Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
HW RAID ma vyhodu v tom, ze se o nej OS nemusi starat (i kdyz se z OS konfiguruje). Odpada i nutnost detach/attach zarizeni z OS pri poruse a nasledne vymene, vse funguje zcela automaticky. O zmene stavu je vzdy Solaris notifikovan, takze staci kontrolovat logy a administrator se o vsem dozvi (messages/dmesg).
Pokud je potreba mirror na urovni celeho disku (viz popis), tak si myslim, ze je to nejjednodussi reseni.
Souhlasim ale s tim, ze v pripade potreby komplikovanejsich "hratek" je jako jedina moznost pouzit Solstice DiskSuite (SVM) nebo Veritas volume manager. Tedy jeste ZFS, ktery sice pouzivam, ale nekdo muze namitnout, ze neni jeste dostatecne overen pro produkcni prostredi - to same se da rict i o SF T2000.
Vystup z `openssl speed` by z me strany asi nebyl vypovidajici, protoze na serverech jiz bezi uzivatelske aplikace. Bohuzel nemam system s cistou instalaci Solarisu 10. To same plati i pro UltraSPARC IV (z hlavy tusim IV+), kde mame Solaris 9. Pokud nejsou porovnavane systemy stejne nakonfigurovany (OS, aplikace), tak se takovemu porovnavani dost branim.
Solaris Volume Manager (SVM) pouzivam na serverech, kde neni HW raid, a nebo je potreba vytvaret slozitejsi konfiguraci (RAID 0,1 pres slice; RAID 5; partitioning).
U HW RAID 1 me napada jeste jedno pouziti: pokud chci rychle aplikovat nejaky novy patch nebo upgradovat aplikaci, a nemam cas na odzalohovani, staci odpojit COPY:1 disky a nechat instalovat na COPY:0. Kdyz vse funguje tak jak ma, pripoji se COPY:1 a system si bez zasahu vse zesynchronizuje, v opacnem pripade mam rychle dostupnou zalohu.
To se muze hodit i firmam, ktere nechteji investovat do dalsich testovacich zarizeni, ktere pouziji jednou za rok. Co si budeme povidat... "savings" vladnou modernimu svetu :)
Tiskni
Sdílej: