúra ako-tak reprezentovať.
No ja som začínal s linuxos minimálne okolo roku 2006 (možno aj skôr) ako programátor. Vtedy to mal pod palcom Ondrej Hučko a ja som nebol prakticky nič okrem programátora. Aj k tomu programovaniu som sa dostal len tak nejako náhodne ... vtedy to prepisoval Tomáš Srnka, mňa sa niečo spýtal a ja som skritizoval jeho kód, že je to celé zle a že by som to urobil lepšie. Tak som aj urobil
.
Potom som išiel na vysokú školu, popri tom nejaká práca, času moc nebolo, ale s portálom nebolo veľa roboty. Okolo roku 2011 sa Ondrej Hučko niekde úplne stratil s nedoriešenými záležitosťami. V tej dobe nebol nikto, kto by sa toho chytil, všetci ostatní mali už buď veľa roboty, alebo rodinu a veľa roboty ...
Kedysi dávno som ťahal portál z technických problémov, dnes ho ťahám z technických problémov znovu. Ja projekty len tak neopúšťam. Dúfam, že ostatní stáli členovia sú na tom podobne a nebudem musieť o nedlho všetko ťahať sám ...
Myslím, že abclinuxu je na trolling vhodnejšie ;) Pri väčšej návštevnosti je väčšia pravdepodobnosť, že sa nejaký blbec nájde a nakŕmi trolla. Inak komentáre bez registrácie s jednoduchým antispamom sú samozrejmosťou, bez toho by som ani linuxový portál nespúšťal. Povinná registrácia zabije minimálne 50% aktivity.
Heh mňa tu v práci presviedčajú že zober reklamu od microsoftu ako root.cz ;) V každom prípade súčasný stav síce s nulovým príjmom, ale úplne bez reklamy sa mi celkom páči. Dodáva to portálu taký ... iný pocit ako z ostatných webov.
Tiskni
Sdílej: