Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
HW RAID ma vyhodu v tom, ze se o nej OS nemusi starat (i kdyz se z OS konfiguruje). Odpada i nutnost detach/attach zarizeni z OS pri poruse a nasledne vymene, vse funguje zcela automaticky. O zmene stavu je vzdy Solaris notifikovan, takze staci kontrolovat logy a administrator se o vsem dozvi (messages/dmesg).
Pokud je potreba mirror na urovni celeho disku (viz popis), tak si myslim, ze je to nejjednodussi reseni.
Souhlasim ale s tim, ze v pripade potreby komplikovanejsich "hratek" je jako jedina moznost pouzit Solstice DiskSuite (SVM) nebo Veritas volume manager. Tedy jeste ZFS, ktery sice pouzivam, ale nekdo muze namitnout, ze neni jeste dostatecne overen pro produkcni prostredi - to same se da rict i o SF T2000.
Vystup z `openssl speed` by z me strany asi nebyl vypovidajici, protoze na serverech jiz bezi uzivatelske aplikace. Bohuzel nemam system s cistou instalaci Solarisu 10. To same plati i pro UltraSPARC IV (z hlavy tusim IV+), kde mame Solaris 9. Pokud nejsou porovnavane systemy stejne nakonfigurovany (OS, aplikace), tak se takovemu porovnavani dost branim.
Solaris Volume Manager (SVM) pouzivam na serverech, kde neni HW raid, a nebo je potreba vytvaret slozitejsi konfiguraci (RAID 0,1 pres slice; RAID 5; partitioning).
U HW RAID 1 me napada jeste jedno pouziti: pokud chci rychle aplikovat nejaky novy patch nebo upgradovat aplikaci, a nemam cas na odzalohovani, staci odpojit COPY:1 disky a nechat instalovat na COPY:0. Kdyz vse funguje tak jak ma, pripoji se COPY:1 a system si bez zasahu vse zesynchronizuje, v opacnem pripade mam rychle dostupnou zalohu.
To se muze hodit i firmam, ktere nechteji investovat do dalsich testovacich zarizeni, ktere pouziji jednou za rok. Co si budeme povidat... "savings" vladnou modernimu svetu :)
Tiskni
Sdílej: