Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
*** Encrypted with the Gaim-Encryption plugin : Msg:Sc8901cd2f3:R71f2fbf52b: LenMyslite si ze to rozlusknu - 1024 bit kluc ?
344:GuAcIkvQDZf9UlZVtG/f64CruXDT6/eoEh2Hl/k5O1ipahlPZ/hGWJ7wdQ4Lz8CabsIhhBoU
/6LzTZK1BiRU8KZaWORHQAR6UYbJoBZJAWuU67AhSsMjMsrFx4SkYcypvFGuOdsP/oM+wjEocVyWon/+Ejdm10GG07aG681YwONr4
/Rs0q/KDQbyDoydcnWpBrn1sH3G+KCuM3vkKh3Su33V26Klr6S7BQpE94kzmov47ymlFTp7uXCYkfouyKTJyI39Z9YBzY9LWBYk65PNF+450HV
A1QIC3IDVwRD4JBRJLbi4ATYtXG+hVM8cttMmf8qBBp5YImXXqruoQjLxrA==
Osobně bych v těchto souvislostech na šifrování moc nespoléhal. Co je bezpečné dnes, nemusí být bezpečné zítra.Pravda. Co když si ale člověk nemůže dovolit neustále cestovat, aby řešil všechno IRL?
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy.ICQ jsem používal kdysi v minulosti. Od určité doby jsem přestal, protože to byl nechutný mess nejen na straně protokolu, ale i na straně klientů. V podstatě už ani neznám nikoho, kdo by to ještě používal. Po odchodu z ICQ jsem dlouho používal jabber "u někoho", většinou zrovna u toho, kdo mi dal shell na jeho VPS. Momentálně používám jabber u sebe. Když má člověk doménu (~200kč/rok) a VPS (~650kč/rok), tak to není problém.
GTalk je opravdový XMPP server - připojíte se jako klient přes XMPP a můžete komunikovat i s uživateli jiných XMPP serverů. Nic vám nebrání používat například i PGP šifrování s druhou stranou. U tak velké společnosti je to, zdá se, chválihodné. Nehledě však na to, že GTalk zemře ve prospěch Hangouts, neznám nikoho, kdo by dektopový GTalk používal a to malé okénko v GMailu si myslím, že je nevýrazné a službě chyběl pořádný marketing.No, to ani ne. Hodně dlouho jsem měl nasměrovanou doménu na google a fungovalo to. Potom to časem nějak zkurvili, že přestali chodit zprávy, už nevím jestli od lidí ke mě, nebo ode mě k nim. To byl taky impuls, proč jsem nakonec překonal lenost a rozběhal
ejabberd
.
a jen server jednosmerne posila zpravy do TCP spojeni a ihned je zapomina?Přesně takto základní protokol fungoval, v poslední době už jsem to nesledoval.
a uživatelé jim to hltají... podle mě je to akorát cesta do pekel, ale lidi jsou nepoučitelní :)
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy.Používám XMPP u někoho (s OTR a PGP), IRC a SIP u Odorika (hlavně do PSTN). A bohužel jednou za dlouho i Skype, ve virtuálu.
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy
Pouzivam vlastní XMPP server a nemaje FB tak s pro par zoufalcu drzim ICQ a Skype přes transporty na vlastním serveru. Od GTalku jsem se odprosti, doufam.
Skype je další uzavřená služba, která je rozšířená a umožňuje bezstarostné audio i video hovory.
Odposlouchávané telefonní hovory + software pocházející od Microsoftu… tohle za bezstarostné nepovažuji.
Přesto, že s Google účtem máte tedy i XMPP a teoreticky je tam opět každý, prakticky tam nikdo není.
Nějak jsem si nevšiml. Přes XMPP si píšu s hodně lidmi, část je u Googlu1 a část na vlastních nebo nezávislých serverech. Kromě toho mám tři svoje Jabber servery, takže infrastruktura je dostatečná
Skypu budu muset prominout uzavřenost a ztrátu soukromí, protože jiné řešení není
Mám tu GSM mobil, pak mám v mobilu SIP aplikaci a pak mám dva HW SIP telefony. Všechno to funguje, je to standardní a propojené do globální sítě – můžu vytočit jakékoli číslo na Zemi a dovolám se. Z těch SIP telefonů dokonce za pár šupů nebo úplně zadarmo (většina poskytovatelů v ČR má propojené sítě a volá se mezi nimi zadarmo, stejně tak na hodně škol se dá volat zadarmo). Nestandardní, uzavřený a spywarem prolezlý odpad jménem Skype nepotřebuji.
[1] navzdory katastrofickým zvěstem o odpojení to stále ještě funguje
jak jste nahradil kalendar a kontakty, zajima me strana serveru a klient (android telefon, pripadne mail klient thunderbind na pc)Kalendář: funguje calendarserver nebo davical jako server a Android to má builtin, do Thunderbirdu Lightning.
Přece ale nebudu dávat SSH účty jen kvůli tomu, aby mi mohli napsat přes talk. A jak mají vědět, na kterém stroji zrovna jsem a jestli vůbec jsem někde online? Tohle právě řeší ten XMPP.
Nic proti klasickým unixovým nástrojům, ale tohle mělo IMHO smysl v dobách, kdy moc počítačů nebylo, v organizaci byl jeden velký, na který se všichni připojovali, a byla velká šance, že je tam zastihneš.
Přece ale nebudu dávat SSH účty jen kvůli tomu, aby mi mohli napsat přes talk.Blizkym pratelum SSH ucty davam tak jako tak (zjednodusuje to treba sdileni souboru), u ostatnich lze pouzit variantu se spolecnym serverem.
A jak mají vědět, na kterém stroji zrovna jsem a jestli vůbec jsem někde online?Castecne to resi finger. I kdyz samozrejme, ultimativni reseni by bylo nahazovat talk session pomoci SIP.
Skype je další uzavřená služba, která je rozšířená a umožňuje bezstarostné audio i video hovory.Zjistil jsem, že někteří lidé dokonce používají Skype pro uskutečňování hovorů mezi více uživateli. Nevím od které verze tohle Skype podporuje, no nikdy jsem to nepochopil1. Především ne když Mumble je tu s náma pěknou řádku let. Od verze 1.2.4 teď nově podporuje (resp vynucuje) Opus, takže pokud mají všichni zúčastnění kvalitní mikrofóny, sluchátka, dobré nastavení (je potřeba zvýšit defaultní bitrate a snížit latence) a nesedí na opačných stranách zeměkoule, tak je to skoro jako kdyby seděli v jedné a té samé místnosti. Telefonií linka se tomu může stěží vyrovnat.
Zjistil jsem, že někteří lidé dokonce používají Skype pro uskutečňování hovorů mezi více uživateli.My na konference v práci používáme Google Hangouts a docela spokojenost.
Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje.Toliko preface blogu. Ale zrovna nastěhování u Googlu by mě nechávalo docela chladným.
Tiskni
Sdílej: