Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »... Před několika lety zkrátka proběhla módní vlna zvaná, překopeme nekompatibilně programovací jazyky a přehnala se přes Perl (iniciátor té vlny), Python, Ruby. ...Generalizovat správně, to vyžaduje spoustu času, přemýšlení a práce ... možná se mýlím, ale pochybuji, že jste schopen dostatečně podrobně sledovat vývoj a historii tolika programovacích jazyků o kterých se v diskusích vyjadřujete. Já si občas troufám psát jen o Perlu, resp. Perlu 6. Snaha původního autora perlu a jeho hlavních programátorů o to, aby perl přežil a byl schopen konkurovat ostatním mladším dynamickým programovacím jazykům mi jako módní vlna nepřipadá. Připadá mi to jako správné zhodnocení situace roku 2000. Možná to v průběhu předchozích deseti let nebylo tak jednoznačné, ale nyní je situace taková, že Perl 5 a Perl 6 jsou dvě větve jazyka Perl a navzájem si pomáhají. Perl 6 je sice novější a co se týče propracovanosti, syntaxe a specifikace, tak i kvalitnější dynamický jazyk, ale neexistuje zatím úplná, rychlá a kvalitní implementace ani dostatečné množství rozšíření/knihoven. Perl 5 spolu s CPANem jsou pro mě zatím (a je možné, že i několik dalších let budou) správnou volbou dynamického jazyka pro produkční použití. Někdy později, až to omezené zdroje dovolí se nadvlády ujme Perl 6. Larry Wall s úsměvěm tvrdí, že verze před Perlem 6 jsou jen prototypy na cestě k Perlu pro příštích dvacet let. Perl 7 neplánuje.
... za to může Perl sám, že nastoupil do této vlny a tím zastavil rozšiřování Perlu ...Normálně na takové příspěvky nereaguji, ale je konec roku a hladina alkoholu mi umožňuje udělat výjimku. Myslím si, že svůj čas na tomto světě využijete lépe, když se zapojíte do nějakého open source projektu trochu prakticky. Mlácení prázdné slámy na bezvýznamných diskusích sice možná občas posílí vaše ego, ale žijeme v zajímavé době a existují mnohem lepší možnosti jak trávit volný čas. Přijdete na to, že open source projekty jsou závislé na konkrétních lidech, jejich schopnostech, motivaci, volném času, samozřejmě penězích a také na konstalaci hvězd (náhodě). Prostě pomalá evoluce se vším všudy. Teď zpět k věci. Perl rozhodně, za nic sám nemůže. Za vše vždy mohou konkrétní lidé, kteří během jeho vývoje od Perlu 1 až k Perlu 6 za ním stáli a stojí. Asi se na mně nebudete zlobit, že jejich názory pro mně mají větší váhu než ty vaše. Je to dáno tím, že znám jejich schopnosti a vidím jejich stovky hodin práce, které do podle vás "módní vlny, která jen škodí" dávají. IT obor je mladý a neustále prochází bouřlivými změnami. Hardware, operační systémy, knihovny, metodiky, nástroje, programovací jazyky i vaše programy se musí vyvíjet a držet krok s dobou. Stavět na IT řešeních, které slibují stoprocentní kompatibilitu po desítky let bych rozhodně nechtěl. Možná za padesát let, až se IT odvětví trochu stabilizuje. Dynamické programovací jazyky stojí (v kategorii masově používaných technik programování) nejvýše co se týče počtu instrukcí na řádek kódu a zatím neexistují nástroje jak zpětnou kompatibilitu zaručit. Pokud se to povede, tak Perl 6 bude mít i v této oblasti navrch. U každé knihovny můžete specifikovat verzi, které se má použít. Více verzí stejné knihovny bude moci existovat vedle sebe. Také bude možné říci, která verze gramatiky jazyka se má použít pro daný kus kódu. Tím by měla být zajištěna zpětná kompatibilita samotného jazyka. Sleduji vývoj Perlu 6 a Parrotu docela podrobně a také souhlasím se zastánci modernizace Perlu 5 na úkor zpětné kompatibility, tam kde je to nutné. Mám tedy téměř opačný názor na věc než Vy.
Tiskni
Sdílej:
Dnes už je Perl na okraji zájmu ...To si nemyslím. Několik odkazů je na perl6.cz : Perl mýty.
... jazyky, které ruší zpětnou kompatibilitu jdou rozšířením dolůOno to samozřejmě není černá nebo bílá. U Perlu jsou tyto diskuse celkem aktuální, viz. např. What does "Stable" Mean?, What is "Support" Anyway?, Perl Long Term Support and "The GreyPAN". Díky za pochvalu. Máte pravdu. Za třeba 10 let se sejdeme někde u piva a zasmějeme se tomu jak to nakonec celé dopadlo.
Stavět na IT řešeních, které slibují stoprocentní kompatibilitu po desítky let bych rozhodně nechtěl.Ono jich až na IBM zSeries, kde to mají dobře zmáknuté, taky moc není
za to může Perl sám, že nastoupil do této vlny a tím zastavil rozšiřování Perluimho tento predpoklad je uplne chybny... perl jako takovy neztraci podil, protoze by vznikla jeho nekompatibilni verze. (vzdyt do nedavna vtipy o vydani perlu 6, patrily do stejne kategorie jako vtipy o vydani Hurd 1.0) problem byl, ze ho z vysluni vytlacily jazyky typu PHP, Python a pozdeji Ruby... protoze mely uzivelsky privetivejsi syntaxi a knihovny a byly snazsi na nauceni... (hlavne pro zacinajici a mene zkusene programatory) navic, hezkym prikladem, ze zavedeni nekompatibilnich zmen do jazyka nema zadny vliv na jeho popularitu, je PHP, kde je s kazdou verzi neco dokonale prekopane, a i presto je to stale popularni programovaci jazyk