V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Máte zvukovou kartu Audigy 1? Chcete hrát hry se 3D zvukem? Tady je malá rada jak na to.
Mám zvukovku Audigy ES. Asi to nebyla dobrá volba pro linux, ale kupoval jsem ji si v době, kdy jsem ještě používal MS Windows a tam jede 3D zvuk bez problémů (s originálními ovladači od výrobce o čemž si v linuxu můžu nechat zdát). Jak na to:
Nejdříve je nutné rozběhnout alsu
. V FC4 to není problém (předpokládám, že v ostatních distribucích to bude stejně jednoduché). Stačí nainstalovat nejnovější modul jádra, třeba takto: yum install alsa-kmdl-$(uname -r)
a po zavedení modulů (buď ručně pomocí modprobe
nebo po restartu) vyzkoušet, zda všechno funguje.
Jednotlivé kanály lze identifikovat pomocí speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -s6 -f75
(parametr -s od 1 do 6). Program speaker-test
je v balíku alsa-utils
Dalším krokem je nastavení OpenAL (Open Audio Library). Do /etc/openalrc
nebo do ~/.openalrc
stačí vložit následující řádky:
;; seznam zvukovych zarizeni napr.: alsa oss esd arts (define devices '(alsa)) ;; pocet repro (define speaker-num 4) ;; vystupni zarizeni (define alsa-out-device "surround40:0,0") ;; vstupni zarizeni (define alsa-in-device "hw:0,0")
Vyzkoušel jsem to na hře UT2004 (linux native binárka) a 4 kanály (dva přední a dva zadní) je maximum, při 5.1 jede nehratelně pomalu a při 5.0 4.1 zase zvuk nejede 3D.
Pro 3D zvuk v UT2004 stačí editovat soubor ~/.ut2004/System/UT2004.ini
a v sekci [ALAudio.ALAudioSubsystem]
nastavit Use3DSound
na True
.
Tiskni
Sdílej: