Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Na webu jsou desítky návodů k programům od Adobe. Já osobně ale dávám přednost Inkscape a proto jsem jeden návod přepsal. Varování: obsahuje dost obrázků.
Na začátek nachystáme dva obdélníky, jeden bude tvořit tělo plechovky, druhý, menší, bude zůžení na horní straně. Pod obdélníky přidejte stejně širokou elipsu.
Nejmenší obdélník převeďte na křivku (Ctrl+Shift+c, menu Křivka) a horní uzly přesuňte směrem ke středu. Dobře se to dá udělat šipkama.
Teď to všechno dejte k sobě, spodní elipsa bude z půlky schovaná za velký obdélník, nahoře mezi obdélníky nebude mezera. Můžete to sjednotit (Ctrl++, menu Křivka).
Teď uděláme horní okraj plechovky. Vytvořte nízký obdélník, který bude trochu širší než horní strana plechovky. Duplikujte ho a kopii zaoblete rohy. Pak kopie přesuňte na sebe a sjednoťte tak, aby vznikl obdélník se zaoblenými horními rohy. Vyberte uzly na horní straně a přidejte mezi ně další tlačítkem na liště. Nový uzel se vloží přesně doprostřed. Totéž udělejte se spodní stranou. Vyberte nové uzly a posuňte je kousek nahoru. Uzly na obrázku označené tečkou udělejte symetrické. Táhla prostředních uzlů vytáhněte kousek do stran. Výsledná tvar posaďte na vršek plechovky.
Teď ten rámeček duplikujte, svisle překlopte, posunťe kousek dolů a pošlete pod ostatní objekty.
Nejvyšší čas vytvořit dno. Udělejte elipsu širokou stejně jako plechovka. Převeďte ji na křivku, její spodní uzel posuňte kousek nahoru a zarovnejte ji na spodní straně plechovky. Potom udělejte další elipsu, trošku užší. Tu už nemusíte deformovat, stačí ji posunout.
Základ plechovky je hotový, teď přidáme etiketu. Já použiju velice jednoduchý motiv hvězdy jako podkladu pod text a čáry jako dekorace. Mřížka vznikne takhle: nejdřív nakreslíte jednu šikmou rovnou čáru. Nástrojem na úpravu cest (F2) ji trošku zakřivíte. Potom ji posunete kus dolů a použijete efekt Vygenerovat z křivky > Interpolace. Výsledek potom duplikujte a vodorovně překlopte. Protože čáry přesahují přes okraj plechovky, bude to chtít trochu práce. Označte obě skupiny čar, rozeskupte je (Ctrl+Shift+g), převeďte obrys na křivku (Ctrl+Alt+c, menu Křivka) a seskupte. Duplikujte obrys plechovky a vyberte ho zároveň se skupinou čar. Teď už stačí jenom použít menu Objekt > Ořez > Nastavit.
Přidejte nějaký text. Text u spodní strany plechovky umístěte na velmi jemný oblouk. Křivku potom nesmíte smazat, takže jí jenom zrušte výplňn i obrys.
Dost bylo ploch, je čas přidat odlesky. Nachystejte si čtyři obdélníky, převete je na křivky a upravte tak, aby nepřečnívaly přes okraj a nahoře i dole pěkně pasovaly k okrajům. Nakonec jim nastavte gradient. Vlevo z bílé do průhledné, vpravo z průhledné přes bílou do průhledné.
Štítek pod nápisem by si taky zasloužil trochu odlesků. Tady to spraví jeden gradient s pěti zarážkami. LIché jsou tmavé, sudé světlé.
Rámečku nahoře nastavte taky gradient, vpravo trošku tmavší barvu. Nakreslete přes něj dva čtyřúhelníky, dejte jim radiální gradient – uprostřed černá, na okrajích průhledná. Vytáhněte jedno táhlo hodně nahoru a druhé zhruba k okraji. Nastavte průhlednost.
Kvůli stínům na spodu plechovky nakreslete čtyři tvary. Na spodní straně by měly odpovídat okraji dna, nahoře je to jedno. Dejte jim gradient z černé do průhledné (kromě toho v pravo nahoře, tam to bude z průhledné do průhledné přes černou). Nastavte průhlednost a stíny jsou hotové. Pokud jste ten vrchní okraj neudělali přesný, tak ještě musíte upravit pořadí prvků a stíny poslat kapánek dozadu.
Poslední detaily: na pozadí dejte tmavý obdélník se světlejším středem. Záře okolo plechovky by taky neškodila. Vyberte všechny tvary, které tvoří obrys plechovky, duplikujte je a sjednoťte. Použijte Dynamické rozšíření (Ctrl+j, menu Křivka) a trošku obrys zvětšte. Nastevte mu bílou barvu, průhlednost a rozostření. Nakonec ho jenom pošlete dozadu, těsně nad pozadí.
A to je tak asi všechno.
Tiskni
Sdílej:
Obal pěkný, takže teď už jen nějaký originální nápoj vyráběný pod svobodnou licencí...
Psal jsem originální nápoj, třeba energeťák, co probudí i mrtvého či ajťákovi dodá sociální empatii (nebo tak něco).
no nevyzera to moc realisticky; lepsie by to bolo robit v Blenderi
Asi neznáte tenhle web - http://screencasters.heathenx.org/ - video návody jsou dokonalý a je jich hrozně moc.