Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Právě jsem objevil abclinuxu a založil si blog. Jiní při založení blogu napíšou jednoduchý zápisek typu "Mám nový blog", nebo prostě pošlou výpis hw konfigurace svého stroje. Já se rozhodl, že nic takového dělat nebudu, ale namísto toho jsem se rozhodl před vás postavit tvrdý oříšek. V poslední době jsem totiž čím dál víc stavěn před projekty, kterým důvěrně říkám "Kamikadze". A zrovna teď přede mnou leží jeden projekt, na kterém si asi vylámu zuby dřív, než ho vůbec začnu.
O co jde? Představte si informační systém, který vyvíjí asi 10 programátorů intenzivně po tři roky. Ten informační systém je ale postaven tak, že přímo využívá databázi Sybase ASA. Sice ne úplně přímo, ale přes ODBC rozhraní. Úkol zní: zajistit, aby informační systém mohl být převeden na jinou, výkonnější databázi. Mě osobně připadá, že to bez přepsání celého informačního systému nepůjde.
Ale zaujalo mě to jako problém. Cestou z práce chodím a přemýšlím, jestli přece neexistuje nějaký způsob, třeba složitější, kterým by bylo možné zajistit, aby informační systém pracoval nad jinou databází, aniž by ho bylo nutné přepsat.
Popíšu trochu situaci, vlastně spíš typickou konfiguracï informačního systému. Jedná se Linuxový server, na kterém je databáze Sybase ASA. Klienti jsou bohužel Windowsoví a jsou naprogramováni v Delphi. K databázovému serveru se přistupuje přes rozhraní ODBC. Problém je, že daná databáze je využívána ve svých schopnostech opravdu do posledního detailu. Velká část logiky informačního systému je naprogramovaná v databázových procedurách, triggerech a funkcích. Samotný klient už je jen prostý zobrazovač dat. Přesto dost často posílá celkem složité SQL dotazy plné různých triků a šitých přesně na míru databázi.
Vlastně si uvědomuji, že i mě samotnému by se takové řešení hodilo, protože sám jsem napsal pár prográmků jen tak pro radost, které pracují nad jednou určitou databází. Určitě bych teď po čase uvítal, kdybych mohl zvolit jinou databázi, než v okamžiku, kdy jsem prográmky psal.
Uvědomil jsem si, že tento problém nikdo nikdy neřešil, alespoň pokud vím a pokud mé internetové oko posílené googlem dohlédlo.
Tiskni
Sdílej: