Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To proto, že se jedná o USK, který v blogu není zmíněn?
v jednom archive je to len pre moju lenivost. Kym som to uploadol, tak mi to zabralo 5 alebo 6 dni, takze pri stahovani mozes pocitat s polovicou... co nie je az tak hrozne... Takto stacia dve-tri kliknutia a mas vsetko. Ak by to bolo porozdelovane, urcite by si si stiahol 5-6 archivov, kde su tvoji oblubeni spisovatelia takze by si mal 5-6x viac klikania... a pre mna samozrejme uploadnut nejakych 20 archivov... bleee
mozno v buducnosti, ak sa tam zopa ludi da dokopy a zacnu vo velkom uploadovat co tam chyba, tak by som sa premohol...
ale ak je zaujem o jedneho-dvoch-troch autorov, kludne staci napisat bud na Sone alebo na Froste do skupiny cs.freenet a uploadnem len to, co chces...
zjednodušene tie typy kľúčov sú naozaj iba dva (ten tretí typ, ksk, by som nepočítal) ;), zacitujem z freenet wiki: Note that USKs are really just a user-friendly wrapper around SSKs, which hide the process of searching for more recent versions of a site.
Tiskni
Sdílej: