Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
[[:digit:]]*.png body.png header.png
tak mi je to asi smaže
V priloze je nejaky script ktery jsem nekdy nasel. Mozna tam najdes nejakou inspiraci, nevim
Jinak docela dobry ;)
pato@debian:/mnt/data/photo/test$ bash ./gallery_maker.bash -m /mnt/data/movie/Vicky_christina_and_barcelona/vicky_christina_barcelona.avi -d -x 5 -y 7 -s 8000 Maximalna hodnota pre cas prvej snimky je 2866 .
pato@debian:/mnt/data/photo/test$ mplayer -vo null -ao null -identify -frames 0 /mnt/data/movie/Vicky_christina_and_barcelona/vicky_christina_barcelona.avi | grep "ID_LENGTH" ID_LENGTH=5803.01Si si isty, ze to nebolo nieco ine? Dakujem mockrat za reakcie. :)
Tak, pokial to video malo menej nez 360 sekund plus sekunda pre kazdu snimku, tak sa to mohlo stat. Je to preto, ze v pripade nenastavenia casu, sa cas prvej snimky (START) nekontroluje.
Tiez som nepredpokladal, ze niekto bude chciet vytvorit galeriu k "celovecernemu filmu" o dlzke nieco cez 6 minut :) Alebo sa pletiem a je to uplne inak? Keby si pridal set -x do skriptu a do kazdej funkcie zvlast a presmeroval vystup do suboru a poslal, by mi velmi pomohlo.
Teda ak sa ti chce a mas cas. Vdaka za postrehy skutocne.
S relativnymi cestami to uz nema problem, ale malo. Kontrola, ci ide o video, je vyriesena tiez. Stacilo sa troska viac pozriet na file a jeho moznosti. Funguje to teda aj s flash, mkv, mp4 atd.
Co sa tyka toho problemu, ze to vypisuje verziu mplayr-u, tak to zial neviem. U mna nevypisuje a pokial to dalsi nepotvrdi/nevyvrati, tak to necham tak. Bo sam neviem, ako to u mna spravit, alebo za akych podmienok to vypisuje. Config k mplayer-u by mal byt totiz ignorovany pomocou -noconfig all.
Co sa tyka nacitavania suboru bez nutnosti zadavania -m, tak to este nie je. Ale bude aj to.
p.s.: Mozes pokracovat v pripomienkach, nech sa nenudim :D Ziadna frajerina, tak to nebolo myslene, len si mal este dalsie pripomienky, ktore si ale este nevyslovil. Tak by ma to zaujimalo. Vdaka.
p.s.2: Updatnuty kod v blogu.
A ... predsa musim kazdy den aj do prace
a odkud myslíš, že teď píšu ;)
Zdravim.
Takze je tu dalsia verzia. Podstatne je vyrazne skratenie casu potrebneho pre vytvorenie galerie a momentove naroky na mnozstvo miesta. Vid nizsie
porovnanie predchadzajucej verzie a poslednej v poradi ako boli spomenute:
pato@debian:~$ time gallery_maker.bash /mnt/data/movie/300/300.mp4
Vytvaram snimky .........................
Vytvaram galeriu ....
Vytvara sa konecna podoba galerie. Prosim cakajte ...
Velkost docasneho adresara: 97M
Galeria bola vytvorena a ulozena v /mnt/data/movie/300
real 0m39.967s
user 0m40.675s
sys 0m2.292s
pato@debian:~$ time bash ./gallery_maker.bash /mnt/data/movie/300/300.mp4
Vytvaram snimky .........................
Vytvaram galeriu ....
Vytvara sa konecna podoba galerie. Prosim cakajte ...
Velkost docasneho adresara: 5.8M
Galeria bola vytvorena a ulozena v /mnt/data/movie/300
real 0m14.792s
user 0m16.073s
sys 0m1.592s
Rozdiely su skutocne enormne ako je mozno vidiet.
Dalej je este upravena aj vizualna stranka galerie a informacna hodnota hlavicky.
p.s.: Keby sa tu dakto vyjadril, ci to ide bez chyby zatial, pripadne nieco navrhol, budem len rad a vdacny.
Zdravim, takze som tu opat. :)
Najnovsie pribudlo:
Tak a teraz, ci to tu este niekto vobec cita ...
Zdravim,
nova verzia opravuje nemoznost spustit skriptu bez zadania interpretera. Bol domrveny shebang zatulanym znakom navyse.
Zdravim. :)
Vo verzii k dnesnemu dnu bolo hlavne prepracovane parsovanie vstupnych udajov. Uz sa to konecne nedeje v 3 roznych funkciach, ale iba v jednej jedinej. Co mna tesi velmi, lebo to dava omnoho lepsi prehlad. To je zrejme aj vsetko. Tak zatim.
Tiskni
Sdílej: