Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
2) Černou obrazovku zavřít pomocí klávesové zkratky Alt+F4.No to cumim. Premyslim jestli uz to nekoho napadlo pouzit na BSOD ve woknech, az nekdy budu mit BSOD tak si snad vzpomenu a zkusim ...
#!/bin/sh touch ~/.nologout while [ -f ~/.nologout ] do gnome-session sleep 1 done~/bin/logout:
#!/bin/sh rm ~/.nologout killall gnome-session
gnome-shell --replace
. Nevýhoda toho druhého řešení je, že všechny aplikace, pro které nemám pravidlo v devilspie, se objeví na aktuální ploše.
Gnome Shell spuštěný z virtuální konzole místo z gnome-session si nenese některé věci z prostředí a například se na něm nejsem schopný připojit k VPN, protože se z nějakého pochybného důvodnu nespojí NetworkManager, autentizační agent a gnome-shell.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus. A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus.To by neměl. NetworkManager je systémové služba.
A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.
To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.Hm, tot pravda. Zda se mi, nebo sem nekde zaslechl ze nektery z kitu se konfiguruje(/-val) pres javascript ? hurray for google v8 in systemd
Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.No našťastie nie vo všetkých distrách sme podriadený tomúto démonu.
Protože nemá / jede na jiné D-Bus.To by neměl. NetworkManager je systémové služba.
Jo? A proč se do toho tedy montuje Gnome, když se jedná o systémovou službu?
A nebo ještě lépe se jedná o neúplné nastavení *kitu, který si myslí, že uživatel přihlášený přes display manager je něco víc než na virtuální konzole.To už zní o něco pravděpodobněji. Ale dneska už jsou *kity z velké části pohlceny systemd.
Otázka za dva bludišťáky: Do kterého logu se má člověk podívat, by zjistil příčinu? Dřív se člověk podíval do /var/log/messages, případně do secure/auth, když mu syslog drobil protokol, a bylo jasno. Ale dnes může akorát tak koukat jako tele na nový vrata. Silně mi to připomíná systém z Redmontu.
Jo? A proč se do toho tedy montuje Gnome, když se jedná o systémovou službu?Nerozumím otázce a neznám tvé zdroje informací. Ty mé jsou značně odlišné.
Ještě jedna taková drobnost. Gnome Shell spuštěný z virtuální konzole místo z gnome-session si nenese některé věci z prostředí a například se na něm nejsem schopný připojit k VPN, protože se z nějakého pochybného důvodnu nespojí NetworkManager, autentizační agent a gnome-shell.
Pokud máš nainstalovanýOtázka za dva bludišťáky: Do kterého logu se má člověk podívat, by zjistil příčinu? Dřív se člověk podíval do /var/log/messages, případně do secure/auth, když mu syslog drobil protokol, a bylo jasno. Ale dnes může akorát tak koukat jako tele na nový vrata. Silně mi to připomíná systém z Redmontu.
*syslog*
, tak do /var/log/messages
, jinak journalctl --since=-1h
a pokud víš, že se to týká logind
, tak přidej -u systemd-logind.service
.
Což ať si myslím o lennartově počinech cokoli, vypadá docela geek friendly. Akorát doufám, že můžu vynechat/vytabovat .service.Jo, bez
.service
to funguje taky, stejně jako bash completion.
To nebylo o journald, ale tom, že komponenta, která udělá rozhodnutí, nic nikam nenapíše. Přesně ve stylu Something goes wrong.
To nebylo o journald, ale tom, že komponenta, která udělá rozhodnutí, nic nikam nenapíše. Přesně ve stylu Something goes wrong.To je ošklivé. Ale co my s tím?
Tiskni
Sdílej: