1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Spíš myslím že ne. Když se na TCP spojení dlouho nic neděje, opravdu router může usoudit, že spojení není aktuální a příští paket potom bude vyhodnocen jako NEW. Ale ten příští paket nebude přece SYN? A když nebude, zamečuje pravidlo NEW_NOT_SYN a podle toho to bude zalogováno, což se ale neděje.
A jsou po celé cestě stejné timeouty? V linuxu by měly platit jako zde uvedené ... ?
Mimochodem, pokud je spojení vyhodnoceno jako prošlé, mělo by se o tom přes icmp či nějaký tcp/reset poslat info ...
A nepřeplňuje se connection-tracking tabulka?
Nevím,to bych měl vidět v logu? Log je hodně objemný, co mám grepovat? Zdá se mi to dobrá myšlenka, ale v logu nic nevidím.
V logu jádra není nic, co by ukazovalo na přeplnění tabulky pro conntrack. Škoda, vypadalo to jako slibný vysvětlení.
jenže v logu routeru vidíme četné zakázané pokusy o navázání spojení iniciovaného z nějakého WWW serveru se zdrojovým portem 80, kde cílovým strojem je nějaká naše stanice vysoký port.
Ve skutečnosti šňupání paketů pomocí tcpdump ukázalo, že nic takového se neděje, žádné SYN pakety od cizích WWW serverů neběhají.
Pokud to router zahodí, tak je snad logické, že to dál po síti neběhá, ne? Nebo kde se to přesně zakáže a kde šňupete tcpdump-em?
Jinak server nemusí poslat SYN+ACK v jednom paketu, může poslat ACK zvlášť a SYN zvlášť, a není vůbec nic proti RFC793, to říká, že ACK a SYN od serveru může být v jednom paketu. Že to tak být může, se časem nějak vytratilo z překladu, takže se na to přehnaně spoléhá, čehož využívá tzv. split handshake attack, na nějž jsou náchylné některé HW routery. Takže otázka je, jestli před iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
není ještě jiné pravidlo, které SYN od serveru (nesprávně) zahodí. Případně se může stát, že se ACK serveru ztratí (nebo zpozdí) někde po cestě k routeru a dorazí pouze SYN.
Až tak ??? Řekněme že klient i server jsou MS. Něco si řeknou a pak zavřou spojení. Uživatel klikne a IE pošle rovnou HTTP request. Pakety odejdou, protože ven pouštíme všecko. Server se zaraduje a pošle odpověď. Pakety od serveru nemečujou s podmínkou
-m state --state ESTABLISHED,RELATEDprotože spojení nebylo řádně navázáno. Ale nemečujou ani s podmínkou
-p TCP ! --syn -m state --state NEWNení to sice SYN, ale není to ani NEW, protože před chvilkou tady nějaký provoz šel. Vypadá to divně, ale když vyslechnu uživatele postižených stanic a všichni se přiznají k použití MS IE, tak by to začalo vypadat jako docela dobrá hypotéza.
Šňupáme samozřejmě na routeru. SYN který není NEW propouštíme. Zahozené něco od serveru šlo na stanici, která před chvilkou s tím samým serverem normálně komunikovala. Ta chyba není fatální, uživatelé vůbec nevědí, že jim něco nefunguje. Jenom mají asi delší odezvu.
Ono to jenom vypadá jako pokus o pokračování spojení ze serveru na stanici, je to ze zdrojového portu 80 na nějaký vysoký port, ale není to tak. Číslo portu stanice je jiné než ze kterého šlo předchozí spojení. Takže to není chyba conntrack a dokonce ani chyba Microsoftu, je to jen obyčejný útok. Omlouvám se za zbytečné plašení. Jako IP adresy atakujících serverů jsou fingovány adresy oblíbených webových serverů, takže vlastně každému logovanému případu předcházelo skutečné připojení na tento server v nedávné minulosti.
Tiskni
Sdílej: