Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dnes som si stiahol a vyskúšal Puppylinux.Ide o mini distribúciu Linuxu no obsahuje všetko potrebné pre základné úkony na PC.ISO ktoré má niečo cez 90MB som vypálil na CDRW a bootoval som to na PC s 256 MB RAM .Po štarte sa celé Puppy skopírovalo do RAMky takže je to pekne svižné.Po skončení sa configurácia uloží na CDRW.Posledná verzia Puppy je 2,16,1 a čo to obsahuje ? Je toho dosť.
JWM Window Manager
Kernel 2.6.18
Sea Monkey web browser, email client, html editor
Gaim2 messenger client MSN/Yahoo/IRC/ICQ/Jabber
AbiWord Word Processor
Geany text editor
Ghostview PDF Viewer
Axel Download Accelator
Dillo Web browser
Gxine Media player
DVD Video ripper ( :) )
Grafburn easy-to-use CD/DVD burning GUI by Nathan
Ghostview PDF viewer
Gnumeric Spreadsheet Program
Inklite Vector Editor
mtPaint bitmap editor
TightVNC vnc client
RemoteDesktopClient
Calculator
Gparted
memtest
Games collection
Keby niekomu chýbal nejaký oblúbený program ,nevadí nachádza sa tu vlastný balíčkovací klikací program kde sa to dá doinštalovať.Ak sa niekonu nepáči bootovanie z CD existujú aj iné možnosti bootovania:
- flash drive
- zip disk
- hard drive
- network
Ak by mal niekto problémy ako to rozchodit tu je jednoduchý popis krok za krokom: puppy začíname
Tiskni
Sdílej:
O tom balíčkovacím systému by stálo za to napsat něco víc. Má puppy vůbec nějaké repozitáře nebo se ty dotpupy stahují z webu? Co je to zač ty dotpupy? Jak se instalují? Má to závislosti a automatický řešič závislostí?Přečtěte si to na té otřesné homepage
Moc nerozumím tomu, proč tyhle minidistribuce (dsl, puppy) jsou hlavně live distribuce a instalace na disk je jen bonus a v prvotním návrhu se s tím nepočítá. U DSL je instalace jen experimentální, u puppy zase doporučují "frugal install".Protože distribuce, která se kompletně vejde do RAM, žádný HD a tím pádem žádnou instalaci nepotřebuje. Což je činí provozuschopnými i na strojích, kde HD momentálně není nebo není přístupný. Není zač.