Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Máte zvukovou kartu Audigy 1? Chcete hrát hry se 3D zvukem? Tady je malá rada jak na to.
Mám zvukovku Audigy ES. Asi to nebyla dobrá volba pro linux, ale kupoval jsem ji si v době, kdy jsem ještě používal MS Windows a tam jede 3D zvuk bez problémů (s originálními ovladači od výrobce o čemž si v linuxu můžu nechat zdát). Jak na to:
Nejdříve je nutné rozběhnout alsu
. V FC4 to není problém (předpokládám, že v ostatních distribucích to bude stejně jednoduché). Stačí nainstalovat nejnovější modul jádra, třeba takto: yum install alsa-kmdl-$(uname -r)
a po zavedení modulů (buď ručně pomocí modprobe
nebo po restartu) vyzkoušet, zda všechno funguje.
Jednotlivé kanály lze identifikovat pomocí speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -s6 -f75
(parametr -s od 1 do 6). Program speaker-test
je v balíku alsa-utils
Dalším krokem je nastavení OpenAL (Open Audio Library). Do /etc/openalrc
nebo do ~/.openalrc
stačí vložit následující řádky:
;; seznam zvukovych zarizeni napr.: alsa oss esd arts (define devices '(alsa)) ;; pocet repro (define speaker-num 4) ;; vystupni zarizeni (define alsa-out-device "surround40:0,0") ;; vstupni zarizeni (define alsa-in-device "hw:0,0")
Vyzkoušel jsem to na hře UT2004 (linux native binárka) a 4 kanály (dva přední a dva zadní) je maximum, při 5.1 jede nehratelně pomalu a při 5.0 4.1 zase zvuk nejede 3D.
Pro 3D zvuk v UT2004 stačí editovat soubor ~/.ut2004/System/UT2004.ini
a v sekci [ALAudio.ALAudioSubsystem]
nastavit Use3DSound
na True
.
Tiskni
Sdílej: