Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Všechny zničené síťovky u nás na síti byly integrované na desce. Jak zákazníků, tak naše. Ve slotu neshořela ani jedna.
To je nevyhnutelný důsledek zákona schválnosti.
Zatím ta nejhorší kombinace se kterou jsem měl tu čest se setkat bylo právě: Windows, Realtek, SMB a pomalý procesor, takže doporučuji zauvažovat o výměnně některé z výše jmenovaných komponent. Jinak s Realteky největší spokojenost. 98Mbps pktgen a 94.5Mbps normální TCP spojení. Kdyby byl zájem, můžu ještě otestovat kolik paketů za sekundu je schopna vyprodukovat.
Navíc Windowsí síťový stack také není nic moc. Někteří hlásí, že jim podařilo z toho vytáhnout až 64Mbps, ale já se přes 20Mbps na TCP nedostal(resp 25Mbps na UDP) nikdy i na cross-linku.
Podobných výsledků jsem dosahoval s Kerio Firewallem. Bez FW i na realteku 12MB/s resp 60MB/s na GLanu.
Podobných výsledků jsem dosahoval s Kerio Firewallem.Kerio má na inkriminovaném PC otec ještě dodnes a s ním to bylo tak 12-15Mbps.
Bez FW i na realteku 12MB/s resp 60MB/s na GLanu.Asi mám smůlu na Windows nebo co. Teď mám k dispozici na notesu Windows, tak vyzkouším.
Asi mám smůlu na Windows nebo co. Teď mám k dispozici na notesu Windows, tak vyzkouším.Podle mých zkušeností to bylo na stejném stroji při stejném datovém toku vždy tak, že si Windows vzaly až desetkrát více času procesoru než Linux. Bylo tomu tak na každém počítači (s různými síťovkami), kde jsem to zkoušel (někde to nebylo desetinásobný, ale třeba "jen" trojnásobný rozdíl). Na konkrétních Windows nezáleželo (Win2k, WinXP Home, WinXP Pro, WinXP Embedded atd.).
Zkus.583Mbps. 30cm cross-link kabelu mezi Acerem Extensou 5620(WinXP, karta nějaký integrovaný Broadcom - jsem líný to hledat, klient) a Acerem Aspire 7520(Win Vista, karta nVidia nForce - znovu jsem líný hledat, ale běží na tom forcedeth od verze 0.61, takže nová řada pro PCI-X, server). Testováno s
iperf
em, čas testu 30s, TCP. Vytížení serveru cca. 30% a vytížení klienta 50%. Všechny firewally, AVGčka a podobné cypoviny z paměti bez milosti odstraněny. Když jsem testoval router oběma notebooky s Linuxem, tak zvládal přeroutovat 800Mbps, takže si myslím, že tentokráte je omezením Win. Pokud bude zájem, můžu zítra vyzkoušet i s Linuxem oba notebooky a nebo ten můj Desktopový šrot s Realtekem.
neznáte něko lepšípktgen, iperf, n/ttcp, netperf, netcat jsou nejlepší testery co znám.
multiplatformní?V Javě? Abych pravdu řekl, tak multiplatformní znám právě jen iperf, ale bohatě mi stačí. No, znám teda ještě BTest, ale to je strašný šrot, takže to nestojí za řeč.
Intel vs Intel to dalo 917 Mbits/sec (přes switch).Asi dělají dobré ovladče či co.
Měření s NTB IBM ThinkPad R60e (Broadcom BCM5751M, CPU Intel Celeron M 420@1.6GHz):
NTB vs Server: 930Mbits/s, zátěž cpu na NTB cca 45%
NTB vs Win: 877Mbits/s, zátěž 43%
Pro úplnost, Linux na obou strojích je CentOS 5.2, na serveru 64bit, aktuální. Windows jsou XP64b Prof, taktéž aktuální. Ovladač Intel na Win je z Microsoft Update. U linuxů v jádře
Nelíbí se mi ta tvoje zátěž CPU.Proč? Já se pomalu s jinou hodnotou ještě nestkal.
Ještě jsem ten můj Acer 7XXX zkusil oproti Desktopu. Hodnoty stejné jako v předchozím případě. Desktop Celeron 2,8Ghz, a NIC RTL-8139/8139C/8139C+, Ubuntu (distribuční jádro se všemi těmi ptákovinami jako netlink, netfilter apod.): 94Mbps. Zkoušel jsem server na obou stranách ale rozdílí zanedbatelné. 10-15% na notebooku a 15-25% na Desktopu se zapnutou televizí(jdou Nub3rs a nechce se mi to vypínat).
Tiskni
Sdílej: