Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Do kernelu to nepatrí, oprava by mala ísť do BIOSu.
Ešte aby odpoveď nebola taká strohá.
Dostupný rozah frekvencie PWM je od jednotiek Hz až po desiatky kHz. Pri nízkych frekvenciách sa prejavuje blikanie. Od 1kHz u niektorých modelov počuť pískanie (to mimochodom u mojej T420 počuť aj keď je hibernovaná a vydáva ju zdroj ktorý napája blbú blikajúcu LED). PWM podsvietenie tu na 2kHz nepočujem. Frekvencia sa dá nastaviť vysoko nad 20kHz.
Možnosti nastavenia PWM sú u všetkých modelov s rovnakou integrovanou grafikou rovnaké. Kernel nemá ako zistiť typ zdroja, ktorý napája LED. Frekvenčný rozsah zdroja môže byť výrazne obmedzený, pri niektorých frekvenciách môže vydávať zvuk, pri vysokých frekvenciách nemusí fungovať vôbec, alebo sa môže jeho životnosť výrazne znížiť. Neexistuje žiadna univerzálna frekvencia, pri ktorej je blikanie minimálne, ale neprejavia sa žiadne vedľajšie efekty. Kernel môže maximálne tak poskytnúť rozhranie cez ktoré by sa dala nastaviť frekvencia PWM, ale zápis zlej hodnoty do registra môže fyzicky zničiť hardvér.
Súčasný stav kedy frekvenciu určuje výrobca pretože výrobca by mal vedieť ako sa zdroj správa je správny. Kernel nemení hodnotu, ktorú nastavil BIOS.
Gentooisti si samozrejme môžu umiestniť patch do príslušného adresára aby sa im pri inštalácii automaticky opatchoval kernel.Funguje tohle prosimte na gentoo i s jinymi balicky?
S tou kompiláciou to až tak horúce nie je. Ja som nedávno robil čistú inštaláciu na môj "nový" thinkpad t420 (5-ročný bazárový) a bola hotová za pár hodín (asi 4-6 ak si dobre spomínam) vrátane desktopu. Priebežná údržba je tak 5 minút týždenne. Momentálne tu mám starý dvojjadrový Core i5, dá sa upgradovať na novšiu generáciu i7 (štvorjadrový).
total offtipic ale strasne mi to nici nervy:)
http://jazykovaporadna.sme.sk/q/2212/
D.
Poznám, stačí mať biely text na čiernom pozadí. Ešte pri frekvencii 1000Hz vidím pri čítaní obraz rozsekaný na PWM intervaly. Blikanie samozrejme od tých 60Hz (80 v periférnom videní) nevnímam, ale pri pohybe očí to vadí tak isto ako mi vadia DLP projektory.
pokud okem poznas rozdil mezi 200 a 2000 Hz, jsi asi superman...Oko vidí podstatně větší frekvence v periferní části, než se běžně uvažuje pro část, na kterou ostříš. Já takhle běžně vidím blikat zářivky na 60Hz, kdysi jsme to zkoušeli i s displejem kalkulačky. 200Hz už se mi teda zdá taky hodně, ale nevylučoval bych to. Nemůže to být aliasing?
Tiskni
Sdílej: