Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Spíš myslím že ne. Když se na TCP spojení dlouho nic neděje, opravdu router může usoudit, že spojení není aktuální a příští paket potom bude vyhodnocen jako NEW. Ale ten příští paket nebude přece SYN? A když nebude, zamečuje pravidlo NEW_NOT_SYN a podle toho to bude zalogováno, což se ale neděje.
A jsou po celé cestě stejné timeouty? V linuxu by měly platit jako zde uvedené ... ?
Mimochodem, pokud je spojení vyhodnoceno jako prošlé, mělo by se o tom přes icmp či nějaký tcp/reset poslat info ...
A nepřeplňuje se connection-tracking tabulka?
Nevím,to bych měl vidět v logu? Log je hodně objemný, co mám grepovat? Zdá se mi to dobrá myšlenka, ale v logu nic nevidím.
V logu jádra není nic, co by ukazovalo na přeplnění tabulky pro conntrack. Škoda, vypadalo to jako slibný vysvětlení.
jenže v logu routeru vidíme četné zakázané pokusy o navázání spojení iniciovaného z nějakého WWW serveru se zdrojovým portem 80, kde cílovým strojem je nějaká naše stanice vysoký port.
Ve skutečnosti šňupání paketů pomocí tcpdump ukázalo, že nic takového se neděje, žádné SYN pakety od cizích WWW serverů neběhají.
Pokud to router zahodí, tak je snad logické, že to dál po síti neběhá, ne? Nebo kde se to přesně zakáže a kde šňupete tcpdump-em?
Jinak server nemusí poslat SYN+ACK v jednom paketu, může poslat ACK zvlášť a SYN zvlášť, a není vůbec nic proti RFC793, to říká, že ACK a SYN od serveru může být v jednom paketu. Že to tak být může, se časem nějak vytratilo z překladu, takže se na to přehnaně spoléhá, čehož využívá tzv. split handshake attack, na nějž jsou náchylné některé HW routery. Takže otázka je, jestli před iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
není ještě jiné pravidlo, které SYN od serveru (nesprávně) zahodí. Případně se může stát, že se ACK serveru ztratí (nebo zpozdí) někde po cestě k routeru a dorazí pouze SYN.
Až tak ??? Řekněme že klient i server jsou MS. Něco si řeknou a pak zavřou spojení. Uživatel klikne a IE pošle rovnou HTTP request. Pakety odejdou, protože ven pouštíme všecko. Server se zaraduje a pošle odpověď. Pakety od serveru nemečujou s podmínkou
-m state --state ESTABLISHED,RELATEDprotože spojení nebylo řádně navázáno. Ale nemečujou ani s podmínkou
-p TCP ! --syn -m state --state NEWNení to sice SYN, ale není to ani NEW, protože před chvilkou tady nějaký provoz šel. Vypadá to divně, ale když vyslechnu uživatele postižených stanic a všichni se přiznají k použití MS IE, tak by to začalo vypadat jako docela dobrá hypotéza.
Šňupáme samozřejmě na routeru. SYN který není NEW propouštíme. Zahozené něco od serveru šlo na stanici, která před chvilkou s tím samým serverem normálně komunikovala. Ta chyba není fatální, uživatelé vůbec nevědí, že jim něco nefunguje. Jenom mají asi delší odezvu.
Ono to jenom vypadá jako pokus o pokračování spojení ze serveru na stanici, je to ze zdrojového portu 80 na nějaký vysoký port, ale není to tak. Číslo portu stanice je jiné než ze kterého šlo předchozí spojení. Takže to není chyba conntrack a dokonce ani chyba Microsoftu, je to jen obyčejný útok. Omlouvám se za zbytečné plašení. Jako IP adresy atakujících serverů jsou fingovány adresy oblíbených webových serverů, takže vlastně každému logovanému případu předcházelo skutečné připojení na tento server v nedávné minulosti.
Tiskni
Sdílej: