Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ted vazne, delate i nejake testy?Tohle byl test (RouterOS). A vyšel negativně. Na NetworkManageru používám vlastní (převážně ruční) testy.
Oni povazuji svoji praci na podporu IPv6 za dokoncenou a na konci roku bali?To je hezké, že to balí v době, kdy jsou standardy stále ještě napsané tak, že je musím v NetworkManageru porušovat, aby třeba zrovna to DNS v RA fungovalo správě a nevypršelo dřív, než dostanu nové.
testoval jak si s IPv6 umi poradit SLES. Nebylo to zas tak spatne.To věřím, jednu dobu disponovali nějakou certifikací na IPv6. Certifikace jsou z obchodního hlediska důležité, ale je fajn alespoň dodatečně opravit i tu implementaci. Největší problém je s tou autokonfirací a tam mi pár lidí tvrdilo, že už to fungovalo. Tak jsem došel k závěru, že to bylo rozbito dodatečně. Ale během opravování jsem tento závěr přehodnotil a teď jsem přesvědčen o tom, že některé věci fungovat ani nemohly. A kromě formální funkčnosti je ještě dobré aby věci do sebe zapadaly. Momentálně třeba GLIBC není schopné správně resolvovat link-local IPv6 a za určitých okolností nezvládne ani IPv6 localhosta, případně dokonce IPv4 localhosta. Kernel se k IPv6 DNS staví tak, že to stačí přeposlat userspace. Taky špatně userspace potřebuje informace, ne pakety, ty si může démon vyzvednout jednoduše sám, a ty informace kernel okamžitě zahazuje a necachuje je po určenou dobu. Je toho víc, některé věci se dají jednoduše obejít, jiné složitěji, ale to obcházení je většina práce s IPv6 v NetworkManageru.
Jak je na tom *BSD? Tahi se specializuje na nej.libc vypadá dobře, mají patch pro Avahi, takže je to jediný systém, kde multicast DNS funguje na link-local IPv6, tedy skutečný zero configuration networking. U kernelu si nejsem úplně jistý, čekal bych, že BSD na tom bude o něco lépe, ale když se podívám na linuxovou implementaci třeba IPsecu, tak ta se mi vyloženě líbí. Ale, nevím o tom, že by BSDčkáři měli nějakého rozumného síťového démona. NetworkManager je možná chybový a neoblíbený (to první se teď hodně mění, a to druhé je problém důvěry a ta se nezískává ze dne na den), ale dokáže zajistit jak plnohodnotnou konfiguraci IPv6 od RA po DHCP, tak koordinaci dualstacku, tak koordinaci konfigurace více síťových rozhraní. Dokud nebudou mít něco na této úrovni (a pokud možno méně chybového, ale na tom taky pracujeme), nedá se mluvit o plnohodnotné klientské implementaci IPv6. Tady mám pocit, že byl Microsoft o něco málo napřed, nevím jak Apple.
To je hezké, že to balí v době, kdy jsou standardy stále ještě napsané tak, že je musím v NetworkManageru porušovat, aby třeba zrovna to DNS v RA fungovalo správě a nevypršelo dřív, než dostanu nové.
To jsem rád, že konečně přiznáváš, že IPv6 je zmršenej paskvil...
A co NAT na IPv6. Strasne dulezita vec.Zase tak důležitá věc to není, ve chvíli, kdy nejde autokonfigurace. Navíc není zatím úplně známo, jaké konfigurace NATu budou na IPv6 skutečně poptávané. Já zatím od mikrotiku nečekám zázraky, ale základní funkcionalitu domácího či malofiremního IPv6 routeru. Na druhou stranu už zvládá držet na IPv6 spoustu služeb a zvládá celkem funkci propojovacího a hraničního routeru. Od verze 5 umí IPv6 provoz omezovat.
A router to mít zapnuté prostě nesmí a nesmíCitation needed.
Dle mých zkušeností je to použitelné jen jako "infrastrukturní" router.Zajímavé. Mám za to, že přesně to jsem psal.
Tiskni
Sdílej: