1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Změnil jsem zaměstnání a tím jsem se stal šťasným uživatelem Windowsů.Gratuluju.
nevíte někdo, na co alpine potřebuje Tcl?Netuším. Mimochodem, když už jsme u toho, máš zájem aby tvoje blogozápisky byly zajímavé i pro totální outsidery jako jsem já? Nebo to za to nestojí napsat navrch článku alespoň jeden odstavec, o čem že to píšeš, protože já teda vůbec netuším :). Kdyby se ti zdál odstavec moc, tak aspoň odkaz.
Mnozí z nás používají linux nebo Windows a jsme přesvědčeni, že to naše prostředí je dobré a to druhé špatné. Ve skutečnosti obojí má své a tak někdy i ortodoxní linuxák nabootuje do Windows. Když už to dělá častěji, nebaví ho pořád přebootovávat a zařídí si to nějak virtuálně. Čili jedno prostředí bude nativní a v něm poběží virtualizační nástroj a v něm bude to druhé prostředí a hostovaný OS třeba ani nepozná, že není na holém železe. No a pak je další možnost, a ta se jmenuje Cygwin. Je to aplikace do Windows, která běží v tom samém filesystému jako Windows, ale má ty soubory unixově pojmenované, má prostředky poskytující unixovou povelovou řádku a pěknou spoustu programů z linuxového světa portovaných do svébytného prostředí Cygwinu. Programy v Cygwinu jsou ve skutečnosti windowsí exáče, mají i v souborovém systému koncovku .exe . Pěkná vlastnost Cygwinu je, že přímo z povelové řádky se dají volat windowsí programy. Klidně si zavoláš Word jako /cygdrive/c/Program\ Files/Microsoft\ Office/Office12/WINWORD.EXE . Bez parametrů. Když mu chceš na povelové řádce dát jméno souboru, který se má editovat, začíná to být složitější. Je na to program cygfile. Tolik na úvod.
configure: Excluding TCL Support, and thus Web Alpine Support
Díky za blogpost.
WEB ALPINE
----------
Web Alpine is the web-based component of the Alpine Mail System. It
rests on the same distributed email technology behind Alpine, but is
accessible from almost any browser on the World Wide Web.
Web Alpine uses TCL to provide the programmatic interface between
the Alpine-provided message store and the cgi-served web pages.
Tiskni
Sdílej: