Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »možná by pomohl patřicně transformovaný střídavý proud doplněný diodou...
a co asi píšu: "patřičně transformovaný"
takže pulzy které vzniknou z té diody jako nestačí?
no tak jo no :)
ale to já vím, proto jsem měl (zřejmě) milnou představu, že dioda se střídavm proudrm udělá úplně stehnou službu, jako, když se při přitažení kotvy přeruší obvod...
jen pro upřesnění jsem myslel jednu diodu zapojenou do série s tím zvonkem, rozhodně ne můstek
dle 1. obrázku, tedy odříznout zápornou půlvnu, rozhodně bez kondenzátoru
tak a dost kurňa, mám průmyslovku, kde jsem úspěšně prošel elektrotechnikou, a nebudu se tady dohadovat, co udělá ta dioda ;), k čemu je kondenzátor, jak se usměrňuje proud a podobně. K rozumnému usměrnění jsou IMHO potřeba 4 diody, aby všechny půlvlny byly na výstupu kladné, je to zapojení do Greatzova můstku. Ta jedna dioda zkrátka odřízne půlvlnu, ale jak tu někdo psal, nestačí prý ta půlvlna na rozzvonění zvonku, protože je ta perioda krátká... stejně bych to chtěl vyzkoušet. Tím končím s tímhle vkláknem...
Ve starych knihach se psalo ze mate v krame zadat zvonek na stejnosmerny proud pokud chcete pouzit baterku (obvykle plochou).
Je to jako koupit si HDD SATA kdyz mate v PC jen IDE a jeste se nechat holedbat jak je ten disk rychly.
JJ to bejvavalo.
Dnes to stoji par korun hotovy a nikdo by to nedelal pac jediny mikrokontroler stoji casto i stovku a kde mate zbytek.
>>> Atmel AVR-8 stojí kolem 30 kč.
A kde je ten zbytek? Pokud to najdete v sufleti tak jako ja tak OK ovsem kupovat je to o nicem.
AVR-8 ... a kdo to bude programovat? Osobne se nehodlam vracet do sedmdesatych - osmdesatych let.
Tyto svaby neumi nic vic nez Z80 a jemu prislusne obvody.
Jo tak takto se bastlilo.
Zlate casy.
Tiskni
Sdílej: