Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »strasne moc by mne zajimalo, jak by stejne polozena anketa dopadla v ruznych zemich.překlad:
U nás v americe by ti to přáli všichni, protože je to nejlepší země na světě a vy evropani jste jen ubohý komoušský podlidi.
překlad:Clovece, ty by ses mel lecit, prijde mi, ze mas nejaky zavazny problem s dusevni rovnovahou. O Americe ani podlitech jsem preci nic nepsal. To, co jsi si ty domyslel sveci hlavne o tvych komplexech a defektech. Nechces vymenit pritelkyni (stejne jsi psal, ze od Tebe chce odejit) za ty kocky nebo za Petu Tomese? Ja tvou holku sice neznam, ale myslim, ze nekoho jako jsi Ty si nezaslouzi zadna.U nás v americe by ti to přáli všichni, protože je to nejlepší země na světě a vy evropani jste jen ubohý komoušský podlidi.
Ve dne si přítelkyně pes posejří prdel.Jak tomu máme rozumět? Tvoje přítelkyně je pes a posrala se?
nakupíš-li takto za sebou dvě podstatná jména, znamená to, že daný objekt je obojímTo fakt ne, muselo by to být se spojovníkem (přítelkyně-pes).
kdybys chtěl říci, že jde o Felicii, která patří slečně jménem Škoda, musela by to být "Škodina Felicia"... pokud bych se rozhodl pro verzi s přívlastkem shodným. Kdyby ne, tak "Felicie Škody" příp. "Škody Felicie", i když tahle verze je dost nezvyklá a archaická (a taky zneužívaná, viz Sazka arena). Ještě zajímavější by to bylo, kdyby šlo o Felicii pana Škoda (pan Škod). Přítelkyně pes je úplně v pořádku. Spíš by mě zajímalo, co vlastně udělal, předpokládám, že potřebu koná častěji.
nemuselo, tedy nevím, jak formálně dle současných pravidel, nesleduju, jak je páni jazykovědci aktuálně kurví, nicméně zcela běžně se to používá bez spojovníkunakupíš-li takto za sebou dvě podstatná jména, znamená to, že daný objekt je obojímTo fakt ne, muselo by to být se spojovníkem (přítelkyně-pes).
... "Škody Felicie", i když tahle verze je dost nezvyklá a archaická ... Přítelkyně pes je úplně v pořádku.tak si to ujasni - je to úplně v pořádku nebo archaismus?
zcela běžně se to používá bez spojovníkuByl by příklad? Mě napadá jenom něco jako tatíček Masaryk nebo Tonda zvrhlík, což jsou ale normálně větné členy rozvité přívlastkem.
je to úplně v pořádku nebo archaismusJe to gramaticky v pořádku a celkem srozumitelné (kdo tomu nerozumí, ať si přečte Máj, kde je podobných konstrukcí hafo, nebo Kytici ("Okolo lesa pole lán...")). O stylistice se můžeme bavit, ale o té tento thread IMHO nebyl.
(nás učili, že používat v hovorové mluvě, resp. bezúčelně, archaismy v pořádku není, takže IMO popíráš sám sebe ...)
Tiskni
Sdílej: