Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Kašle to na ně.
cut -c2 <<<x"$1"
?
-
.
Hledají se přepínače pro grep (tj. znaky co začínají na -). V bash man stránce se <<< jmenuje "here string". Proč se před to dává xko? Zatím nevím, někdo to navrhl v komentáři (viz. zdroj), že prý to řeší problem s mezerami uvnitř názvů souborů, zatím sem nepřišel na to proč. :|
prý to řeší problem s mezerami uvnitř názvů souborů
To by mě zajímalo kde jsi to vyčetl, v diskuzi to vysvětlili jasně:
2. A small bug: if you pass a -e or -n as grep options, then the echo in the test of the first while loop thinks that it's an option for itself, for example echo -e outputs just a blank line.
Tj. pokud $1 bude obsahovat volby, které jsou dostupné i v echo
, tak si je vezme za své právě echo
. Příklad:
$ option="-n" $ echo $option $ echo x$option x-n
Pro udržení kontextu, bavíme se o:
while [ `echo x$1 | cut -c2` == "-" ]; do
U následujícího provedení má x
jiný význam, pokud by $1
byl prázdný řetězec vypsal by skript chybové hlášení [: ==: unary operator expected
, protože na levé straně porovnání by nebylo nic:
while [[ $(cut -c2 <<<x"$1") == "-" ]]; do
Ale když použijeme uvozovky, tak se můžeme zbavit x
i tady (dávat do uvozovek i $1
je zbytečné):
while [ "$(cut -c2 <<<$1)" == "-" ]; do
Nebo to rovnou můžeme napsat bez zbytečného cut
:
while [ ${1:0:1} == "-" ]; do
Oh. Upraveno. Omlouvám se. Přiznám se, že jsem ty komentáře jenom zhruba prolít.
if [[ $# -gt 1 ]]; then GREP_OPTIONS="-H $GREP_OPTIONS" fi... na ...
[ $# -gt 1 ] && REP_OPTIONS="-H $GREP_OPTIONS"No a ten posledný cyklus čo ide po súboroch neberie názvy s medzerami. Asi by bolo lepšie použiť:
ls ... | while read FILE; do
Tiskni
Sdílej: