Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jedním z důvodů proč sleduji vše okolo projektů Perl 6 a Parrot je možnost poznat schopné programátory. Za jednoho z nich pokládám Jonathana Worthingtona.
Nedávno zveřejnil výsledky své disertační práce na téma "překlad bytekódů mezi virtuálními stroji". Zveřejněný překladač umí přeložit něco přes 92% instrukcí (197 z 213) .NET CLI bytekódu do bytekód Parrotu. Kromě toho umí překládat spoustu dalších věcí např. lokální proměnné, volání a prědávání parametrů, pole, vyjímky, třídy, dědičnosti a další. Při spuštění na Mono implementaci knihoven .NETu úspěšně přeloží asi 77% (4548 z 5881) tříd.
Protože .NET není moje parketa, tak spíše vítám Jonathanovu druhou schopnost. Tou je vytváření hezkých a chytrých slidů pro své přednášky o Perlu 6 a Parrotu. Předpokládám, že samotné přednášky budou také na úrovní, ale zatím jsem neměl tu čest přesvědčit se o tom. Odkazy na některé slidy s krátkým popisem jsou zde:
Understanding Roles, Constraints And Classes, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- O rolích, omezeních a třídách v Perlu 6. Minimálně doporučuji ukázku kódu, strany 55 až 60.
Formal Theory, Informally, 9.12.2006, London Perl Workshop 2006
- Formální teorie, neformálně. Tak trochu o všem a dokonce i trochu formálně. O gramatikách a pravidlech (rules) v Perlu 6, parsování, AST, typech, typových systémech a tak různě.
Inside Virtual Machines, 26.11.2006, Scarborough Linux User Group
- Uvnitř virtuálních strojů. O virtuálních strojích, o virtuálních strojích na bázi registrů (register based VM) a tedy tak trochu o Parrotu.
Translating .Net Libraries To Parrot, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- O překladu z .NET bytekódu do Parrot bytekódu.
Sorry, you’re not my type, 26.11.2006, YAPC::EU::2006
- Nejsí můj typ. Perl 6 a jeho hybridní (nepovinný) typový systém. S vysvětlením terminologie.
Parrot: VM design gone crackers?, 10.3.2006
Parrot: What, where and why?, London Perl Workshop 2005, 26.11.2005
- Dvě nejstarší přednášky o Parrotu. První je o vnitřnostech a druhé o problémech a zvolených řešeních virtuálního stroje.
Všechny přednášky jsou samosebou v angličtině. Snad je někdo ocení. Perlu 6, Parrotu, Jonathanovi a samostudiu zdar.
Tiskni
Sdílej: