Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Už od od malička jsem se zabýval veřejnou dopravou a byl jsem fascinován jízdními řády. Jako programátor bych moc rád rozličná data z této oblasti zpracovával. Je zde ale problém: Data buď nejsou vůbec zveřejněná, nebo alespoň ne v rozumně zpracovatelné podobě. Jako asi mnozí už roky spílám firmě CHAPS za jejich monopolní chování. Co tak situaci vyřešit softwarově?
JrUtil je knihovna a utilita pro příkazový řádek, která má za úkol získávat a sjednocovat dopravní data, jako např. jízdní řády, zpoždění nebo polohy spojů. Zatím umí převádět většinu formátu JDF (ve kterém jsou zveřejňovány mnohé jízdní řády na CIS JŘ FTP) do GTFS (standardu původně od Googlu). V plánu mám převod jízdních řádů drážní dopravy (také z CIS JŘ), čtení formátu pro Windowsí IDOS a scrapování poloh a výluk (např. z SŽDC GRAPP).
Zdrojový kód v F# pod GPLv3 je na GitLabu. Už teď je JrUtil na něco použitelný, hlavně jej ale představuji teď, protože se chci ujistit v tom, že to nezajímá jen mě a získat tím další motivaci do vývoje :)
Bohužel jsem nenašel lepší (nic proti, jen JrUtil není zas tak moc Linux) místo na zveřejnění než AbcLinuxu. Pokud byste někdo věděl o existující komunitě, která by se tvorbou a využíváním dopravního software a dat zabývala, tak ji prosím zmiňte v komentářích. Pokusil jsem se také o vytvoření vlastního fóra, pro případ, že by mi někdo chtěl třeba nabídnout nový zdroj dat (jsem optimista) mimo tento blogpost.
Tiskni
Sdílej:
Zatím se to povedlo komunitě v BrněTy krávo, nemám slov. To je čí dílo?
Jezdit po soukromych silnicich mohu tezko, jelikoz v nasem eurosocialistickem state se nenachazeji.Samozřejmě že soukromé silnice existují, většinou jako přístupové k různým objektům a uvnitř areálů. U nás ale i do nedávna spojovala dvě vesnice, ale už je koupil kraj do svého vlastnictví, protože majitel ji nechtěl udržovat v zimě.
U tech dalnic si zapocitej jeste spotrebni a silnicni dan, dph z benzinu a nafty, dph ze spotrebni dane dokonce, kdyz sam si prisel jen na myto.Náklady na silniční infrastrukturu jsou vyšší než všechny tyto daně dohromady.