Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.
Nedávno zveřejnil výsledky své disertační práce na téma "překlad bytekódů mezi virtuálními stroji". Zveřejněný překladač umí přeložit něco přes 92% instrukcí (197 z 213) .NET CLI bytekódu do bytekód Parrotu. Kromě toho umí překládat spoustu dalších věcí např. lokální proměnné, volání a prědávání parametrů, pole, vyjímky, třídy, dědičnosti a další. Při spuštění na Mono implementaci knihoven .NETu úspěšně přeloží asi 77% (4548 z 5881) tříd.
Protože .NET není moje parketa, tak spíše vítám Jonathanovu druhou schopnost. Tou je vytváření hezkých a chytrých slidů pro své přednášky o Perlu 6 a Parrotu. Předpokládám, že samotné přednášky budou také na úrovní, ale zatím jsem neměl tu čest přesvědčit se o tom. Odkazy na některé slidy s krátkým popisem jsou zde:
Understanding Roles, Constraints And Classes, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- O rolích, omezeních a třídách v Perlu 6. Minimálně doporučuji ukázku kódu, strany 55 až 60.
Formal Theory, Informally, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- Formální teorie, neformálně. Tak trochu o všem a dokonce i trochu formálně. O gramatikách a pravidlech (rules) v Perlu 6, parsování, AST, typech, typových systémech a tak různě.
Inside Virtual Machines, 26.11.2006, Scarborough Linux User Group
- Uvnitř virtuálních strojů. O virtuálních strojích, o virtuálních strojích na bázi registrů (register based VM) a tedy tak trochu o Parrotu.
Translating .Net Libraries To Parrot, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- O překladu z .NET bytekódu do Parrot bytekódu.
Sorry, you’re not my type, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- Nejsí můj typ. Perl 6 a jeho hybridní (nepovinný) typový systém. S vysvětlením terminologie.
Parrot: VM design gone crackers?, 10.3.2006
Parrot: What, where and why?, London Perl Workshop 2005, 26.11.2005
- Dvě nejstarší přednášky o Parrotu. První je o vnitřnostech a druhé o problémech a zvolených řešeních virtuálního stroje.
Všechny přednášky jsou samosebou v angličtině. Snad je někdo ocení. Perlu 6, Parrotu, Jonathanovi a samostudiu zdar.
Tiskni
Sdílej: