Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... Před několika lety zkrátka proběhla módní vlna zvaná, překopeme nekompatibilně programovací jazyky a přehnala se přes Perl (iniciátor té vlny), Python, Ruby. ...Generalizovat správně, to vyžaduje spoustu času, přemýšlení a práce ... možná se mýlím, ale pochybuji, že jste schopen dostatečně podrobně sledovat vývoj a historii tolika programovacích jazyků o kterých se v diskusích vyjadřujete. Já si občas troufám psát jen o Perlu, resp. Perlu 6. Snaha původního autora perlu a jeho hlavních programátorů o to, aby perl přežil a byl schopen konkurovat ostatním mladším dynamickým programovacím jazykům mi jako módní vlna nepřipadá. Připadá mi to jako správné zhodnocení situace roku 2000. Možná to v průběhu předchozích deseti let nebylo tak jednoznačné, ale nyní je situace taková, že Perl 5 a Perl 6 jsou dvě větve jazyka Perl a navzájem si pomáhají. Perl 6 je sice novější a co se týče propracovanosti, syntaxe a specifikace, tak i kvalitnější dynamický jazyk, ale neexistuje zatím úplná, rychlá a kvalitní implementace ani dostatečné množství rozšíření/knihoven. Perl 5 spolu s CPANem jsou pro mě zatím (a je možné, že i několik dalších let budou) správnou volbou dynamického jazyka pro produkční použití. Někdy později, až to omezené zdroje dovolí se nadvlády ujme Perl 6. Larry Wall s úsměvěm tvrdí, že verze před Perlem 6 jsou jen prototypy na cestě k Perlu pro příštích dvacet let. Perl 7 neplánuje.
... za to může Perl sám, že nastoupil do této vlny a tím zastavil rozšiřování Perlu ...Normálně na takové příspěvky nereaguji, ale je konec roku a hladina alkoholu mi umožňuje udělat výjimku. Myslím si, že svůj čas na tomto světě využijete lépe, když se zapojíte do nějakého open source projektu trochu prakticky. Mlácení prázdné slámy na bezvýznamných diskusích sice možná občas posílí vaše ego, ale žijeme v zajímavé době a existují mnohem lepší možnosti jak trávit volný čas. Přijdete na to, že open source projekty jsou závislé na konkrétních lidech, jejich schopnostech, motivaci, volném času, samozřejmě penězích a také na konstalaci hvězd (náhodě). Prostě pomalá evoluce se vším všudy. Teď zpět k věci. Perl rozhodně, za nic sám nemůže. Za vše vždy mohou konkrétní lidé, kteří během jeho vývoje od Perlu 1 až k Perlu 6 za ním stáli a stojí. Asi se na mně nebudete zlobit, že jejich názory pro mně mají větší váhu než ty vaše. Je to dáno tím, že znám jejich schopnosti a vidím jejich stovky hodin práce, které do podle vás "módní vlny, která jen škodí" dávají. IT obor je mladý a neustále prochází bouřlivými změnami. Hardware, operační systémy, knihovny, metodiky, nástroje, programovací jazyky i vaše programy se musí vyvíjet a držet krok s dobou. Stavět na IT řešeních, které slibují stoprocentní kompatibilitu po desítky let bych rozhodně nechtěl. Možná za padesát let, až se IT odvětví trochu stabilizuje. Dynamické programovací jazyky stojí (v kategorii masově používaných technik programování) nejvýše co se týče počtu instrukcí na řádek kódu a zatím neexistují nástroje jak zpětnou kompatibilitu zaručit. Pokud se to povede, tak Perl 6 bude mít i v této oblasti navrch. U každé knihovny můžete specifikovat verzi, které se má použít. Více verzí stejné knihovny bude moci existovat vedle sebe. Také bude možné říci, která verze gramatiky jazyka se má použít pro daný kus kódu. Tím by měla být zajištěna zpětná kompatibilita samotného jazyka. Sleduji vývoj Perlu 6 a Parrotu docela podrobně a také souhlasím se zastánci modernizace Perlu 5 na úkor zpětné kompatibility, tam kde je to nutné. Mám tedy téměř opačný názor na věc než Vy.
Tiskni
Sdílej:
Dnes už je Perl na okraji zájmu ...To si nemyslím. Několik odkazů je na perl6.cz : Perl mýty.
... jazyky, které ruší zpětnou kompatibilitu jdou rozšířením dolůOno to samozřejmě není černá nebo bílá. U Perlu jsou tyto diskuse celkem aktuální, viz. např. What does "Stable" Mean?, What is "Support" Anyway?, Perl Long Term Support and "The GreyPAN". Díky za pochvalu. Máte pravdu. Za třeba 10 let se sejdeme někde u piva a zasmějeme se tomu jak to nakonec celé dopadlo.
Stavět na IT řešeních, které slibují stoprocentní kompatibilitu po desítky let bych rozhodně nechtěl.Ono jich až na IBM zSeries, kde to mají dobře zmáknuté, taky moc není
za to může Perl sám, že nastoupil do této vlny a tím zastavil rozšiřování Perluimho tento predpoklad je uplne chybny... perl jako takovy neztraci podil, protoze by vznikla jeho nekompatibilni verze. (vzdyt do nedavna vtipy o vydani perlu 6, patrily do stejne kategorie jako vtipy o vydani Hurd 1.0) problem byl, ze ho z vysluni vytlacily jazyky typu PHP, Python a pozdeji Ruby... protoze mely uzivelsky privetivejsi syntaxi a knihovny a byly snazsi na nauceni... (hlavne pro zacinajici a mene zkusene programatory) navic, hezkym prikladem, ze zavedeni nekompatibilnich zmen do jazyka nema zadny vliv na jeho popularitu, je PHP, kde je s kazdou verzi neco dokonale prekopane, a i presto je to stale popularni programovaci jazyk