Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ted vazne, delate i nejake testy?Tohle byl test (RouterOS). A vyšel negativně. Na NetworkManageru používám vlastní (převážně ruční) testy.
Oni povazuji svoji praci na podporu IPv6 za dokoncenou a na konci roku bali?To je hezké, že to balí v době, kdy jsou standardy stále ještě napsané tak, že je musím v NetworkManageru porušovat, aby třeba zrovna to DNS v RA fungovalo správě a nevypršelo dřív, než dostanu nové.
testoval jak si s IPv6 umi poradit SLES. Nebylo to zas tak spatne.To věřím, jednu dobu disponovali nějakou certifikací na IPv6. Certifikace jsou z obchodního hlediska důležité, ale je fajn alespoň dodatečně opravit i tu implementaci. Největší problém je s tou autokonfirací a tam mi pár lidí tvrdilo, že už to fungovalo. Tak jsem došel k závěru, že to bylo rozbito dodatečně. Ale během opravování jsem tento závěr přehodnotil a teď jsem přesvědčen o tom, že některé věci fungovat ani nemohly. A kromě formální funkčnosti je ještě dobré aby věci do sebe zapadaly. Momentálně třeba GLIBC není schopné správně resolvovat link-local IPv6 a za určitých okolností nezvládne ani IPv6 localhosta, případně dokonce IPv4 localhosta. Kernel se k IPv6 DNS staví tak, že to stačí přeposlat userspace. Taky špatně userspace potřebuje informace, ne pakety, ty si může démon vyzvednout jednoduše sám, a ty informace kernel okamžitě zahazuje a necachuje je po určenou dobu. Je toho víc, některé věci se dají jednoduše obejít, jiné složitěji, ale to obcházení je většina práce s IPv6 v NetworkManageru.
Jak je na tom *BSD? Tahi se specializuje na nej.libc vypadá dobře, mají patch pro Avahi, takže je to jediný systém, kde multicast DNS funguje na link-local IPv6, tedy skutečný zero configuration networking. U kernelu si nejsem úplně jistý, čekal bych, že BSD na tom bude o něco lépe, ale když se podívám na linuxovou implementaci třeba IPsecu, tak ta se mi vyloženě líbí. Ale, nevím o tom, že by BSDčkáři měli nějakého rozumného síťového démona. NetworkManager je možná chybový a neoblíbený (to první se teď hodně mění, a to druhé je problém důvěry a ta se nezískává ze dne na den), ale dokáže zajistit jak plnohodnotnou konfiguraci IPv6 od RA po DHCP, tak koordinaci dualstacku, tak koordinaci konfigurace více síťových rozhraní. Dokud nebudou mít něco na této úrovni (a pokud možno méně chybového, ale na tom taky pracujeme), nedá se mluvit o plnohodnotné klientské implementaci IPv6. Tady mám pocit, že byl Microsoft o něco málo napřed, nevím jak Apple.
To je hezké, že to balí v době, kdy jsou standardy stále ještě napsané tak, že je musím v NetworkManageru porušovat, aby třeba zrovna to DNS v RA fungovalo správě a nevypršelo dřív, než dostanu nové.
To jsem rád, že konečně přiznáváš, že IPv6 je zmršenej paskvil...
A co NAT na IPv6. Strasne dulezita vec.Zase tak důležitá věc to není, ve chvíli, kdy nejde autokonfigurace. Navíc není zatím úplně známo, jaké konfigurace NATu budou na IPv6 skutečně poptávané. Já zatím od mikrotiku nečekám zázraky, ale základní funkcionalitu domácího či malofiremního IPv6 routeru. Na druhou stranu už zvládá držet na IPv6 spoustu služeb a zvládá celkem funkci propojovacího a hraničního routeru. Od verze 5 umí IPv6 provoz omezovat.
A router to mít zapnuté prostě nesmí a nesmíCitation needed.
Dle mých zkušeností je to použitelné jen jako "infrastrukturní" router.Zajímavé. Mám za to, že přesně to jsem psal.
Tiskni
Sdílej: