Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdo se mu z našinců může rovnat ? IMHO nikdo …rekl bych, ze treba Petr Horava (jeho primos strunam je IMHO podstatne vetsi nez Motluv) nebo Martin Schnabl by se s nim urcite rovnat mohli
Já vystudoval hodně odlišný obor, ale fascinuje mě ta "reálná magie" kolem obecné teorie relativity nebo paradoxů v kvantové mechanice.
OT: Nevíte někdo jak je teď na tom p. Luboš Motl ? IMHO jeden z mála našich mozků, které mají na to měnit dějiny. Bohužel předčasně ukončena jeho kariéra na Harvardu z absurdních důvodů. Ty amíci jsou fakt id*oti
O klimatolozích jsem si udělal kdysi svůj názor a nehodlám ho tu ventilovat. Jen že jsem trochu nakoukl pod pokličku a setkal se jen s falší, vypočítavostí a bezskurpulózní formou byznysu založenou na manipulaci.
Jestli narážíte na práce Michelsona, Morleyho a jejich experiment, tak to jen potvrzujete co tvrdím. Nespokojili se s většinovým názorem, protože ten opíral své závěry o experimentálně neověřenou existenci formu hmoty.
Porovnávat názory laiků s názory odborné veřejnosti je jenom ztráta času. Daleko zajímavější jsou nekonvenční názory odborníků, kteří jsou momentálně v menšině.
S posledním odstavcem beze zbytku souhlasím. Vaši diskusi s xm ale s prominutím neřeším.
Daleko zajímavější jsou nekonvenční názory odborníků, kteří jsou momentálně v menšině.To je mozna zajimave pro ty odborniky samotne, ale ne pro laiky. Problem je, ze vy mate nejak posunuty obraz toho, jak funguje veda. Jako kdyby kazdy novy fakt musel nutne zpusobit kontroverzi, a prekonavat odpor. Ale tak to neni. Vetsina novych faktu proste nejak "zapadne" do obrazku sama.
Já zhltnul skoro jedním dechem Greenův "Elegantní vesmír". Opravdu velmi čtivé a psané i pro lidi, kteří zrovna nevystudovali MatFyz. Akorát bych vytknul zbytečn0 skrývání matematického vyjádření právě probíraného tématu.Podle letmého pohledu, který jsem tomu matematickému aparátu věnoval, bych řekl, že podat ho laikům ve srozumitelné formě, by byla vážně výzva.
Bohužel o výsledky z LHC se opřít ještě nelzea jake ze vysledky by to mely byt??
experimentálních závěrů je dnes spíše slyšet hlasy nevelké, ale zato hlasité skupiny kritiků strunových teoriízaprve si nemyslim, ze ta skupina je tak nevelka a zadruhe nejaci ti kritici existuji zejmena proto, ze strunove teorii nejsou schopny dat nejake (nebo jen ve velmi omezene mire) exerimentalne overitelne prepovedi ... takze tezko mit experimentalni zavery, kdyz nejsou predpovedi
a jake ze vysledky by to mely byt??ohledně Higgsova bosonu a případných supersymetrických částic. Rozhodně jsem nemyslel, že by LHC dokázal potvrdit teorii strun (to v podstatě ani nejde, ale alespoň naznačit, že výzkum jde správným směrem, může...)
Zas tak moc deni okolo strun nesleduji, takze se optam, jake konkretni predpovedi z te teorie vypadly ohledne Higgsova bosonu. Vse, co jsem mel prilezitost videt, je produkt kvantove chromodynamiky ...Ve Struktuře vesmíru se zdaleka nepopisují jen strunové teorie. Myslel jsem to tak, že jeho nalezení (resp. nenalezení apod.), které očekával někdy kolem roku 2007, by byl další důležitý krok ve fyzice, o kterém by v roce 2011 mohl psát. Přímá souvislost výzkumu Higgsova bosonu a teorie strun asi není, alespoň o nich nevím, i když nějaké překvapivé výsledky by se asi dotkly i jí.
Tiskni
Sdílej: