Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Pod jakou licencí a zdali vůbec nějakou licenci má je mi úplně jedno.Pište si tam co chcete, na mě jsou zákony krátke?
kecy o licencích je to nový druh Linuksácké onanie. Určitě to má v produktu své místo, ale není náhodou daleko důležitější funkčnost, náročnost, používanost a budoucí podpora a vývoj produktu? Pod jakou licencí a zdali vůbec nějakou licenci má je mi úplně jedno.No, nechci delat chytreho, ale... uvazoval jsem o tom napsat textik o vztahu licenci a vyvoje software... ale pak jsem to zavrhl jako prilis zjevne a banalni. Ale asi to znovu zvazim, kdyz vidim, ze porad jeste nekdo nepripisuje dulezitost imo naprosto klicovemu faktu, ze svet open source je opravdu podstatne odlisny od sveta proprietalniho software, a ze zde licence velmi silne ovlivnuje funkcnost, narocnost, pouzivanost, budouci podporu a vyvoj produktu... Jsem z trochu jineho sveta - pouhe humanitni vzdelani a v IT duta hlava - a obcas (dost casto) si pripadam ve srovnani se zdejsimi experty jako uplny hlupak a jen s obdivem vzhlizim k tem "linux gurus"... ale obcas taky zasnu, jak zjevne (pro cloveka s mym uhlem pohledu) a pritom velmi dulezite veci i nekterym tem spickovym *nixovym expertum fatalne unikaji. Jak jen bude cas, zkusim neco sesmolit a hodim sem link - snad to bude prece jen pro nekoho zajimave a nove.
no nevim, to podle me delate s oblibou, a je to jedina prava motivace vasich aktivit na tomto webu.
není náhodou daleko důležitější funkčnost, náročnost, používanostmyslim, ze ne. ja kdybych si mel vybrat mezi dvema programy na tentyz ucel, jeden by mel svobodnou licenci, mene features a pouzivalo by ho 5% uzivatelu, druhy by mel nesvobodnou licenci, vice features a pouzivalo by ho 90% uzivatelu, vybral bych si ten prvni. chybejici features bych bud casem dodelal sam, nebo kdybych zjistil, ze na to nemam, za nejakou usluhu k tomu nekoho primel. to neni fraze, uz jsem to tak jednou udelal. jak vidite, jakkoliv omezena funkcnost svobodne alternativy k proprietarnimu programu je z principu vzdy jen docasna.
ja treba pouzivam jen software, co ma takovou licenci, ktera splnuje kriteria free software foundation, tzn. nemusi byt nutne kompatibilni s gpl, ale musi byt svobodna. je to z meho presvedceni, proste tomu verim, mam k tomu hafa duvodu, a budu to tak delat dal. neni to ani nijak prakticky nepohodlne. verim, ze vam vadi, ze se o licencich na software hodne mluvi. no vidite, mne zas vadi, ze se to resi malo, a ze je to tolika lidem jedno.
btw, k jak velke casti zdrojovych kodu kernelu disponuje torvalds autorskymi pravy? linux jako cely kernel pod timto nazvem je jeho registrovanou ochrannou znamkou, ale kdyby vyznamna cast jeho vyvojaru chtela prejit na gplv3, myslim ze by jim nic nebranilo udelat fork, treba lunix :), s pouzitim tech casti, ktere by povolovaly prelicencovani na gplv3 a ty gplv2-only kusy prepsat popr. poresit licenci s prislusnymi autory.
Pokud program specifikuje číslo verze, která se na něj vztahuje, a "všechny následující verze", můžete se podle uvážení řídit ustanoveními a podmínkami buďto oné konkrétní verze anebo kterékoliv následující verze, kterou...V kernelovském
COPYING
je
GNU GENERAL PUBLIC LICENSE Version 2, June 1991Žádné any later version tam nevidím... Ale kdybych četl jen ve spotu zvýrazněné části, tak jsem na to skočil
Tiskni
Sdílej: