Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.
Nedávno zveřejnil výsledky své disertační práce na téma "překlad bytekódů mezi virtuálními stroji". Zveřejněný překladač umí přeložit něco přes 92% instrukcí (197 z 213) .NET CLI bytekódu do bytekód Parrotu. Kromě toho umí překládat spoustu dalších věcí např. lokální proměnné, volání a prědávání parametrů, pole, vyjímky, třídy, dědičnosti a další. Při spuštění na Mono implementaci knihoven .NETu úspěšně přeloží asi 77% (4548 z 5881) tříd.
Protože .NET není moje parketa, tak spíše vítám Jonathanovu druhou schopnost. Tou je vytváření hezkých a chytrých slidů pro své přednášky o Perlu 6 a Parrotu. Předpokládám, že samotné přednášky budou také na úrovní, ale zatím jsem neměl tu čest přesvědčit se o tom. Odkazy na některé slidy s krátkým popisem jsou zde:
Understanding Roles, Constraints And Classes, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- O rolích, omezeních a třídách v Perlu 6. Minimálně doporučuji ukázku kódu, strany 55 až 60.
Formal Theory, Informally, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- Formální teorie, neformálně. Tak trochu o všem a dokonce i trochu formálně. O gramatikách a pravidlech (rules) v Perlu 6, parsování, AST, typech, typových systémech a tak různě.
Inside Virtual Machines, 26.11.2006, Scarborough Linux User Group
- Uvnitř virtuálních strojů. O virtuálních strojích, o virtuálních strojích na bázi registrů (register based VM) a tedy tak trochu o Parrotu.
Translating .Net Libraries To Parrot, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- O překladu z .NET bytekódu do Parrot bytekódu.
Sorry, you’re not my type, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- Nejsí můj typ. Perl 6 a jeho hybridní (nepovinný) typový systém. S vysvětlením terminologie.
Parrot: VM design gone crackers?, 10.3.2006
Parrot: What, where and why?, London Perl Workshop 2005, 26.11.2005
- Dvě nejstarší přednášky o Parrotu. První je o vnitřnostech a druhé o problémech a zvolených řešeních virtuálního stroje.
Všechny přednášky jsou samosebou v angličtině. Snad je někdo ocení. Perlu 6, Parrotu, Jonathanovi a samostudiu zdar.
Tiskni
Sdílej: