Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kašle to na ně.
cut -c2 <<<x"$1"
?
-
.
Hledají se přepínače pro grep (tj. znaky co začínají na -). V bash man stránce se <<< jmenuje "here string". Proč se před to dává xko? Zatím nevím, někdo to navrhl v komentáři (viz. zdroj), že prý to řeší problem s mezerami uvnitř názvů souborů, zatím sem nepřišel na to proč. :|
prý to řeší problem s mezerami uvnitř názvů souborů
To by mě zajímalo kde jsi to vyčetl, v diskuzi to vysvětlili jasně:
2. A small bug: if you pass a -e or -n as grep options, then the echo in the test of the first while loop thinks that it's an option for itself, for example echo -e outputs just a blank line.
Tj. pokud $1 bude obsahovat volby, které jsou dostupné i v echo
, tak si je vezme za své právě echo
. Příklad:
$ option="-n" $ echo $option $ echo x$option x-n
Pro udržení kontextu, bavíme se o:
while [ `echo x$1 | cut -c2` == "-" ]; do
U následujícího provedení má x
jiný význam, pokud by $1
byl prázdný řetězec vypsal by skript chybové hlášení [: ==: unary operator expected
, protože na levé straně porovnání by nebylo nic:
while [[ $(cut -c2 <<<x"$1") == "-" ]]; do
Ale když použijeme uvozovky, tak se můžeme zbavit x
i tady (dávat do uvozovek i $1
je zbytečné):
while [ "$(cut -c2 <<<$1)" == "-" ]; do
Nebo to rovnou můžeme napsat bez zbytečného cut
:
while [ ${1:0:1} == "-" ]; do
Oh. Upraveno. Omlouvám se. Přiznám se, že jsem ty komentáře jenom zhruba prolít.
if [[ $# -gt 1 ]]; then GREP_OPTIONS="-H $GREP_OPTIONS" fi... na ...
[ $# -gt 1 ] && REP_OPTIONS="-H $GREP_OPTIONS"No a ten posledný cyklus čo ide po súboroch neberie názvy s medzerami. Asi by bolo lepšie použiť:
ls ... | while read FILE; do
Tiskni
Sdílej: